Osteoporoza

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Osteoporoza

Post autor: admin. med. »

W miarę starzenia się – zwłaszcza w przypadku kobiet – często dochodzi do zmniejszenia wzrostu i redukcji masy ciała, z przyjęciem zgarbionej postury. Przyczyną tych zmian jest często rozrzedzająca kości choroba zwana osteoporozą. Powoduje ona niszczenie tkanki kostnej, co prowadzi do utraty masy kostnej. W rezultacie kości stają się łamliwe i zwiększa się ryzyko złamania kręgosłupa, biodra i nadgarstka. Złamania kręgosłupa są najczęstszym rodzajem złamań powodowanych przez osteoporozę. Co najmniej jedno takie złamanie wystąpi u 40% wszystkich kobiet przed ukończeniem 80 roku życia. Złamania kręgów mogą trwale zmienić kształt i wytrzymałość kręgosłupa.

Większość kobiet będzie najprawdopodobniej odczuwać mniej lub bardziej dotkliwe skutki osteoporozy w trakcie całego życia, jednak dobrą wiadomością jest to, że dużo można zrobić, aby zredukować, a nawet całkowicie zapobiec wystąpieniu utraty masy kostnej i złamań. Co roku odkrywane są nowe metody leczenia osteoporozy. Można również podjąć aktywne działania zmniejszające prawdopodobieństwo wystąpienia skutków osteoporozy. Najważniejsze jest zapobieganie i interweniowanie.
Osteoporoza pierwotna (typu I)
Osteoporoza pierwotna typu I jest czasem nazywana osteoporozą z wysokim obrotem kostnym, ponieważ powoduje szybką utratę gąbczastej, wewnętrznej części kości (zwanej kością gąbczastą lub beleczkowatą). Zazwyczaj duża ilość kości gąbczastej znajduje się w trzonach kręgów i w zakończeniach kości długich, np. w obrębie nadgarstka. Osoby z utratą tej tkanki kostnej są narażone na zwiększone ryzyko złamań kręgosłupa i nadgarstka.
Osteoporoza pierwotna (typu II)
W porównaniu do typu I, osteoporoza typu II występuje tylko dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Na ogół występuje po ukończeniu 70 lub 80 lat życia. Uważa się, że jest wynikiem zbyt niskiej zawartości wapnia w diecie, niskiej zawartości witaminy D w związku z wiekiem lub zwiększonej aktywności przytarczyc.

Osteoporoza pierwotna typu II powoduje utratę zarówno zewnętrznej kości zbitej, jak i wewnętrznej kości gąbczastej. Ponieważ szybkość obrotu kostnego jest w tym przypadku dużo niższa, osteoporozę pierwotną typu II nazywa się również osteoporozą z niskim obrotem kostnym.

Wynikiem tego typu osteoporozy są najczęściej złamania biodra.

Osteoporoza wtórna
U zdrowych ludzi kość ulega ciągłej regeneracji. Nowa kość powstaje równocześnie z resorpcją starej kości przez organizm. Proces ten jest nazywany przebudową kostną (remodelingiem). Ilość masy kostnej zależy od równowagi pomiędzy kościotworzeniem a resorpcją kostną. Określa się ją jako szybkość obrotu kostnego. Ryzyko rozwoju osteoporozy zwiększa się, gdy produkcja tkanki kostnej jest mniejsza niż ilość resorbowanej kości. W przypadku osteoporozy wtórnej dochodzi do zwiększenia szybkości przebudowy kośćca, co prowadzi do utraty masy kostnej. Osteoporoza wtórna może również być wynikiem zaburzeń równowagi hormonalnej w przebiegu następujących chorób:

nadczynność przytarczyc – zwiększona aktywność gruczołów przytarczycznych
nadczynność tarczycy – zwiększona aktywność gruczołu tarczowego
cukrzyca – wysokie stężenie glukozy we krwi związane z niezdolnością organizmu do prawidłowego wytwarzania lub wykorzystywania insuliny
hiperkortyzolizm – wysokie stężenie kortyzolu związane z chorobą lub z długotrwałym stosowaniem leków z grupy steroidów


Osteoporoza wtórna może być również wynikiem zaburzeń powodujących powiększenie jamy szpiku kostnego kosztem kości beleczkowatej lub gąbczastej, co powoduje zmniejszenie w pewnym stopniu wytrzymałości kośćca.

Do innych przyczyn osteoporozy wtórnej należą:

talasemia – genetyczna forma niedokrwistości, która powoduje obniżenie liczby krwinek czerwonych
szpiczak mnogi – rodzaj nowotworu polegający na rozwoju licznych guzów w obrębie kości i szpiku kostnego
białaczka – ciężka choroba, w trakcie której dochodzi do niekontrolowanego rozrostu krwinek białych
przerzuty nowotworowe do kości – stan występujący, gdy komórki nowotworowe ulegają rozsiewowi ze strumieniem krwi z jednej części organizmu do kości
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post