Pacjent o wysokim ryzyku krwawień z migotaniem przedsionków

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
Asystentka

Pacjent o wysokim ryzyku krwawień z migotaniem przedsionków

Post autor: Asystentka »

Pacjent o wysokim ryzyku krwawień z migotaniem przedsionków i stenozą aortalną i mitralną
W związku z artykułem 70-letni pacjent z ryzykiem krwawień i wskazaniami do leczenia przeciwzakrzepowego. Rola doustnych antykoagulantów niebędących antagonistami witaminy K mam pytanie – stenoza mitralno-aortalna, utrwalone migotanie, ponad 10 lat był stosowany acenocumarol, od wiosny 2016 wystąpiło krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego i odstawiono acenocumarol (zmiany popromienne po leczeniu raka prostaty), pozostaje obecnie bez leków przeciwkrzepliwych – dotyczy mojego taty – każ
da próba włączenia acenocumarolu powoduje krwawienia, czy już tak ma pozostać, czy istnieje jakaś inna możliwość leczenia?
Odpowiedział

dr n. med. Krzysztof Rewiuk
Katedra Chorób Wewnętrznych i Gerontologii
Klinika Chorób Wewnętrznych i Geriatrii UJ CM, Kraków

Jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie nie znajdziemy w obowiązujących wytycznych. Dane, na których opierają się podobne dokumenty, pochodzą w większości z dużych randomizowanych badań, nieobejmujących pacjentów o istotnie zwiększonym ryzyku krwawienia z przewodu pokarmowego. Podejmując decyzję o włączeniu profilaktyki przeciwzakrzepowej, należy zawsze indywidualnie rozważyć poziom ryzyka udaru mózgu i prawdopodobieństwo poważnych powikłań krwotocznych u danego pacjenta. Dostępne skale ryzyka pomagają przeprowadzić taką ocenę, ostateczna decyzja jest jednak zawsze obarczona pewnym stopniem subiektywności i w moim odczuciu powinna uwzględniać zasadę primum non nocere.

Spośród przebadanych obecnie doustnych leków przeciwzakrzepowych niebędących antagonistami witaminy K (NOAC) jedynie edoksaban w niezarejestrowanej dawce 30 mg/dobę charakteryzował się mniejszym niż warfaryna ryzykiem krwawienia z przewodu pokarmowego. Nie przeprowadzono dużych badań klinicznych porównujących bezpieczeństwo stosowania acenokumarolu i NOAC. NOAC nie są zalecane u pacjentów z zastawkowym migotaniem przedsionków – grupa ta obejmuje również chorych z umiarkowaną i ciężką stenozą mitralną (nie podaje Pani stopnia nasilenia wady mitralnej u ojca). Heparyny drobnocząsteczkowe, podobnie jak leki przeciwpłytkowe w monoterapii, nie są zalecaną alternatywą dla przewlekłej doustnej antykoagulacji u pacjentów z migotaniem przedsionków. Z kolei podwójne leczenie przeciwpłytkowe nie powoduje redukcji ryzyka krwawienia z przewodu pokarmowego. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi u chorych z ewidentnymi przeciwwskazaniami do długotrwałej terapii przeciwzakrzepowej jako metodę profilaktyki udaru mózgu można natomiast rozważyć zamknięcie uszka lewego przedsionka.

Zawsze w podobnej sytuacji należy również zasięgnąć opinii gastroenterologa i dokonać przeglądu innych stosowanych przez pacjenta leków.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post