Parkinson: jakie ćwiczenia chory może wykonać w domu?

Rehabilitacja: osób z uszkodzonym słuchem, pulmonologiczna, psychiatryczna, wirtualna rehabilitacja – innowacyjna metoda rehabilitacji z wykorzystaniem technologii komputerowych, fizjoterapia, zabiegi usprawniające
admin. med.

Parkinson: jakie ćwiczenia chory może wykonać w domu?

Post autor: admin. med. »

Samo leczenie farmakologiczne osoby z parkinsonem nie zawsze jest skuteczne i często powoduje skutki uboczne, zaś do rehabilitacji jest w Polsce utrudniony dostęp. - Ważna jest codzienna aktywność fizyczna, którą każdy może prowadzić niezależnie od rehabilitacji. To najtańszy lek - twierdzi w Gazecie Wyborczej prof. Józef Opara, neurolog i specjalista rehabilitacji.

Ekspert przypomina, że jednym z objawów choroby jest szuranie, tzw. "magnetyczne stopy" - pacjent chodzi drobnymi kroczkami, nisko unosząc stopy - powinien więc ćwiczyć chodzenie z wysokim podnoszeniem nóg.

Prof. Józef Opara zaleca, żeby chory nie leżał w łóżku - dobrze, żeby miał chodzik. Zaleca ćwiczenia Frenkla - polegają one m.in. na tym, że na podłodze jest narysowany układ stóp i pacjent musi chodzić po tych śladach. W ten sposób ćwiczy się pełne kroki, trzy czwarte kroków i półkroki, chodzenie bokiem, chodzenie tyłem, nawroty.

W przypadku występowania objawu "zamrożenia" po postawieniu nogi na podłożu można zasugerować choremu, że pokonuje niewielką przeszkodę, a w przypadku "zamrożenia" w pozycji siedzącej - rozkołysać ciało w przód i w tył, ułatwiając powstanie.

Prof. Opara zwraca uwagę, że ważna jest nauka wstawania i siadania, a ćwiczenia te wykonuje się także na trzy tempa - na tempo "raz" cofnięcie stóp pod krzesło, na tempo "dwa" pochylenie tułowia do przodu i na "trzy" wyprost kończyn dolnych i powstanie.

Ekspert poleca też naukę obracania się w łóżku, siadania na nim i wstawania.

Prof. Józef Opara jest kierownikiem Zakładu Rehabilitacji Klinicznej w Katedrze Fizjoterapii Układu Nerwowego i Narządu Ruchu AWF w Katowicach, wiceprezesem regionalnym Światowej Federacji NeuroRehabilitacji dla Europy Środkowej i Wschodniej oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji Neurologicznej.

Więcej: wyborcza.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post