[Film] Pasożyty i profilaktyczne odrobaczanie

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

[Film] Pasożyty i profilaktyczne odrobaczanie

Post autor: Asystentka »

Pasożyty to organizmy jednokomórkowe lub wielokomórkowe, a niektóre, na przykład wirusy, utraciły strukturę komórkową. Pasożytnictwo jest zależnością antagonistyczną pomiędzy dwoma organizmami, z których jeden czerpie korzyść, a drugi ponosi straty. Pasożyty mogą prowadzić bezwzględnie pasożytniczy tryb życia przez cały cykl życiowy lub jedynie okresowo. Większość organizmów zasiedlających nasze ciało jest komensalami i staje się pasożytami tylko w sprzyjających warunkach. Należą do nich niektóre bakterie i grzyby, na przykład Clostridium spp. i Candida albicans. Natomiast niektóre organizmy prowadzą bezwzględnie pasożytniczy tryb życia przez cały czas, na przykład wirusy i większość pasożytów wielokomórkowych, takich jak glista ludzka, owsiki czy jednokomórkowe lamblie.

Objawy chorób pasożytniczych zwykle są niecharakterystyczne, za wyjątkiem pojedynczych przypadków, kiedy objawy są dość charakterystyczne, na przykład przebieg goraczki u chorych na malarię, zarażonych Plasmodium falciparum lub silny świąd odbytu u chorych na owsiki. Objawy, takie jak wysypka skórna, zgrzytanie zębami, niepokój i nadpobudliwość, zaburzenia rozwoju, bóle brzucha czy biegunki, mogą, ale nie muszą, towarzyszyć infekcji pasożytniczej. Natomiast w diagnostyce ważną rolę odgrywa badanie kału – co najmniej 3 próbki, a najlepiej 6-10, pobrane zwłaszcza z miejsc z widocznym śluzem, ropą lub krwią. Kał należy pobierać do czystych pojemników z polipropylenu lub polipropylenu, w ilości kilku mililitrów lub wielkości orzecha laskowego. Bardzo niesowistym objawem, często jednak świadczącym o infekcji pasożytniczej, jest wysoka eozynofilia, dochodząca niekiedy do 50% leukocytów, oraz niekiedy, chociaż rzadziej, bazofilia. Inne pomocne badania w diagnostyce chorób pasożytniczych, to test ELISa lub ELFA. Dowodem na obecnośc pasozytów jest ich wykjrycie w kale, najczęśćiej dotyczy to owsików.

Obecnie nie zaleca się profilaktycznego odrobaczania u ludzi. Jest to podyktowane ogólna praktyką lekarską, która nakazuje wdrożyć leczenie dopiero po rozpoznaniu lub gdy zachodzą uzasadnione okoliczności. Do takich nie zalicza się zgrzytania zębami, nadpobudliwości nerwowej, kaszlu ani bólów brzucha. Leki przeciwpasożytnicze są często hepatotoksyczne, mogą powodować uogólnione, nawet ciężkie reakcje alergiczne, nudności, wymioty i bóle brzucha. Są to środki biobójcze, o szkodliwości podobnej lub większej niż antybiotyki. Podanie leków przeciwpasożytniczych powinno być potwierdzone badaniami i rozpoznaniem. Ponadto każdy pasożyt wymaga innego schematu leczenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post