Pęcherze - bolesny problem wielu stóp

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
Asystentka

Pęcherze - bolesny problem wielu stóp

Post autor: Asystentka »

Pęcherze - bolesny problem wielu stóp

Pęcherz jest naturalną reakcją skóry na nadmierne tarcie. Jest to oddzielenie naskórka od skóry właściwej, które - nieleczone - wypełnia się płynem limfatycznym i po pewnym czasie może pęknąć, powodując bolesną ranę. Powstaje na skórze w wyniku otarć stóp przez buty lub w przypadku dłoni np. przez narzędzia.
W 2004 r. firma Johnson & Johnson przeprowadziła badanie Woundcare Study, którego wyniki pokazują, że grupa osób, które cierpią z powodu pęcherzy, jest bardzo liczna i nie zna skutecznych sposobów zapobiegania tej dolegliwości.


Pęcherze - przyczyny ich powstawania
Najczęstszą przyczyną powstawania pęcherzy na stopach są otarcia powodowane przez obuwie. Aż 74% osób, które zakładają nowe buty, potwierdza ten fakt. Wśród kobiet procent ten jest jeszcze większy i sięga ponad 80%. Przy zakładaniu nowych butów po raz pierwszy, stopy doświadczają silniejszego tarcia niż w przypadku butów "rozchodzonych" Proces ten nasila się, kiedy stopy pocą się, a naturalna elastyczność skóry zostaje obniżona. Tarcie i wilgoć powodują, że już po kilku minutach skóra zostaje uszkodzona i pojawia się pęcherz. Problem pęcherzy nasila się także podczas zmiany obuwia na letnie, najczęściej odkryte, noszone na gołe stopy.


Niewiele osób zapobiega pęcherzom
Mimo, że pęcherze są dolegliwością wielu osób, tylko 20% z nich stara się im zapobiegać. Większość (58%) traktuje je jako zło konieczne, leczy je dopiero po ich pojawieniu się. 22% osób nie zapobiega pęcherzom, ani ich nie leczy.
Tylko 15% osób stara się zapobiegać powstawaniu pęcherzy i leczy je, kiedy się przytrafią. Zaledwie 5% osób potrafi skutecznie im zapobiegać.
Większość osób nie jest w stanie przewidzieć, gdzie na stopach pojawią się pęcherze. Aż 76% ludzi twierdzi, że nie można tego przewidzieć, 68% w ogóle nie ma świadomości, że mogą ich spotkać przykre otarcia stóp. Duża grupa osób nie zna skutecznych sposobów na zapobieganie pęcherzom.


Sposoby zapobiegania pęcherzom
Badanie wykazało, że najczęściej stosowane metody zapobiegania pęcherzom to:

tradycyjne plastry i bandaże
plastry na pęcherze
zmiana obuwia na wygodniejsze
skarpetki
rezygnacja z aktywności, które powodują pęcherze
talk
kremy
lubrykanty.


Kobiety dbają o wygląd swoich stóp
Kobiety uwielbiają kupować buty i najczęściej co sezon nabywają nową parę. Jednak nowe buty nie zawsze są najwygodniejsze. Wręcz przeciwnie - dopasowują się do stóp dopiero po pewnym czasie i w tym okresie często podrażniają skórę. Jak pokazuje badanie, większość kobiet, które cierpią na pęcherze, jako ich przyczynę wskazuje noszenie nowego obuwia.
Kobiety przywiązują dużą wagę do swojego wyglądu. Dbają o to, aby ich ciało wyglądało pięknie, szczególnie latem, kiedy bywa bardziej odsłonięte. Ten moment lubi każda kobieta: nowe sandałki i wypielęgnowane stopy - idealny duet na letnie wieczory. Tyle, że czasami ten idealny obraz ma rysę w postaci bolącego pęcherza. Prawdziwa kobieta nie rezygnuje wówczas z nowych butów, tylko zakleja zagrożone miejsca tradycyjnym plastrem. Taka ochrona jest nie tylko mało wygodna i skuteczna, ale też brzydko wygląda. Plaster na odsłoniętej stopie przyciąga większą uwagę i niszczy zamierzony efekt.
Pęcherze postrzegane są przez kobiety w kategoriach estetycznych - oprócz tego, że powodują dolegliwości, przede wszystkim szpecą stopy i często uniemożliwiają noszenie ulubionego obuwia. Kobiety próbują zapobiegać pęcherzom w tradycyjny sposób: zaklejając zagrożone miejsca tradycyjnym plastrem. Ten sposób nie gwarantuje jednak idealnego wyglądu stóp.


Mężczyźni cenią swobodę i komfort
Dla mężczyzn pęcherz na stopie oznacza ograniczenie codziennej aktywności i brak możliwości swobodnego uprawiania ulubionych sportów. Takie przypadłości są dla nich szczególnie frustrujące, kiedy zdarzają się w trakcie zawodów sportowych czy wędrówki. A właśnie wtedy stopy są najbardziej narażone na otarcia i uszkodzenia - długotrwałe chodzenie czy bieg zwiększają potliwość stóp i obniżają odporność skóry. Mężczyźni poszukują rozwiązań, które pozwolą szybko i bezproblemowo wyeliminować przykre dolegliwości, powodowane przez pęcherze. Próbują wszelkich metod: zabezpieczają stopy, stosując tradycyjne plastry, lubrykanty, talk lub zakładając dodatkową parę skarpet. Sposoby te nie rozwiązują problemu, ponieważ ich skuteczność jest niewystarczająca, a mężczyzna traci poczucie komfortu i swobody.

Źródłem danych jest badanie Woundcare Study 2004
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post