Pestki winogron

Porady dietetyczki, układanie zdrowej diety.
Asystentka

Pestki winogron

Post autor: Asystentka »

Jaką moc posiadają pestki winogron?

Olej z pestek winogron, mydło z pestkami winogron, balsam winogronowy, kapsułki z pestkami winogron - dlaczego tak chętnie po nie sięgamy?

W dzisiejszym świecie składniki ważne dla każdego, kto mieszka w dużym mieście, żyje w stresie i źle się odżywia to antyoksydanty. Związki te bronią nasz organizm przed zanieczyszczeniami i szkodliwymi substancjami pochodzącymi z zewnątrz - udowodniono, że osoby, które dostarczają sobie ich prawidłową ilość są mniej podatne na infekcje a w razie zakażenia chorują krócej, niż ci, w których diecie antyoksydantów brak. W antyoksydanty bogate są cytrusy i niektóre warzywa, ale wielu z nas poszukuje alternatywy.

Od jakiegoś czasu wiemy, że picie lampki wina codziennie może pomóc nam w uzupełnieniu poziomu antyoksydantów w organizmie. Naukowcy przyjrzeli się bliżej temu zagadnieniu.

Okazało się, że to nie wino, a winogrona, a konkretnie ich pestki, odpowiadają za dobroczynne właściwości napoju. A co za tym idzie - spożywając wyciąg z pestek winogron możemy zapewnić sobie wysoki poziom antyoksydantów skuteczniej, niż sięgając po wino, którego nadmierne spożycie - jak każdego alkoholu - może zadziałać odwrotnie i pozbawić organizm obrony przed wolnymi rodnikami.
Dla zapracowanych - super przeciwutleniacze

Pestki winogron zawierają za to oligomeryczne proantocyjanidyny, znane jako "super przeciwutleniacze", które potrafią wykazywać kilkadziesiąt razy silniejsze działanie, niż znane z podobnych właściwości witamina C czy E. Poza winogronami, zawarte są one też w zielonej herbacie czy aronii, jednak w o wiele mniejszym stężeniu.

A na czym polega magia przeciwutleniaczy? Wraz z tlenem do naszego organizmu przedostaje się sporo szkodliwych substancji, zawartych np. w dymie tytoniowym, spalinach, zanieczyszczonej glebie, promieniach słonecznych czy pryskanych warzywach.

Tlen reaguje z tymi związkami, uszkadzając komórki naszej skóry. Ma to znaczenie w dermatologii, gdzie poleca się przyjmowanie suplementów z antyoksydantami, by zapobiec uszkodzeniom i przedwczesnemu starzeniu się skóry, ale też w pozostałych gałęziach medycyny - zdrowe komórki to w końcu komórki mniej podatne na choroby cywilizacyjne, wirusy i bakterie. Skutkuje to odporniejszym organizmem, a ten z kolei nie jest podatny na alergie, uszkodzenie stawów, kości czy układu naczyniowego.
Pestki winogron dla układu krwionośnego

Pestki winogron mają przy tym jeszcze kilka dobroczynnych właściwości jeśli chodzi o nasze naczynia krwionośne - zmniejszają ich przepuszczalność i kruchość, co ważne szczególnie dla osób, które skarżą się na problemy z krążeniem, cierpiących na żylaki i skurcze, obawiających się zawału. W badaniach, których wyniki opublikowano w 2012 roku na łamach "Pharmacognosy Magazine" okazało się, że spożywanie tego wyciągu pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego.

Badani, którzy jedli obiad z którym spożywali wyciąg z pestek winogron, po 15 i 30 minutach po posiłku mieli niższy poziom cukru we krwi niż ci, którzy nie przyjmowali suplementu. To świetna wiadomość dla cukrzyków, którzy sięgając po słodkie i tłuste potrawy obawiają się komplikacji zdrowotnych.

Dodatkowo, z eksperymentu którego wyniki opublikowano w " Iranian Biomedical Journal " wynika, że u diabetyków spożywających pestki winogron ryzyko chorób nerek powiązanych z cukrzycą jest mniejsze, niż u ich kolegów nie odżywiających się w ten sposób.

Trwają też spory, czy ekstrakt z winogron może zapobiec rakowi. Niektórzy badacze twierdzą, że jak każde antyoksydanty, mogą znacznie przyczynić się do prewencji raka. Antyoksydanty z pestek winogron są przy tym rozpuszczalne zarówno w tłuszczach, jak i wodzie, przez co nasz organizm świetnie radzi sobie z ich przyswojeniem.
źródło: biowitalni.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post