ph-metria - istnienie tzw. refluksu żołądkowo-przełykowego

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

ph-metria - istnienie tzw. refluksu żołądkowo-przełykowego

Post autor: admin. med. »

Podstawowe informacje
Badanie wykonywane jest, w momencie, kiedy na podstawie wykonanych dotychczas badań i wywiadu lekarskiego u Pacjentów podejrzewa się istnienie tzw. refluksu żołądkowo-przełykowego. W celu obiektywnego potwierdzenia oraz dla oceny ilościowej refluksu konieczne jest wykonanie ww. badania zwanego również 24-godzinnym monitorowaniem pH-przełyku. Po uprzednim znieczuleniu błony śluzowej nosa preparatem znieczulającym miejscowo w żelu, przez nos wprowadza się do przełyku sondę z tworzywa sztucznego na której końcu znajduje się elektroda pomiarowa/czynna/. Sonda ma średnicę około 1,5 mm. Elektrodę czynną umiejscawia się w końcowym odcinku przełyku, 5 cm powyżej jego dolnego zwieracza. Stałość położenia elektrody uzyskuje się przykładając sondę plastrem do policzka. Elektrodę bierną przykleja się do skóry brzucha. Następnie przewód obu elektrod podłącza się do rejestratora/niewielkie urządzenie/, który przez okres badania nosi się na pasie.
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Dla uniknięcia wymiotów podczas zakładania sondy zaleca się pozostanie na czczo przez 6 godzin przed badaniem. W niektórych przypadkach, w zależności od wskazań do badania, może zaistnieć potrzeba przyjęcia bądź powstrzymania się od przyjmowania inhibitorów pompy protonowej przez 7 dni przed badaniem, oraz leków zobojętniających przez 24-godziny.

W trakcie badania należy zachowywać się w sposób naśladujący normalną codzienną aktywność/ ze względu na ryzyko zniszczenia urządzenia nie ma możliwości brania prysznica lub kąpieli/. Posiłki powinny być przyjmowane tak jak w każdym innym dniu. Dla potrzeby oceny wyników badania należy za pomocą odpowiednich przycisków rejestratora zaznaczyć początek i koniec przyjmowania posiłków, początek i koniec każdej pozycji leżącej. Po upływie 24 godzin sondę i elektrodę bierną usuwa się a dane z rejestratora przesyła się do komputera.



Przygotowanie do badania
Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania, zaleca się pozostanie na czczo przez 6 godzin przed badaniem.



Czas badania
Badanie trwa 24 godziny, wynik dostępny jest po 7 dniach od badania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post