Polipy endometrialne

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Polipy endometrialne

Post autor: admin. med. »

Polipy endometrialne są to ograniczone, lokalne rozrosty endometrium czyli błony śluzowej pokrywającej wnętrze jamy macicy.

Mogą występować zarówno u kobiet w wieku rozrodczym jak też po menopauzie.

Polipy endometrialne posiadają zazwyczaj gładką powierzchnię i przybierają kształt owalny lub kulisty, a niekiedy inne mniej regularne kształtu. W zależności od rozmiarów sięgających zazwyczaj od kilku milimetrów do nawet 4-5cm zajmują mniejszą lub większą część jamy macicy.

Są to zwykle zmiany łagodne, mogące przebiegać bezobjawowo. Częściej jednak polipy endometrialne mogą powodować obfite miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe u kobiet w wieku rozrodczym lub krwotoki i nieprawidłowe krwawienia z macicy w wieku około- i pomenopauzalnym.

U kobiet starających się o dziecko mogą być przyczyną niepłodności lub w przypadku niektórych, dużych polipów mogą być przyczyną poronień.

Badaniem, które pozwala podejrzewać obecność polipa endometrialnego jest USG przezpochwowe. Dokładność diagnozy polipa przy użyciu USG wzrasta gdy jest ono przeprowadzane w pierwszej połowie cyklu.

W przypadkach wątpliwych można użyć w tym celu sonohisterografii (SHG, SIS), czyli ultrasonografii macicy przeprowadzanej po podaniu do jej wnętrza kontrastującej jamę macicy soli fizjologicznej.

Podstawową metodą umożliwiającą potwierdzenie rozpoznania polipa endometrialnego jest histeroskopia diagnostyczna, która jest metodą endoskopową pozwalającą na bezpośrednią obserwację wnętrza jamy macicy.

Histeroskopia operacyjna jest małoinwazyjną, nowoczesną metodą wykorzystująca narzędzia elektrochirurgiczne, laserowe oraz mechaniczne, która pozwala na usunięcie polipa endometrialnego.

Współcześnie łączy się procedury histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej - gdzie podczas jednego zabiegu histeroskopowego pozwalającego potwierdzić obecność polipa, jednocześnie usuwa się go.

Zabiegi histeroskopowego usuwania polipa mogą być przeprowadzane ambulatoryjnie zarówno bez użycia znieczulenia, jak też w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym i ich czas wykonania w rękach doświadczonego chirurga histeroskopowego nie przekracza kilku - kilkunastu minut.

Po usunięciu polipa endometrialnego, uzyskany materiał tkankowy powinien być przesłany do badania histologicznego, które pozwala potwierdzić, że jest on zmianą łagodną i nie znajdują się w jego obrębie zmiany przednowotworowe lub nowotworowe.

Współcześnie pacjentki z polipami endometrialnymi powinny unikać poddawania się wykonywanym "na ślepo" zabiegom wyłyżeczkowania jamy macicy.

Aktualnie wyłyżeczkowanie jamy macicy jako metoda przestarzała i bardzo często nieskuteczna w usuwaniu polipów nie jest rekomendowana w tych przypadkach. Metodę wyłyżeczkowania stosują tylko ośrodki w których brak jest odpowiedniego nowoczesnego sprzętu lub brak jest odpowiednio doświadczonego personelu medycznego w przeprowadzaniu histeroskopii operacyjnej.

Istotnym problemem mogą być duże polipy endometrialne u kobiet po menopauzie, które mogą dawać w USG obraz poszerzenia endometrium i imitować patologiczny rozrost enometrium lub raka endometrium. Pacjentki takie są poddawane czasem wielokrotnym zabiegom wyłyżeczkowania, które nie ujawniają żadnej patologii w tym obecności polipa.

W takich sytuacjach sonohisterografia lub histeroskopia pozwala wyjaśnić problem.

Pobyt pozabiegowy w przypadku histeroskopii bez znieczulenia nie przekracza kilkunastu minut, a po znieczuleniu nie przekracza 2 godzin.

źródło: ludwinludwin.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post