Pomiar ciśnienia wewnątrzbrzusznego?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Pomiar ciśnienia wewnątrzbrzusznego?

Post autor: Asystentka »

W jakich sytuacjach należy dokonywać pomiaru ciśnienia wewnątrzbrzusznego?
When should we measure intraabdominal pressure?
Manu Malbrain, Department of Critical Care, Ghent University Hospital, Antwerp, Belgium
W jakich sytuacjach należy dokonywać pomiaru ciśnienia wewnątrzbrzusznego?

Manu Malbrain: Zacznę od przedstawienia: nazywam się Manu Malbrain, pochodzę z Antwerpii w Belgii i przez ostatnich 20 lat zajmowałem się badaniem wpływu zwiększonego ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Uważam, że to bardzo ważne, aby lekarze prowadzący chorych zdawali sobie sprawę z istnienia ciśnienia wewnątrzbrzusznego oraz dokonywali pomiarów jego wartości.
Pytanie dotyczy tego, w jakich sytuacjach należy taki pomiar wykonywać. Uważam, że u każdego chorego, u którego występują dwa lub więcej spośród dobrze określonych czynników ryzyka. Te czynniki ryzyka mogą być związane ze zmniejszeniem podatności brzusznej. Takie zjawisko obserwuje się na przykład u chorych po oparzeniach, przeciążonych podażą płynów, u chorych otyłych - to zależy także od pozycji chorego. Po pierwsza zatem, proszę mierzyć ciśnienie wewnątrzbrzuszne u chorych z obniżoną podatnością. Kolejna grupa chorych to osoby z dużą ilością wolnego płynu – na przykład puchlinowego – w jamie otrzewnej, osoby z ropniami, przykładowo, chorzy na zapalenie trzustki ze zbiornikami płynowymi, krwiakami. Trzecią grupą chorych, o których musimy myśleć w kontekście ciśnienia wewnątrzbrzusznego, są osoby ze zwiększoną objętością treści w świetle przewodu pokarmowego; przykładowo, z rozdęciem żołądka, z rozdęciem pętli jelitowych przez płyn lub stolec. Wreszcie ostatnią i najliczniejszą grupę stanowią chorzy z sepsą, z nieopanowanym ogniskiem zakażenia, z przeciekiem kapilarnym, u których po masywnej resuscytacji płynowej dojdzie do znacznego nagromadzenia płynów w drugiej i trzeciej przestrzeni. Wśród pacjentów oddziałów intensywnej terapii chorzy z tej właśnie grupy w największym stopniu wymagają pomiarów ciśnienia wewnątrzbrzusznego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post