Wyrośl chrzęstno-kostna

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Wyrośl chrzęstno-kostna

Post autor: admin. med. »

Lekarze odpowiadają na Wasze pytania
Wyrośl chrzęstno-kostna

Wyrośl chrzęstno-kostna
22.06.2012
Pytanie nadesłane do redakcji

Mam 14 lat. Rok temu zauważyłam od wewnętrznej strony kolana niewielką „kulkę”. Z czasem „kulka” rosła. Zaczęła boleć. Przeszkadza mi coraz bardziej, ponieważ „zawodow” gram w siatkówkę i na poważnie wiążę z tym swoją przyszłość. W związku z tym zaczęła się martwić również moja mama. Lekarz rodzinny podejrzewał zwichnięcie. Zostałam skierowana do chirurga w moim mieście (bardzo mała miejscowość), później RTG. Według radiologa nie było żadnych zmian. Następnie zrobiono mi USG. Zajmował się tym inny radiolog, który od razu stwierdził wyrośl chrzęstno-kostną jeszcze przed wykonaniem badania. Był oburzony, że poprzedni radiolog nie widział tego na zdjęciu RTG, on to zauważył. Po wizycie u ortopedy czekam na wizytę kontrolną w sierpniu. Boję się, bo ostatnio „kulka” bardzo urosła i ból dokucza mi jeszcze bardziej, a czeka mnie czas większego wysiłku. Czy ból powoduje obciążony staw? Czy powinnam przerwać treningi lub ograniczyć? Jak wygląda zabieg usunięcia takiej wyrośli? Kolano będzie sprawne? Czeka mnie jakaś rehabilitacja?
Odpowiedział

REKLAMA

dr hab. med. Jerzy Sułko
Oddział Ortopedyczno-Urazowy
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Wyrośl chrzęstno-kostna to łagodna zmiana kostna. Pojedyncza wyrośl występuje w przynasadzie kości długiej, a rzadziej może się lokalizować w innych kościach. Najczęstsza lokalizacja to dalsza przynasada kości udowej, bliższa przynasada kości piszczelowej, bliższa przynasada kości ramiennej. Za przyczynę uważa się uraz obwodowej części chrząstki wzrostowej, co powoduje odszczepienie fragmentu rosnącej chrząstki.

Pojedyncza wyrośl może mieć różny kształt, choć jest on bardzo charakterystyczny dla ortopedy, który zajmuje się tego typu problemami. Przykłady mnogich wyrośli (a) oraz częściej występującej pojedynczej wyrośli (b, c) przedstawiają obrazy RTG
Wyrośle kostno-chrzęstne usuwa się chirurgicznie, zawsze przesyłając je do badania histologicznego. Zabieg operacyjny polega na odsłonięciu zmiany kostnej i jej wycięciu pod kontrolą wzroku za pomocą dłuta. Bezwzględnie resekcji wymagają wyrośle szybko rosnące i dające dolegliwości bólowe. Możliwość zezłośliwienia jest oceniana na 1–2%.

W opisywanym przypadku wyrośli zlokalizowanej w bliższym odcinku kości piszczelowej dolegliwości bólowe mogą dotyczyć nie tyle dotyczą samej wyrośli, a zapewne wynikają z przeciążeń i ocierania się mięśni o wystającą wyrośl.

Występowanie takich dolegliwości jest też dodatkowym argumentem za resekcją zmiany. Jeśli dolegliwości po treningach są duże i występują regularnie po wysiłku, to powinnaś przerwać treningi i poddać się leczeniu operacyjnemu.

Po operacji należy oszczędzać kończynę przez okres 2–3 tygodni. Można w tym czasie chodzić, używając kul łokciowych albo po prostu ograniczyć chodzenie. Zwykle pacjent nie wymaga specjalnej rehabilitacji.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post