Anemia z niedoboru żelaza

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Anemia z niedoboru żelaza

Post autor: admin. med. »

Anemia spowodowana niedoborem żelaza zwana jest również niedokrwistością niedobarwliwą, mikrocytarną. Jest to najczęściej występujący rodzaj anemii niedoborowej. Wystękuje u różnych grup ludności i w różnym wieku. Największe natężenie jej występowania stwierdza się u niemowląt i małych dzieci do lat 3 oraz u kobiet w wieku rozrodczym, szczególnie w okresie ciąży i karmienia piersią. Osobną grupę o zwiększonym ryzyku stanowią wegetarianie, zwłaszcza weganie, którzy nie spożywają produktów zwierzęcych.

Oczywiście główną przyczyną wystąpienia niedokrwistości z niedoboru żelaza jest niewłaściwa dieta uboga w ten składnik mineralny. Ponadto powodem może być choroba układu pokarmowego, jak i czas, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na żelazo (np. ciąża, dorastanie, wzrost).

Objawy tego rodzaju anemii to: bladość skóry, duszność, bóle głowy, osłonienie, łamliwość paznokci i włosów, zajady w kącikach ust i wysuszenie skóry.

Leczenie polega głównie na zmianie przyzwyczajeń żywieniowych i diety. Wchłanianie żelaza uwarunkowane jest rodzajem diety i mechanizmami regulującymi przyswajanie w błonie śluzowej jelita. W produktach spożywczych występują dwa rodzaje żelaza: hemowe i niehemowe. Żelazo hemowe znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Pochodzi z mięsa i ryb. Organizm człowieka wchłania go więcej niż żelaza niehemowego. Wchłanianie żelaza z diety składającej się głównie z produktów zbożowych i warzyw jest małe. Dodatkowo podczas leczenia wprowadza się farmakoterapię; leki doustne zawierające żelazo podaje się przez minimum 3 miesiące, po jedzeniu. W wyjątkowych sytuacjach stosuje się dożylnie podawane preparaty żelaza (kiedy mamy do czynienia z nieprawidłowym wchłanianiem z układu pokarmowego).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post