Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu skokowego górnego

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu skokowego górnego

Post autor: admin. med. »

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu skokowego górnego.Alloplastyka stawu skokowego
Jest jedną z metod leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu skokowego górnego. Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu skokowego występują rzadziej niż w innych stawach, jednak ich objawy znacznie upośledzają funkcję kończyny i powodują silne dolegliwości bólowe.

Przyczyny zwyrodnień w stawie skokowym mogą powstać na tle urazowym, idiopatycznym lub w przebiegu chorób układowych.

Głównymi wskazaniami do operacji implantacji endoprotezy stawu skokowego są:

silne dolegliwości bólowe uniemożliwiające normalne funkcjonowanie
ograniczenie ruchomości uniemożliwiające swobodne chodzenie

Przeciwwskazania do leczenia operacyjnego nie różnią się od tych w alloplastyce biodra i kolana, czyli:

nie leczone lub źle leczone schorzenia uogólnione, czego efektem jest zły stan ogólny
stan miejscowy – czynne ognisko infekcji
zaostrzenie choroby zatorowo – zakrzepowej
rozległe zmiany żylakowe na kończynie

Przygotowanie do zabiegu operacyjnego jest identyczne jak w przypadku endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego.

Zabieg operacyjny

Odbywa się znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Pacjent ułożony jest na stole operacyjnym na plecach. Operacja trwa od 2-4 godzin w zależności od warunków w polu operacyjnym.

Rehabilitacja pozabiegowa

Polega na szybkim uruchomieniu pacjenta i dążeniu do osiągnięcia jak największej samodzielności. Pionizacja i nauka chodzenia rozpoczyna się już w pierwszej dobie po operacji. Początkowo chodzenie odbywa się o kulach, ale od razu z obciążaniem operowanej kończyny. Około 2 doby usuwa się dreny pooperacyjne. Szwy usuwa się ok. 10-12 doby po operacji.

Cały pobyt w szpitalu zamyka się średnio w 10-14 dobach. Po operacji konieczna jest kontynuacja profilaktyki przeciwzakrzepowej. Pacjent jest w stanie robić to samodzielnie. Żadna specjalna rehabilitacja nie jest konieczna.

Endoproteza stawu skokowego

Składa się z metalowego elementu piszczelowego, polietylenowej wkładki i metalowego elementu skokowego. Elementy metalowe wykonane są ze stopu tytanu i pokryte mikroporowym stopem tytanu lub hydroksyapatytem. Elementy te mocowane są do kości przy pomocy cementu kostnego.

Wszystkie elementy endoprotezy produkowane są w różnych rozmiarach, które operator dobiera do wielkości kości piszczelowej i skokowej.
Powikłania po alloplastyce
Jak każdy zabieg operacyjny również operacja wymiany stawu skokowego obarczona jest ryzykiem powikłań. Powikłania najogólniej można podzielić na:

ogólne – związane z obciążeniem samą operacją i znieczuleniem – ta grupa powikłań zależy od przygotowania przedoperacyjnego pacjenta
miejscowe – związane z implantacją endoprotezy:
nieprawidłowe założenie implantów
infekcje
zwichnięcie endoprotezy
obluzowanie endoprotezy
obrzęki
utrwalone dolegliwości bólowe

Ponieważ endoproteza jest ciałem obcym, a jej elementy wykonane są z substancji ścieralnych, stale poddawanym siłom, mikrocząsteczki implantu mogą przenikać do okolicznych tkanek i wywoływać stany zapalne i reakcje alergiczne nawet po wielu latach od operacji wymiany stawu.

Kompleksowa opieka nad pacjentem, ma na celu doprowadzenie do jak najlepszej sprawności i ograniczenie niepowodzeń. Po zakończeniu hospitalizacji, pacjent pozostaje w stałej, regularnej kontroli Ambulatorium Przyklinicznego przez minimum 3 lata.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post