Pierwsza wizyta u ginekologa

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Pierwsza wizyta u ginekologa

Post autor: admin. med. »

Pierwsza wizyta dziewczynki u lekarza ginekologa nie musi spędzać jej snu z powiek. Właściwie przygotowana, nie będzie się obawiała tajemniczych i krępujących badań, o których może usłyszeć od koleżanek. Rzeczowa wiedza na temat przebiegu badania, z pewnością ułatwi jej ten pierwszy kontakt.

„Tylko nie to”

Wiele dziewczynek, które już miesiączkują ze zgrozą myśli o ewentualnej konieczności odwiedzenia lekarza ginekologa. Powoduje nimi wstyd i obawa przed tym co nieznane.

O swoich wspomnieniach z tego okresu opowiada dwudziesto pięcioletnia Anna: „ Na samą myśl o tym, że muszę iść do ginekologa drętwiałam. Koleżanki opowiadały, że trzeba rozebrać się do naga i położyć na dziwnym fotelu, którego nie umiałam sobie nawet wyobrazić. Dodawały, że lekarz będzie sprawdzał czy jestem dziewicą, a wszystko to na oczach mojej mamy. Taka wizja pierwszej wizyty sprawiła, że mimo odczuwanych nieprzyjemnych dolegliwości, nie odważyłam się o nich powiedzieć mamie. Dopiero poważna infekcja zmusiła mnie do wizyty, która okazała się zupełnie inna niż się spodziewałam”.

Z pierwszą wizytą u ginekologa jest podobnie jak z rozmową z dziećmi o seksie. Jeśli rodzice dziecku nie wyjaśnią sytuacji, dowie się wszystkiego od rówieśników, często równie niedoinformowanych.

Jak się przygotować?

Jeśli jesteś w sytuacji, kiedy pierwsza wizyta u ginekologa jest przed Tobą, a nie możesz z różnych względów zapytać o nią najbliższych, oto garść wskazówek:

Nie bój się, ginekolog to zwykły lekarz, jak pediatra czy dentysta.
Wybierz właściwego lekarza. To ważne, aby był to odpowiedni człowiek, który będzie profesjonalistą.
Przed wizytą umyj się, zmień bieliznę, abyś nie była skrępowana.
Przypomnij sobie, kiedy miałaś ostatnią miesiączkę – lekarz na pewno o to zapyta.

Nie martw się, że nie będziesz wiedziała co masz robić i jak się zachować. Lekarz udzieli Ci niezbędnych wskazówek.

Jak przebiega wizyta?

Lekarz przeprowadzi najpierw z Tobą wywiad. Zapyta kiedy zaczęłaś miesiączkować i kiedy ostatni raz miałaś miesiączkę, ale także czy masz jakieś problemy związane z menstruacją lub podejrzewasz infekcję.

Następnie odbędzie się badanie. Jeśli jesteś dziewicą, lekarz może przeprowadzić badanie przez odbyt, o ile będzie to konieczne. Postaraj się rozluźnić. To tylko chwila.

Po badaniu ubierz się i wróć do lekarza, który przekaże Ci zalecenia i uwagi.

Pamiętaj, że Twoja wizyta jest dla niego jedną z bardzo wielu dziennie i z pewnością nie wzbudzisz żadnej sensacji ani zaskoczenia. Lekarz traktuje Twoje narządy rodne tak samo jak laryngolog uszy, a okulista oczy.

Jak przygotować córkę?

Najlepszą sytuacją dla młodej dziewczyny jest taka, gdy można poradzić się mamy w tym temacie. Ona może polecić odpowiedniego specjalistę i dodać otuchy.

Jeśli czytasz ten tekst, jako matka, której córka stoi przed koniecznością odbycia pierwszej wizyty, powinnaś jej w tym pomóc. Uświadom ją na czym polega badanie, co może być nieprzyjemne i zaproponuj, że możesz pójść z nią. Jednak uprzedź, że jeśli chce, poczekasz za drzwiami. Nie stawiaj jej w niezręcznej sytuacji. Idziesz z nią po to, by dawać wsparcie, a nie krępować. Opowiedz córce jakich pytań może się spodziewać i wyjaśnij, że to wizyta jak każda inna, a lekarz ginekolog jest profesjonalistą. Pomóż jej także wybrać właściwego specjalistę, który nie tylko jest kompetentny ale ma odpowiednie podejście do pacjentki, szczególnie młodej. Jeśli córce łatwiej będzie spotkać się z kobietą, pozwól jej na to i znajdź odpowiednią lekarkę.

Wszystko to sprawi, że pierwsza wizyta u ginekologa nie zapadnie w pamięć jako wydarzenie traumatyczne, ale stanie się pierwszą z wielu wizyt, które jeszcze stoją przed nią w przyszłości.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post