Kolonoskopia. Opis badania

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Kolonoskopia. Opis badania

Post autor: admin. med. »

Kolonoskopia to jedno z częściej wykonywanych badań oceniających funkcjonowanie dolnego odcinka pokarmowego. Pozwala ono wcześnie rozpoznać zmiany chorobowe w obrębie jelita grubego.
Podstawowe informacje

Kolonoskopia pozwala lekarzowi zajrzeć do wnętrza jelita grubego od jego najniższej części odbytnicy aż do dolnej części jelita cienkiego. Procedura jest używana do wyjaśnienia przyczyn niektórych zmian wewnątrz jamy brzusznej, jak również do wykrycia nowotworów jelita grubego i odbytnicy we wczesnym stadium. Umożliwia również zobaczenie zapalnej tkanki, rozrostów patologicznych, wrzodów, krwawienia i skurczów mięśniowych.

Opis badania

W czasie badania pacjent leży na lewym boku. Możliwe jest podanie leków usypiających mających na celu relaks i zmniejszenie stresu podczas zabiegu. Lekarz umieszcza długą rurę zwaną kolonoskopem w odbytnicy, która połączona jest z ekranem umożliwiającym śledzenie zarysu jelita. Urządzenie może się zginać, dzięki czemu lekarz może dostosowywać je do kształtu jelita, czasami dla ułatwienia prosząc pacjenta o zmianę pozycji. Kolonoskop również pompuje powietrze do jelita, co powoduje lepszą widoczność jego ściany. Podczas badania lekarz może pobrać wycinek ściany jelita (biopsja), tkanka jest następnie przesyłana do laboratorium do oceny. Jeżeli jelito krwawi, lekarz może użyć lasera, koagulacji (ciepła), prądu, lub wstrzyknąć specjalne leki, żeby powstrzymać krwawienie. Bardzo rzadko zdarza się krwawienie i przekłucie jelita. Kolonoskopia trwa ok. 30-60 minut. Leki uspokajające powinny znieść uczucie dyskomfortu podczas badania. Po badaniu pacjent powinien pozostać w gabinecie lekarskim do czasu aż minie ich działanie.
Przygotowanie do badania

Żeby zapewnić dokładność i bezpieczeństwo badania jelito musi być kompletnie puste. W tym celu na 1-3 dni przed badaniem powinno się spożywać płynną dietę. Może być konieczne podanie środków przeczyszczających lub zastosowanie lewatywy przed badaniem. Pacjent powinien mieć zapewniony transport do domu ze względu na zakaz prowadzenia samochodu po lekach uspakajających. Lekarz może również zlecić odrębne postępowanie.

Wyniki

Jeżeli wewnątrz jelita znajduje się coś nieprawidłowego, jak na przekład tkanka zapalna, lub polip, lekarz może usunąć jego część posługując się małym instrumentem wewnątrz kolonoskopu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post