Stłuczona łękotka

Rehabilitacja: osób z uszkodzonym słuchem, pulmonologiczna, psychiatryczna, wirtualna rehabilitacja – innowacyjna metoda rehabilitacji z wykorzystaniem technologii komputerowych, fizjoterapia, zabiegi usprawniające
doris
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 2 kwie 2016, o 10:25

Stłuczona łękotka

Post autor: doris »

4 tygodnie temu skręciłam kolano. Wstępna diagnoza to podjerzenie zerwania ACL i MCL. Po około 2 tygodniach od tego czasu zaczęłam robić zalecone przez rehabitanta ćwiczenia mające na celu zwiększenie ruchomości stawu ( obecnie zakres ruchu od 10 do 40st ) i wzmocnienie mięści, szczególnie 4 głowego.
Wczoraj miałam rezonans i na opisie doczytałam się, że żadne więzadło nie jest przerwane, ale mam stłuczenie rogu tylnego łękotki przyśrodkowej.

Czy w związku z tym, że uraz jest inny niż początkowo przypuszczano mogę nadal wykonywać te same ćwiczenia? Czasu kolejnego spotkania z rehabilitantem powinnam ich zaprzestać. Mam kolejną rehabilitację dopiero w czwartek i nie chcę zaprzestawać ćwiczeń, jeśli są dobrze, ale nie chciałabym pogłębiać urazu łękotki.
irenist
Ekspert fizjoterpeuta
Ekspert fizjoterpeuta
Posty: 67
Rejestracja: 5 mar 2016, o 20:10

Re: Stłuczona łękotka

Post autor: irenist »

Nie piszesz jakie ćwiczenia zostały Ci zlecone.
Meneus

Re: Stłuczona łękotka

Post autor: Meneus »

Jeśli chodzi o uszkodzenie MCL jest to więzadło które bardzo dobrze się goi podczas gdy jest unieruchomione np. w stabilizatorze, trochę gorzej jest z ACL to w większości przypadków jest potrzebny zabieg operacyjny, ale zdarzało się że ACL naprawiano podczas zwykłej artroskopii.
Rezonans magnetyczny pokaże czy i w jakim stopniu więzadła są uszkodzone. Nogi proponuje nie nadwyrężać, oszczędzać, jak na razie myślę zostawmy ten staw w spokoju najpierw zobaczmy co się w nim dzieje, zaniki mięśniowe może spowolnić samo napinanie poszczególnych grup mięśniowych.
doris
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 2 kwie 2016, o 10:25

Re: Stłuczona łękotka

Post autor: doris »

Już jestem po rezonansie i wieści jeśli chodzi o więzadła są dobrze:
- PCL, MCL, LCL w normie
- obrzęk więzadła ACL, które ma niejednorodną strukturę z cechami stluczenia, bez przerwania ciągłości

Czy taka diagnoza oznacza, że będzie trzeba leczyć je operacyjnie, czy samo się zagoi?

Inne nieprawidłowiści z rezonansu to:
- stłuczenie rogu tylnego łękotki przyśrodkowej
- zgniecenie beleczek kostnych w zakresie tylno-przyśrodkowym części kłykcia bocznego kości piszczelowej
- torbiel o wym. 3mm

Czy te urazy sa poważne i wymagają interwencji chirurgicznej?
Kolejną wizytę u lekarza mam umówionę na 26.04? Czy mogę poczekać, czy powinnam ją przyspieszyć?

I jak dlugo po takich urazach wraca się do sprawności?
Przed skręceniem biegałam.
Wiem, że to pewnie osobniczo zmienne ale po jakim czasie istanieje szansa na bieganie albo na przykład rower czy basen, tak orientacyjnie: miesiąc, poł roku czy rok?
Meneus

Re: Stłuczona łękotka

Post autor: Meneus »

Jak na razie to chodzić w stabilizatorze, dalej wzmacniać mięsień czworogłowy i zwiększać ruchomość stawu. Niektórzy lekarze wykonują artroskopię kolana aby zobaczyć co dokładnie dzieje się z łąkotką. Powrót do sprawności jak sama zauważyłaś jest sprawą indywidualną ale myślę że jeżeli w trakcie leczenia nie wyjdą jakieś inne rzeczy do sportu będzie można powoli wracać za jakieś 4 miesiące, ale nie dam sobie za to paznokcia uciąć
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post