Zespół bólowy dolnego odcinka kręgosłupa

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Zespół bólowy dolnego odcinka kręgosłupa

Post autor: admin. med. »

Zespół bólowy dolnego odcinka kręgosłupa, czyli tzw. bóle krzyża wynikają głównie z przeciążeń, nadwyrężeń mięśni, kontuzji oraz urazów ścięgien i dysków. Bóle mogą przejawiać się w dwóch postaciach – pobolewań, nie utrudniających zbytnio normalnego funkcjonowania oraz okresowych ostrych napadów, uniemożliwiających prowadzenie normalnego trybu życia.

Najczęstszą przyczyną ostrych bólów krzyża jest zwyrodnienie oraz przemieszczenie jądra miażdżystego (galaretowatego) tarczy międzykręgowej do kanału kręgowego, często w przebiegu wrodzonego lub nabytego zwężenia kanału kręgowego.

Bóle krzyża mogą być związane z procesem chorobowym dotyczącym okolic kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Zmiany chorobowe dróg moczowych, dróg rodnych, narządów jamy brzusznej mogą w początkowym okresie upodabniać się do bólów krzyża pochodzenia kręgowego.

Objawy w ostrym ataku zespołu bólowego dolnego odcinka kręgosłupa są bardzo typowe. Pojawia się obezwładniający ból lub stopniowo narastająca bolesność i sztywność w okolicy lędźwiowej. Często występuje również pogłębiona lordoza i skolioza lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Chory przy każdym ruchu, kaszlu, kichnięciu odczuwa przeszywające bóle kręgosłupa, promieniujące do dolnych kończyn.

W leczeniu konieczne jest leżenie w łóżku, zażywanie leków przeciwbólowych oraz stosowanie miejscowo termoforu z gorącą wodą lub lodem. W przypadku, gdy chory musi pozostać w pozycji przymusowej ciała, powinno się go ułożyć na boku, z wysoko podkurczonymi obiema nogami lub w pozycji podobnej do tzw. pozycji bezpiecznej. Jeżeli chory może leżeć na plecach, należy tak ustawić nogi, aby staw biodrowy i kolanowy był pod kątem około 90°. Należy również zadbać o odpowiednie łóżko. Powinno mieć dobrą twardość, aby pod ciężarem ciała nie zapadały się poszczególne jego części. Zalecane jest, aby pacjent pozostawał w łóżku do momentu ustąpienia ostrych dolegliwości, trwa to mniej więcej kilka dni.

W momencie ustąpienia ostrych bólów rozpoczyna się leczenie fizykoterapeutyczne oraz ćwiczenia gimnastyczne. Mają one uchronić przed nawrotami choroby. W niektórych przypadkach konieczne jest noszenie gorsetu ortopedycznego.

U części chorych pomimo takiego leczenia niezbędne jest przeprowadzenie operacji. Polega ona na usunięciu jądra miażdżystego, a także nieprawidłowości łuków kręgowych i przerostu więzadła żółtego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post