Objawy zapalenia płuc.leczenie i powikłania

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Objawy zapalenia płuc.leczenie i powikłania

Post autor: admin. med. »

Zapalenie płuc (łac. Pneumonia) to choroba zakaźna wywołana obecnością drobnoustrojów chorobotwórczych w dolnym odcinku układu oddechowego, które prowadzą do stanu zapalnego miąższu płucnego. W przebiegu tego schorzenia obserwuje się spadek wydolności oddechowej, bóle mięśni, dreszcze i gorączkę. Nieleczone zapalenie płuc może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, w tym do śmierci. Leczone wymaga odpowiedniego dobrania antybiotykoterapii i niejednokrotnie hospitalizacji. Przed odkryciem penicyliny, zapalenie płuc było jednym ze schorzeń obarczonym najwyższym ryzykiem umieralności, szczególnie u dzieci, młodzieży i osób w podeszłym wieku.

Choroba dzieli się na kilka rodzajów w zależności od typu wywołujących ją patogenów, i tak wymienia się bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze zapalenie płuc. Bardzo często stosuje się także klasyfikację opartą na występowaniu schorzenia w zależności od miejsca, w którym doszło do infekcji, ponieważ ma ono decydujący wpływ na przebieg choroby i jej rokowania. Podział ten uwzględnia zakażenia wywołane przez patogeny szpitalne i pozaszpitalne. Niektórzy lekarze posługują się także podziałem na typowe i nietypowe zapalenie płuc, choć ten ostatni ma najmniejsze uzasadnienie, jako że nie można mówić o "typowym" obrazie klinicznym choroby.

Zapalenie płuc charakteryzuje się początkowo z objawami grypopodobnymi i może być przez chorego mylone z przeziębieniem. Pogarszające się samopoczucie i wysoka gorączka powinny być zdiagnozowane w kierunku ustalenia przyczyny choroby. Ból gardła, katar czy grypa wywołane są przez wirusy, zapalenie płuc natomiast najczęściej wywołują bakterie, stąd choroba musi być leczona odpowiednio dobranymi antybiotykami. Do wskazówek umożliwiających rozpoznanie zalicza się:

objawy choroby: gorączka powyżej 38°C, dreszcze, poty, bóle mięśniowe, bóle w klatce piersiowej, duszność, przyspieszony oddech, czasem odksztuszanie ropnej plwociny;
wyniki badań laboratoryjnych: we krwi stwierdza się cechy procesu zapalnego, na co wskazuje zwiększone stężenie tzw. CRP czyli białka C-reaktywnego, zwiększona liczba białych ciałek krwi, obniżenie ciśnienia cząstkowego we krwi w przebiegu zmniejszonego wysycenia czerwonych ciałek tlenem;
obraz zdjęcia rentgenowskiego: nie pozwala określić przyczyny zapalenia, ale potwierdza diagnozę schorzenia, uwidacznia bowiem zacieki na segmencie lub płacie płuc oraz ewentualne ropnie, torbiele czy odmę opłucnową. W przebiegu szpitalnych zapaleń badanie ujawnia nowe nacieki w obrębie narządu;
wyniki badań mikrobiologicznych: pobiera się wydzielinę z płuc na posiew bakteriologiczny, najczęściej jest to plwocina. Nie ma ona jednak bardzo wysokiej wartości diagnostycznej, bo może być zanieczyszczona florą bakteryjną z jamy ustnej lub niewłaściwie odkrztuszona, stąd bardziej wartościowy do tego badania może być płyn opłucnowy, wydzielina oskrzeli, krew lub materiał uzyskany przez nakłucie nacieku płuc przez klatkę piersiową. Stosuje się także testy wykrywające antygeny niektórych patogenów w moczu oraz badania serologiczne, za pomocą których wykrywa się wzrost miana konkretnej grupy przeciwciał.

Przebieg i leczenie zapalenia płuc

Przebieg choroby różni się w zależności od czynnika, który ją wywołał, wieku chorego i okoliczności dodatkowych, jak nałogowe palenie tytoniu czy trudne warunki pracy. W przypadku choroby o łagodnym przebiegu podaje się antybiotyki o szerokim zakresie działania, a całość leczenia prowadzi się ambulatoryjnie. Zaleca się odpoczynek, przyjmowanie dużej ilości płynów i odstawienie tytoniu. Chory po 48 godzinach powinien zgłosić się do kontroli, podczas której przy braku poprawy rozważa się leczenie szpitalne.

Jeśli osoba jest w poważnym stanie, wykonuje się posiew bakteriologiczny plwociny i krwi, najlepiej przed rozpoczęciem leczenia i rozważa się hospitalizację. Wybór antybiotyku uwarunkowany jest rozpoznaniem czynnika etiologicznego, przed diagnozą stosuje się leki o szerokim działaniu, a po ukierunkowane na konkretne patogeny. Leczenie trwa 7–21 dni, a w przypadku ciężkiego przebiegu choroby nawet do kilku tygodni. Podczas pobytu chorego w szpitalu ocenia się temperaturę ciała, częstotliwość oddechów, tętno, ciśnienie tętnicze, a także gazometrię krwi tętniczej i podaje tlen. Zmiany widoczne są w obrazie radiologicznym po 2 tygodniach jeszcze u połowy chorych i ustępują po 4–8 tygodniach. Zaleca się kontrolną wizytę u lekarza po 6 tygodniach od ukończenia leczenia farmakologicznego. Problem w tej kwestii stanowi zapalenie wywołane przez wielooporne szczepy drobnoustrojów. Najczęściej do zakażenia nimi dochodzi właśnie podczas pobytu w placówce szpitalnej. Stosuje się wówczas leczenie skojarzeniowe z wykorzystaniem wielu leków.

Rokowania i powikłania zapalenia płuc

Rokowania choroby są dobre, jeśli dotyczy ona osób młodych. Ryzyko powikłań wzrasta wraz z wiekiem, a w przypadku osób po 65. roku życia, zwłaszcza chorych na inne schorzenia, zapalenie płuc może prowadzić do zgonu. Obserwuje się go u 20–50% osób. Zdecydowanie trudniejsze do wyleczenia są postacie zapalenia płuc rozwinięte na bazie infekcji szpitalnej, szczególnie gdy chory musi być mechanicznie wentylowany czy dochodzi do nadkażania narządów bakteriami wieloopornymi.

Wśród powikłań zapalenia płuc wymienia się wysięk w jamie opłucnej i ropniak opłucnej oraz ropień płuca. Do wysięku w jamie opłucnej i ropniaka opłucnej dochodzi u 20–60% chorych. Początkowo podczas właściwego leczenia zauważa się w obrazie rentgenowskim czysty, niezakażony płyn w jamie. Może jednak dojść do skażenia go patogenami, które zmieniają jego konsystencję na mętną i mogą prowadzić do wystąpienia ropniaka i zrostów. Stosuje się wówczas skuteczny drenaż. Ropień płuca występuje rzadko, najczęściej w chorobie wywołanej bakteriami beztlenowymi lub gronkowcem. Powstaje w miejscu obumarcia tkanek płuca i rozpadu nacieku zapalnego, gdzie zbiera się ropa. Objawy przypominają objawy samego zapalenia płuc, a o rozpoznaniu decyduje uwidocznienie w obrazie rentgenowskim jamy z poziomem płynu. Ropień wywołują najczęściej bakterie beztlenowe lub flora mieszana, leczy się go antybiotykami.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post