Badanie MR stawu kolanowego prawego - czy to coś poważnego?

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
lezajsk
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 12 kwie 2016, o 17:31

Badanie MR stawu kolanowego prawego - czy to coś poważnego?

Post autor: lezajsk »

Witam
Mam pewien problem.
Grając na wakacjach w piłkę nożną zostałem mocno kopnięty w prawe kolano.Do zdarzenia doszło na początku sierpnia. Na początku nie mogłem zginać nogi, chodzić też ledwo chodziłem... Udałem się do ortopedy, który przepisał mi do smarowania żel Aescin i jakieś tabletki, które rozpuszczało się w ciepłej wodzie i robiło się z nich okłady na chorą nogę (*sorry, ale nie pamiętam jak to się nazywało).

Chciałbym Was prosić o pomoc w zdiagnozowaniu mojego badania.
OPIS BADANIA MR
BADANIE MR STAWU KOLANOWEGO PRAWEGO

badanie wykonano w sekwencjach SE(T1 - ax.,sag. i cor.), TSE (T2 - sag., ax., cir.) i GRE (T2 z fatsat - sag).
W badaniu oceniono wszystkie zarejestrowane odrębne układy ciała.
Wysokie ustawienie rzepki. Nieco zwiększona ilość płynu w stawie kolanowym, obrzęk tkanek miękkich od strony bocznej, w dole podkolanowym poszerzona kaletka brzuchato-półbłoniasta szer.9mm.
Więzadła krzyżowe i poboczne przyśrodkowe prawidłowe w obrazie MR. Więzadło poboczne boczne o zachowanej ciągłości o niejednorodnym sygnale w odcinku dystalnym - cechy uszkodzenia. Więzadło rzepkowe oraz ścięgno mięśnia czworogłowego uda o jednorodnym sygnale. Chrząstki stawowe prawidłowej grubości, jednorodnego sygnału, o gładkich zarysach zewnętrznych. Podwyższony sygnał rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej - cechy uszkodzenia bez pęknięcia. Poza tym łąkotki bez cech uszkodzenia. Ciało Hoffy o prawidłowym sygnale. Ognisko obrzęku szpiku podkorowo przy powierzchni obciążanej kłykcia przyśrodkowego kości udowej o wym. 16 x 10 mmi mniejsze w obrębie szczytu rzepki. Poza tym sygnał szpiku kostnego w zakresie części kostnych stawu kolanowego prawidłowy.
Mam kilka pytań dodatkowo do Was.
1. Czy to coś poważnego? jakie konsekwencje kryją się za tym?
2. Czy jeżeli jestem aktywny (biegam, tańcze, chodzę na karate) to muszę na jakiś czas od tego odpocząć czy też mogę kontynuować to ale bardziej się oszczędzać i uważać na kolano.
3. Czy będzie potrzebny jakiś zabieg typu astroskopia

Bardzo, ale to bardzo proszę o pomoc.
Dziękuje i pozdrawiam
dimedicus

Re: Badanie MR stawu kolanowego prawego - czy to coś poważne

Post autor: dimedicus »

Nie ma potrzeby przeprowadzania artroskopii(szkoda,że lekarz od razu nie zalecił zastosowania ortezy lub zastosowania ochraniacza z bocznym wzmocnieniem który zabezpieczał by przed dalszym urazem.Nie znam obecnych objawów,wiec nie mogę się wypowiedzieć jednoznacznie.Niestety na dłuższy okres będzie konieczność unikania przeciążeń(a więc sportów)Zachodzi konieczność leczenia farmakologicznego oraz rehabilitacji(lekarz powie co należy robić i jakie leki wdrożyć)Zajdzie potrzeba wzmocnienia mięśni udowych dopiero po tym czasie kiedy kolano będzie się swobodnie poruszać.Nie wdrożenie leczenia może skutkować pogłębieniem urazu,wysiękami i niestabilnością kolana a to może się zakończyć zabiegiem co może skutkować dosyć długim leczeniem.
lezajsk
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 12 kwie 2016, o 17:31

Re: Badanie MR stawu kolanowego prawego - czy to coś poważne

Post autor: lezajsk »

Ból, który nasilał mi się przez pierwszy miesiąc po doznaniu kontuzji (urazu) zniknął.
Od września nie czuję już bólu, gram, biegam, skacze, chodzę na karate. Po prostu tak jakby nic się nigdy nie stało.
Czy w przyszłości mogę mieć jakieś problemy z kolanem,stawami etc?
Oraz czy mógłby mi Pan lub ktoś inny z forum powiedzieć coś więcej o moim badaniu?
Bo ja się kompletnie nie znam a chciałbym się dowiedzieć co wynika z badania.

Dziękuje
carboczar

Re: Badanie MR stawu kolanowego prawego - czy to coś poważne

Post autor: carboczar »

Opis wskazuje na niewielki wysięk( spowodowane stanem zapalnym wynikającym z urazu)uszkodzenie ścięgna bez rozerwania,opuchlizna.Nie mogłem oceniać nie znając objawów,teraz wiem i dlatego podtrzymuję wskazany kierunek leczenia.To,ze w tej chwili nie ma większych problemów nie oznacza że jeśli nie wdroży się leczenia mogą w przyszłości wystąpić problemy z kolanem nie wspomnę już o bólach,zbieranie się płynu w kolanie,wszystko grozi w końcu koniecznością wykonania artroskopii.
lezajsk
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 12 kwie 2016, o 17:31

Re: Badanie MR stawu kolanowego prawego - czy to coś poważne

Post autor: lezajsk »

okej. dziękuje bardzo.
Jutro idę do lekarza ortopedy zapytać się co dalej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post