Podejrzenie guzków w piersiach

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Podejrzenie guzków w piersiach

Post autor: admin. med. »

W jakich miejscach najczęściej pojawiają się guzy piersi? Które z nich są niegroźne, a które wymagają leczenia? Jak rozpoznać guzki w piersiach? Zobacz unikalną animację:

Guzy piersi są w 80. proc. zmianami łagodnymi. To oznacza, że są zbudowane z komórek, które nie wnikają w głąb sąsiadujących tkanek i nie przemieszczają się w inne rejony ciała. U kobiet poniżej 30. roku życia najczęściej występuje typ guza łagodnego nazywany włókniakogruczolakiem. Zwykle umiejscawia się przy brodawce tuż pod skórą. Powstaje z komórek tkanki gruczołowej i włóknistej, które pod wpływem nadmiaru estrogenów zaczynają się rozrastać. Włókniakogruczolak rośnie wolno i osiąga od 1 do 5 centymetrów. Jest jędrny, ma gładką regularną powierzchnię i łatwo go przesunąć. Nie wywołuje bólu. W jednej piersi może być nawet kilka takich guzków. Na ogół usuwa się je chirurgicznie.

Innym typem łagodnych guzków są torbiele zwane inaczej cystami. Występują na ogół u kobiet po 30. roku życia. Tworzą się w tkance gruczołowej, zwykle dość głęboko w piersi. Powstają w wyniku zaburzeń hormonalnych. Zraziki, z których zbudowany jest gruczoł piersiowy, poszerzają się i zlewają ze sobą, tworząc duży pęcherzyk wypełniony płynem. Torbiel jest okrągła, gładka i łatwo się przesuwa. Może mieć od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Mała nie boli i trudno ją wyczuć palcami. Większa może powodować tępy ból w okolicy pachy i zwykle jest dość dobrze wyczuwalna. Na ogół lekarz zaleca jedynie obserwację.

Mastopatia, czyli guzkowatość piersi, najczęściej występuje u kobiet w wieku 45-55 lat. Powstaje na skutek zachwiania równowagi hormonalnej. Jeśli przez kilka miesięcy poziom progesteronu jest zbyt niski w stosunku do poziomu estrogenów, tkanka łączna zaczyna się rozrastać i przybiera kształt dużej liczby torbielowatych guzków różnej wielkości. Są twarde, łatwo wyczuwalne i mogą tworzyć razem jedną nieregularną bryłę. Powodują zwiększoną wrażliwość piersi, czasem silny ból i obrzęk. Objawy te nasilają się przed miesiączką. Wielkość jednego guzka waha się od 0,5 cm do 6 cm. Leczenie najczęściej polega na hormonoterapii i łagodzeniu dolegliwości.

Guzy złośliwe piersi dotyczą najczęściej kobiet między 50. a 70. rokiem życia. Czynnikami ryzyka są m.in.:

biała rasa,
płeć żeńska,
palenie papierosów,
wczesny wiek pierwszej miesiączki,
nieprawidłowa dieta,
otyłość,
występowanie raka sutka w rodzinie.

W odróżnieniu od łagodnych zmian guzy złośliwe zbudowane są z nieprawidłowych komórek, czyli takich, które uległy mutacji i rozmnażają się w niekontrolowany sposób. Rosną wolno. By zwiększyć się o centymetr, zwykle potrzebują 8 lat. Mogą wrastać w sąsiadujące tkanki oraz przemieszczać się naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi do innych części ciała, czyli dawać tzw. przerzuty. Guzy złośliwe rzadko bolą. O ich istnieniu świadczyć mogą natomiast takie objawy jak:

trudny do przesunięcia guzek w piersi lub pod pachą,
zmiana wyglądu piersi,
obrzęk,
wydzielina lub krwawienie z brodawki,
pomarszczona skóra nad guzem,
wysypka, zaczerwienienie i stwardnienie skóry,
poszerzenie żył piersi.

Leczenie polega zwykle na chirurgicznym usunięciu guza lub całej piersi z węzłami chłonnymi, chemioterapii i radioterapii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post