Przeszczep wątroby to częste wskazanie po powikłaniu zakażenia HCV

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Przeszczep wątroby to częste wskazanie po powikłaniu zakażenia HCV

Post autor: admin. med. » 2 maja 2016, o 10:27

W Polsce wykonano już ponad 3,8 tys. przeszczepów wątroby, wyniki tego leczenia są na dobrym poziomie - podano podczas piątkowej (29 kwietnia) konferencji w Zabrzu. Jednym z głównych wskazań do przeszczepu są powikłania wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV).

W Polsce wykonano już ponad 3,8 tys. przeszczepów wątroby, wyniki tego leczenia są na dobrym poziomie - podano podczas piątkowej konferencji w Zabrzu (Śląskie). Jednym z głównych wskazań do przeszczepu są powikłania wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Dwudniową konferencję pt. "Przeszczepianie wątroby a zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV)" zorganizowały Polskie Towarzystwo Transplantacyjne i Polskie Stowarzyszenie Naukowe "Zagrożenia Cywilizacyjne i Zdrowie Publiczne".

Jak przypomniał prof. Piotr Małkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pierwszą udaną transplantację wątroby przeprowadzono w 1967 r. w USA. W Polsce działania w tym kierunku podjęto pod koniec lat 80., ale za pierwszy pomyślny zabieg uznaje się operację przeprowadzoną w 1990 r. w Centrum Zdrowia Dziecka.

W 1994 r. przeprowadzono pierwszy przeszczep wątroby u osoby dorosłej. W 1999 r. odbyła się pierwsza w Polsce operacja pobrania i przeszczepienia fragmentu wątroby od żywego dawcy - rodzica dla jego dziecka.

W sumie w latach 1987-2015 w Polsce przeprowadzono 3 tys. 832 zabiegi przeszczepu wątroby. "Nie możemy się wstydzić wyników, mamy dokładnie takie same jak w renomowanych ośrodkach europejskich, a w niektórych wypadkach nawet nieco lepsze" - podkreślił prof. Małkowski.

Również prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego prof. Krzysztof Zieniewicz z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ocenił, że polskie wyniki leczenia są na dobrym poziomie.

- Oczywiście w stosunku do osiągnięć i chociażby liczby transplantacji w dużo bogatszych krajach, jak Niemcy, Włochy, Francja czy Wielka Brytania mamy jeszcze sporo do nadrobienia. Podstawową barierą jest niedobór narządów do przeszczepienia. Mamy też za mało w stosunku do potrzeb ośrodków transplantacyjnych - powiedział.

Jak zaznaczył, najczęstszym wskazaniem do przeszczepu wątroby są powikłania wirusowego zapalenia wątroby typu C oraz B - to ponad 60 proc. wskazań. Kolejne to nowotwór, poalkoholowa niewydolność wątroby oraz choroby autoimmunologiczne.

Jak wyjaśnia prof. Anna Boroń-Kaczmarska z Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C, czyli HCV, należy do bardzo ważnych problemów zdrowia publicznego. Wynika to z faktu, że wiele osób jest zakażonych - dane szacunkowe mówią, że ok. 200 tys. Polaków żyje z zakażeniem HCV.
- Niestety, nie wszyscy są zdiagnozowani, bo choroba bardzo długo jest bezobjawowa. Natomiast u ponad 80 proc. osób zakażonych tym wirusem, jeśli nie są leczone, rozwija się przewlekła choroba wątroby. Postępująca choroba powoduje, że pacjent jest potencjalnym kandydatem do przeszczepienia wątroby - tłumaczy prof. Boroń-Kaczmarska.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C rozwija się, często przez wiele lat, nie dając charakterystycznych objawów i może doprowadzić do marskości wątroby, a także raka wątrobowokomórkowego. Międzynarodowe statystyki wskazują, że zakażenie HCV jest główną przyczyną tego nowotworu na świecie, a w krajach europejskich odpowiada za 60-70 proc. jego wszystkich przypadków.

HCV przenosi się przez krew, do zakażenia może więc dojść podczas: pobierania krwi, zabiegów endoskopowych, stomatologicznych, operacji, ale też akupunktury, kolczykowania, wykonywania tatuażu, a nawet zabiegów kosmetycznych takich jak manicure, pedicure czy zabiegi fryzjerskie. Na infekcję narażone są też osoby stosujące dożylnie narkotyki. Do zakażenia HCV rzadko dochodzi drogą seksualną.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości