Informacje o znieczuleniu

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Informacje o znieczuleniu

Post autor: admin. med. »

Anestezjologia

Dyscyplina medycyny zajmująca się przygotowaniem pacjenta do znieczulenia, znieczuleniem i opieką nad chorym po zakończeniu znieczulenia (zwykle do czasu, w którym pacjent może się samodzielnie poruszać, przyjmować posiłki i płyny). Zajmuje się też intensywną terapią, resuscytacją (reanimacją) oraz leczeniem bólu różnego pochodzenia.

Znieczulenie (anestezja)

Wprowadzenie chorego w stan umożliwiający wykonanie operacji. Znieczulenie bywa dzielone na znieczulenie ogólne i znieczulenie przewodowe.

Znieczulenie ogólne charakteryzuje odwracalne spowodowanie snu, brak odczuwania bólu i zwiotczenie mięśni (są to tzw. cechy znieczulenia ogólnego). Wszystkie cechy znieczulenia ogólnego występują po podaniu specyficznych preparatów medycznych (dożylnie, wziewnie, albo obiema drogami).

Znieczulenie przewodowe (regionalne) polega na czasowym (odwracalnym) zablokowaniu nerwów lub innych struktur nerwowych, w okolicy planowanej operacji w taki sposób, aby możliwe było jej przeprowadzenie. Założeniem metody jest wyłączenie dolegliwości bólowych przy zachowaniu przytomności, choć niekiedy pacjenci proszą o podanie leków nasennych (naturalnie otrzymując je).

Monitorowana opieka anestezjologiczna (MOA) – forma nadzoru nad chorym w czasie krótkich i najczęściej bezbolesnych zabiegów diagnostycznych i terapeutycznych

(np. koronarografia, niektóre operacje okulistyczne).

Okres okołooperacyjny podzielony został na czas:

Przygotowania chorego do zabiegu.
Operacji i znieczulenia.
W którym pacjent powraca do normalnego funkcjonowania (poruszanie się, przyjmowanie posiłków i płynów).

Anestezjolog
Lekarz specjalista, który po specjalizacji trwającej co najmniej 6 lat zdał egzamin państwowy i uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarze specjalizujący się w omawianej dyscyplinie medycznej.

Zespół anestezjologiczny
Zespół anestezjologiczny stanowią lekarz specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz pielęgniarka anestezjologiczna. Do ich zadań należy przygotowanie Państwa do znieczulenia, jego wykonanie, należyta dbałość o Państwa bezpieczeństwo w czasie znieczulenia, a także bezpieczne wybudzenie Państwa ze znieczulenia i skierowanie do sali pooperacyjnej lub na oddział intensywnej terapii.

NIE MA UNIWERSALNEGO RODZAJU ZNIECZULENIA
Każdy z Państwa jest traktowany indywidualnie – i to tym bardziej indywidualnie im cierpi na cięższe schorzenia podstawowe lub kwalifikowany jest do bardziej rozległego zabiegu. Lekarz anestezjolog dla każdego chorego wybiera rodzaj, technikę i poszczególne środki znieczulające w taki sposób, żeby nie zaburzyć lub zaburzyć w niewielkim stopniu Państwa ogólny stan zdrowia.

Ważne abyście Państwo pamiętali, że anestezjolog będzie Państwu proponował najlepszy rodzaj znieczulenia. Zastanówcie się, proszę, przed odrzuceniem zgody na konkretny rodzaj znieczulenia. Nierzadko, bowiem kierujecie się zasłyszanymi od znajomych opiniami

(często nieprawdziwymi) prosząc o inny rodzaj znieczulenia (np. nie wyrażacie zgody na znieczulenie podpajęczynówkowe z powodu możliwości wystąpienia „paraliżu”, ale prosicie o znieczulenie ogólne, które do niektórych operacji jest możliwe, ale nie najlepsze).

Pragniemy Państwa prosić o zachowanie w pamięci pewnych ważnych spraw związanych

z pobytem w szpitalu, znieczuleniem i operacją.

1. Zawsze, tzn. na każdym etapie leczenia zabiegowego należy:

Szczerze z nami rozmawiać i dzielić się swoimi wątpliwościami.
Zapoznać lekarza anestezjologa ze swoimi dolegliwościami.
Zadawać pytania, ponieważ nigdy nie są one głupie. Odpowiedzi na nie – mogą być dla nas oczywiste, ale dla Państwa mają prawo stanowić zagadkę.
Wykonywać zalecenia zlecone przez lekarza przed, w trakcie i po znieczuleniu.
Niezwłocznie zgłaszać anestezjologowi zmiany w swoim stanie zdrowia.
Prosić o ulgę w bólu, wiedząc, że nie musi boleć.
Informować o nudnościach i wymiotach (narkozy nie trzeba zwymiotować), a nudności i wymioty można efektywnie leczyć oraz im zapobiegać.

2. Proszę pamiętać, że:

Nie należy prowadzić samochodu przez co najmniej 24 godziny po znieczuleniu.
Nie należy obsługiwać skomplikowanych urządzeń przez co najmniej 24 godziny po znieczuleniu.
Nie powinno się podejmować żadnych ważnych decyzji (w tym podpisywać żadnych dokumentów) w dniu zabiegu.
Nie wolno spożywać alkoholu przez co najmniej 24 godziny po znieczuleniu.
Nie można dać się przekonać do wypisu ze szpitala, jeżeli nie będzie nam towarzyszyła bliska osoba – w drodze do domu i w domu.
Konieczny jest kilkudniowy odpoczynek po znieczuleniu i zabiegu.
Konieczne może być zorganizowanie opieki nad dziećmi (przed przyjęciem do szpitala), aby po operacji możliwy był odpoczynek.
Dobrze jest przez kilka dni spożywać lekkostrawne posiłki.

Przyjęcie do szpitalnego oddziału zabiegowego powoduje u Państwa stres. Często jest on przyczyną, że zapominacie o zabraniu z domu dokumentacji leczenia, w której znajdują się ważne informacje dotyczące Waszego stanu zdrowia, przeprowadzonych badań i przyjmowanych leków.
Ważne jest, abyście Państwo do szpitala zabrali:

Wszystkie dotychczasowe karty informacyjne leczenia szpitalnego.
Ostatnie (z ostatniego roku) konsultacje specjalistyczne, badania krwi, badania rentgenowskie – także opisy (w tym tomografię komputerową), elektrokardiograficzne itp.
Spisane na kartce informacje o przyjmowanych lekach (nazwy) i ich dawkach.
Przyjmowane przez siebie leki w takiej ilości, żeby wystarczyły na okres co najmniej 4-5 dni.
Jeżeli lekarz nie zaleci innego postępowania proszę pamiętać o normalnym przyjmowaniu płynów i posiłków.
Często jesteście Państwo proszeni, aby zgłaszając się do szpitala – być na czczo. Związane jest to z koniecznością pobrania krwi celem wykonania badań dodatkowych.

Zakwalifikowanie Państwa do zabiegu operacyjnego skutkowało będzie tym, że wkrótce złoży Państwu wizytę anestezjolog.

Przed znieczuleniem.
Dzień przed planowanym zabiegiem operacyjnym spotkacie się Państwo z lekarzem anestezjologiem. Jego zadaniem będzie sprawdzić Państwa stan zdrowia, aktualne wyniki badań, będziecie Państwo pytani o ewentualne wcześniejsze pobyty w szpitalu, przebyte operacje oraz czy zażywacie jakieś leki w stałym zleceniu. W czasie tej wizyty możecie Państwo z kolei zapytać o rodzaj proponowanego znieczulenia, na czym ono polega, czy jest jakaś inna metoda znieczulenia do czekającego Państwa zabiegu operacyjnego, oraz o powikłania wynikające z zastosowanego znieczulenia.

Celem tej wizyty jest więc wybór właściwej metody znieczulenia, ocena ryzyka, uspokojenie pacjenta , uzyskanie zgody na stosowane procedury anestezjologiczne, zlecenie leków, które mają być podane przed operacją oraz ewentualne zlecenie wykonania dodatkowych badań.

Po znalezieniu się w planie operacyjnym, spotkaniu z anestezjologiem oraz podpisaniu stosownych dokumentów pozostało Państwu jedynie czekanie na operację.

Dzień operacji to dzień, w którym jesteście Państwo najważniejszymi osobami w szpitalu.

Wizyta anestezjologiczna ma na celu przygotowanie Państwa do znieczulenia.
Składa się ona z kilku etapów:
wywiadu
badania klinicznego
oglądanie.
palpacja.
opukiwanie.
osłuchiwanie.
określenie Państwa stanu ogólnego (fizycznego), najczęściej w oparciu o skalę Amerykańskiego Towarzystwa Anestezjologów (ASA)
ewentualnego zlecenia badań dodatkowych lub/ i konsultacji
określenie abstynencji płynowej i pokarmowej (głodówka)
określenie czasu ostatniej ekspozycji na tytoń).
wybór znieczulenia.
zlecenia premedykacji (czyli ustalenia konieczności podania łagodnych leków uspokajających na noc przed operacją oraz tych podawanych 30-45 minut przed przywiezieniem do sali operacyjnej).
uzyskanie świadomej zgody na znieczulenie (zgoda poinformowana).

W trakcie wizyty anestezjologicznej zostaniecie Państwo poinformowani o możliwym rodzaju znieczulenia. Na tym etapie lekarz anestezjolog powinien przedstawić zalety i niedogodności proponowanego rodzaju znieczulenia oraz uzyskać Państwa akceptację na jego wykonanie.

Znieczulenie jest procedurą bardzo bezpieczną, a lekarz anestezjolog po zapoznaniu się z Państwa historią choroby zadba o to, aby wybrać znieczulenie najbardziej dla Państwa odpowiednie. Znieczulenie będzie wykonane w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu, którym jest sala operacyjna lub inne miejsce. W jego trakcie (niezależnie od rodzaju znieczulenia) nad Państwa zdrowiem – będzie czuwał zespół anestezjologiczny (lekarz specjalista i pielęgniarka). Do jego zadań będzie należało przede wszystkim bezpieczne przeprowadzenie Państwa przez operację i nadzór nad Państwa życiem, który będzie się odbywał przez monitorowanie czynności organizmu w sposób kliniczny
(na podstawie obserwacji) i przyrządowy (z wykorzystaniem urządzeń monitorujących), oraz umożliwienie wykonania zabiegu dzięki utrzymaniu odpowiedniej głębokości znieczulenia.

Rodzaj znieczulenia zależy od:
charakteru operacji i jej rozległości.
czasu jej trwania.
stanu zdrowia chorego.
pozycji chorego na stole operacyjnym.
możliwości wystąpienia powikłań i sposobów ich leczenia.

W sposób sztuczny znieczulenie można podzielić na:
monitorowaną opiekę anestezjologiczną.
znieczulenie ogólne.
znieczulenie przewodowe (regionalne).
znieczulenie zbilansowane (łączone, kombinowane).

Monitorowana opieka anestezjologiczna to jedynie czuwanie nad stanem pacjenta w czasie małoinwazyjnych procedur zabiegowych . Przed rozpoczęciem zabiegu będzie Państwu podłączony monitor czynności życiowych. Na czas operacji konieczne będzie wprowadzenie kaniuli do żyły (np. wenflonu).

Znieczulenie ogólne bywa czasami przez Państwa nazywane „narkozą”. W jego czasie, podobnie jak w monitorowanej opiece anestezjologicznej, będzie używany monitor czynności życiowych. Po wprowadzeniu kaniuli do żyły (wenflonu) – zostaniecie Państwo wprowadzeni w sen i zoperowani. Sen zostanie wywołany farmakologicznie przez podanie specyficznych środków medycznych, albo dożylnie, albo przez układ oddechowy (za pomocą maski twarzowej i specjalnie skonstruowanej rurki umieszczonej w tchawicy).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post