Higiena personelu medycznego.

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Higiena personelu medycznego.

Post autor: admin. med. »

Jak powinien myć ręce personel medyczny?
Ponad 4,1 mln pacjentów co roku ulega w UE zakażeniom związanym z opieką zdrowotną, w Polsce takich chorych jest kilkadziesiąt tysięcy - powiedział PAP prof. Andrzej Gładysz wypowiadając się z okazji przypadającego 5 maja Światowego Dnia Promocji Higieny Rąk.

Niedostateczna higiena rąk pracowników służby zdrowia jest jednym z powodów przenoszenia zakażeń na pacjentów.

- Nie wystarczy jednak zwykła higiena, podczas przygotowań do operacji ręce trzeba myć przez 5-7 minut specjalną techniką i przestrzegając odpowiednich procedur - podkreślił prof. Andrzej Gładysz, przewodniczący Grupy Ekspertów ds. Zwalczania Zakażeń Związanych z Opieką Zdrowotną (ZZOZ) oraz pełnomocnik Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Grupa Ekspertów ds. ZZOZ powstała, żeby zmniejszyć liczbę zakażeń w placówkach medycznych, które uznano za jedno z największych wyzwań polskiej opieki zdrowotnej. Z powodu tych infekcji w Unii Europejskiej co roku umiera 37 tys. pacjentów.

Nie wiadomo jak często zdarza się to w Polsce, ponieważ nie ma odpowiedniego raportowania zakażeń w placówkach medycznych.

- Szacuje się jedynie, że co roku ulega im kilkadziesiąt tysięcy pacjentów - zaznaczył prof. Gładysz. Najczęściej zdarzają się na oddziałach ginekologiczno-położniczych, noworodkowych oraz chirurgicznych.

Część zgonów związanych z zakażeniami w placówkach medycznych nie jest ujmowana w statystykach, ponieważ do dokumentacji zamiast nich wpisuje się jako przyczynę śmierci np. "niewydolność krążeniowo-oddechową".

Prof. Gładysz w rozmowie z PAP zapewnił jednak, że mimo braku odpowiedniej statystyki, jeśli chodzi o zwalczanie tego rodzaju zakażeń - w naszym kraju wiele się zmieniło. - W ostatnich 20 latach dokonaliśmy skoku zarówno w świadomości personelu medycznego, jak i przestrzeganiu niezbędnych procedur - podkreślił.

Dodał, że procedury zapewniające pacjentom bezpieczeństwo muszą być przestrzegane w każdym miejscu i na każdym kroku.

Trzeba przestrzegać higieny sprzętu wykorzystywanego do terapii i diagnostyki, jak również higieny pomieszczeń, w których przyjmowani są chorzy. Żeby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom podczas wykonywania zabiegów, w salach operacyjnych musi być rotacyjny przepływ powietrza wydmuchujący na zewnątrz drobnoustroje. Są aparaty filtrujące powietrze wokół pola operacyjnego.

- Najważniejsza jest wiedza o zakażeniach i przekonanie o konieczności przestrzegania odpowiednich procedur zarówno wśród lekarzy, pielęgniarek, jak i dyrektorów i menadżerów placówek medycznych - podkreślił prof. Gładysz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post