Dyspepsja to niestrawność

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Dyspepsja to niestrawność

Post autor: admin. med. »

CO TO ZA CHOROBA?
Dyspepsją nazywamy przewlekły lub nawracający ból zlokalizowany w nadbrzuszu, który trwa co najmniej przez 4 tygodnie. Dyspepsja jest też zbiorczym terminem używanym dla określenia wielu przykrych objawów, które powstają w chorobach i zaburzeniach pracy górnej części przewodu pokarmowego.

Objawy dyspeptyczne:
♦ ból w podbrzuszu
♦ poposiłkowe uczucie pełności w nadbrzuszu,
♦ odbijania,
♦ nudności i wymioty,
♦ uczucie wczesnej sytości,
♦ brak łaknienia,
♦ zgaga
Dolegliwości dyspeptyczne często nasilają się po jedzeniu, ale w wielu przypadkach mogą pojawiać się na czczo lub nie być związane z jedzeniem.

W tłumaczeniu na język polski dyspepsja oznacza „złe trawienie”.
Polskim odpowiednikiem tego terminu jest określenie „niestrawność”. Może ono wprowadzać w błąd, albowiem niestrawność nie ma nic wspólnego z zaburzeniami trawienia. Będąc tylko zbiorem dolegliwości dyspepsja nie może być uznana za jednostkę chorobową.

ANATOMIA GÓRNEJ CZĘŚCI PRZEWODU POKARMOWEGO

Aby zrozumieć istotę dolegliwości dyspeptycznych trzeba poznać anatomię górnego odcinka przewodu pokarmowego
Trawienie kęsa pokarmu zaczyna się już w jamie ustnej.

Z jamy ustnej pokarm wędruje poprzez żołądek, dwunastnicę i jelita. Niestrawione resztki przesuwane są poprzez jelito grube aż do odbytu. Długość tej drogi wynosi ok. 6 metrów. W trakcie wędrówki pokarmu uruchamia się kaskada złożonego procesu polegającego na enzymatycznym rozkładzie najważniejszych substancji pokarmowych: węglowodanów, tłuszczów i białek do związków prostych. Dobre strawienie tych trzech podstawowych składników pokarmowych jest niezbędne dla zachowania zdrowia i życia.

Przełyk
Przełyk jest pierwszą częścią przewodu pokarmowego (nie licząc jamy ustnej). Jest to kanał mięśniowy, którego zadanie polega na przesunięciu rozgryzionego pokarmu do żołądka. Przełyk nie bierze udziału w mechanicznym ani chemicznym trawieniu. W części górnej łączy się z gardłem a w dolnej, po przejściu przez przeponę, z żołądkiem. Długość przełyku wynosi 23 – 25 cm. Jest to narząd dobrze unerwiony. Bodźce przenoszone przez układ nerwowy decydują o prawidłowej kurczliwości mięśni przesuwających pokarm do żołądka.

Dolny zwieracz przełyku
Dolny zwieracz przełyku jest okrężnym mięśniem położonym przy ujściu przełyku do żołądka. Dolny zwieracz przełyku rozszerza się przy przełykaniu pozwalając na przechodzenie pokarmu do żołądka. Po przejściu pokarmu ponownie kurczy się, stanowiąc zaporę zabezpieczającą przed cofaniem się pokarmu ponownie do przełyku. Napięcie zwieracza podlega wielu mechanizmom nerwowym i mięśniowym. Na napięcie mają też wpływ spożywane pokarmy. Przejściowe rozkurcze zwieracza występują również niezależnie od połykania. Są one często związane z występowaniem fizjologicznego refluksu o osób zdrowych.

Przepona
Przepona jest zespołem mięśni oddzielających klatkę piersiową od jamy brzusznej. Jest głównym mięśniem umożliwiającym oddychanie. Kilka narządów zlokalizowanych w klatce piersiowej i jamie brzusznej przechodzi przez przeponę przez specjalne otwory. Jednym z nich jest otwór dla przełyku (nazywany rozworem przełykowym przepony).

Żołądek
Żołądek jest rozciągliwym workiem o pojemności 1 – 1,5 litra, leżącym w górnej części jamy brzusznej. Od przełyku oddziela go dolny zwieracz przełyku. Granica z przełykiem od strony żołądka nazywana jest wpustem. Od dołu żołądek przechodzi w dwunastnicę, od której oddzielony jest również okrężnym mięśniem – odźwiernikiem. Skurcze mięśni żołądka, przebiegające w postaci fali perystaltycznej od wpustu żołądka do odźwiernika, mieszają pokarm z wydzielanym przez żołądek sokiem, ułatwiając trawienie i przesuwając zawartość żołądka małymi porcjami do dwunastnicy. Komórki ściany żołądka wydzielają m. in. kwas solny (średnio około 2 litrów dziennie) oraz enzymy trawienne, z których najważniejszy to pepsyna – enzym trawiący białko pokarmowe.

Dwunastnica
Dwunastnica jest pierwszą częścią jelita cienkiego. Ma długość około 30 cm a jej kształt przypomina literę C. Od góry łączy się z żołądkiem, od którego oddziela ją mięsień zwany odźwiernikiem. Tuż za odźwiernikiem jest krótka gruszkowata część, zwana opuszką, która przechodzi w część pionową a następnie poziomą. Część pozioma po zagięciu pod kątem przechodzi w jelito czcze. Do części pionowej dwunastnicy uchodzi (najczęściej wspólnie) przewód żółciowy wspólny oraz przewód trzustkowy, dostarczając żółć i enzymy trzustkowe zawierające wiele substancji trawiennych. W dwunastnicy kontynuowane jest trawienie tłuszczów, węglowodanów i białka zawartych w pokarmach.
źródło: pfm.com.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post