Bóle kręgosłupa szyjnego, bóle szyi

Choroby reumatyczne, zwyrodnienia układu kostno-stawowego, stany zapalnymi tkanki łącznej, rozpoznanie, leczenie oraz zapobieganie.
admin. med.

Bóle kręgosłupa szyjnego, bóle szyi

Post autor: admin. med. »

Bóle szyjnego odcinka kręgosłupa (bóle szyi) są częstym problemem. Mogą przybierać różne formy i mieć różny charakter. Od bólu pojawiającego się sporadycznie, do bólu chronicznego, z częstymi zaostrzeniami.

W obrębie szyi mogą występować deformacje, obrzęk, zaburzenie ruchomości, miejscowa tkliwość. Dolegliwości ze strony kręgosłupa szyjnego mogą wynikać z nieprawidłowej postawy podczas pracy, mogą wynikać też z przyczyn urazowych lub zmian zwyrodnieniowych, a także wielu innych przyczyn. Zazwyczaj częstość występowania dolegliwości bólowych, zwłaszcza, jeśli ich przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe, zwiększa się wraz z wiekiem.
Przyczyny bólów szyi

Przyczyny bólów szyi podzielić można na kilka grup. Mogą to być przyczyny mechaniczne, neurogenne, zapalne, zwyrodnieniowe, infekcyjne, nowotworowe, psychogenne i nieswoiste bóle kręgosłupa szyjnego, kręcz szyi oraz bóle rzutowane.
Bóle mechaniczne szyi

Najczęściej przyczyną bólów mechanicznych szyi jest uraz, szarpnięcie. Towarzyszyć mogą im przykurcze mięśniowe. Ból zwiększa się podczas ruchu, a ustępuje przy odpoczynku. W zależności od typu i rozległości urazu, może dojść do ucisku na korzenie nerwowe odchodzące od kręgosłupa szyjnego i rozwoju objawów neurologicznych, aczkolwiek objawy neurologiczne w tej konkretnej grupie przyczyn występować wcale nie muszą. W wyniku urazu ból jest ostry, nagły. Może mu przejściowo towarzyszyć sztywność. Pojawiają się zaburzenia snu, mrowienie.
Bóle neurogenne szyi

Ból neurogenny szyi ma zazwyczaj charakter rwący. Promieniuje wzdłuż gałęzi uciskanego nerwu, do miejsc, które ten nerw zaopatruje; częste jest promieniowanie do barków i ramion oraz łopatek. Ból neurogenny powstaje z ucisku korzeni nerwowych. Najczęściej są to korzenie C5-C7, a ucisk może powstać w wyniku przepuklin krążka międzykręgowego, guzów nowotworowych, urazów i złamań itp.

Ból neurogenny szyi może towarzyszyć zmianom zapalnym odcinka szyjnego w przypadku RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) - gdzie dochodzić może do podwichnięć w obrębie atlasa i obrotnika. Może też pojawiać się w przypadku zmian zwyrodnieniowych, gdy w wyniku ich powstania dochodzi do ucisku nerwów. Ból pojawia się nagle; zwiększa się w wyniku uciskania szczytu głowy lub poruszania szyją. Czasem konieczny jest zabieg chirurgiczny.
Bóle zapalne i zwyrodnieniowe szyi

Odcinek szyjny kręgosłupa może być zajęty przez ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) i RZS (reumatoidalne zapalenie stawów). Bólowi towarzyszy zazwyczaj sztywność stawów. Bóle zwyrodnieniowe, to bóle przewlekłe, zazwyczaj występujące u osób starszych. Pojawiać się mogą zaostrzenia o krótkim okresie trwania. Występuje ograniczenie ruchomości kręgosłupa szyjnego i tkliwość. Mogą też pojawić się objawy z ucisku korzeni nerwowych. Na zdjęciach RTG widoczne mogą być charakterystyczne osteofity na trzonach kręgów oraz zmiany w wyglądzie szczelin stawowych, zmniejszenie ich wielkości.
Kręcz szyi

Kręcz szyi, kora polega na skróceniu długości mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego w wyniku jego przykurczu. Przykurcz ten, pojawić się może w różnych sytuacjach. Może być wrodzony lub też powstawać jako powikłanie procesów zapalnych i urazowych w obrębie szyi, gardła lub też w przebiegu zapalenia opon mózgowych. Ruch obrotowy szyi powoduje ból. Często leczenie obejmuje zabieg chirurgiczny przecięcia ścięgna mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Można też stosować ciepłe okłady.
Inne przyczyny bólów szyi

Ból niespecyficzny szyi, wywoływany może być urazem albo przewlekłym stresem. Pojawia się nagle i często sam ustępuje, ale ma skłonność do nawrotów. Powstawać mogą skurcze mięśni szyi i tkliwość w jej obrębie. Ból może promieniować w kierunku barków i łopatek. Często bywa jednostronny, aczkolwiek może wystąpić też obustronnie. Należy go różnicować z fibromialgią, którą może przypominać.

Bóle rzutowane szyi, które mogą się pojawić w przebiegu, na przykład zawału lub choroby niedokrwiennej serca. Ból wieńcowy może promieniować w kierunku szyi.

Bóle szyi, których przyczyną jest infekcja - często do zmian w obrębie kręgosłupa szyjnego i do objawów bólowych może dochodzić w przebiegu gruźlicy.

Bóle szyi, których przyczyną jest nowotwór - nie zmniejszają się podczas odpoczynku. Towarzyszyć mogą objawy neurologiczne. Najczęściej przyczyną są guzy nowotworowe przerzutowe, rzadziej pierwotnie rozwijające się w obrębie kręgosłupa szyjnego.
Diagnostyka bólów szyi

RTG należy wykonywać jedynie w przypadku podejrzenia choroby zwyrodnieniowej, której towarzyszą bóle przewlekłe, gdy istnieją objawy neurologiczne i po poważnym urazie szyi. Dostępne są też inne metody obrazowania, jak MRI lub TK. Aczkolwiek ich zastosowanie ogranicza się tylko do określonych sytuacji. Pomocne może być także oznaczenie OB lub CRP, gdy istnieje podejrzenie stanu zapalnego.
Leczenie bólów szyi

W przypadku występowania bólów szyi należy zadbać o prawidłową postawę podczas pracy, podczas kierowania samochodem. Należy unikać utrzymywania szyi w pozycji przygiętej. Stosować można leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz okłady. Leki miorelaksacyjne mogą pomóc, gdy bólowi towarzyszą przykurcze mięśniowe. Zastosować też można elektrostymulację nerwową za pomocą prądów zmiennych tensy albo interferencyjnych.
Tadeusz Markowski
Źródło, literatura uzupełniająca: "Reumatologia", John H. Klippel, Paul A. Dieppe, Fred F. Ferri, redakcja naukowa wydania polskiego - Leszek Szczepański.
alamakota
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 5 maja 2016, o 12:58

Re: Bóle kręgosłupa szyjnego,bóle szyi

Post autor: alamakota »

Dzień dobry.
Od około pół roku mój mam problemy z trzaskającym karkiem. Lekarz pierwszego kontaktu stwierdził, że "taka moja uroda"...

W przeciwieństwie jednak większości przypadków, o których czytam, owe trzaskanie to nie jedno- czy dwukrotne "strzelenie" karkiem, ale CIĄGŁE (dosłownie!) ciche trzaski, jakieś takie odgłosy "mielenia" przy każdym poruszeniu się + okazjonalne głośne trzaśnięcia.
Zauważyłam, że objawy nie występują lub są bardzo zmniejszone zaraz po wstaniu z łóżka (reakcja na ciepło? brak obciążenia?).

Od miesięcy chodzę w szaliku (nawet po domu :D), ale nie daje to większych efektów. Ostatnio na własną rękę zaczęłam używać maść borowinową (wskazania: reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS), zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK), choroba zwyrodnieniowa stawów, zespoły bólowe szyjne, barkowe i lędźwiowe, po urazach narządu ruchu) i trochę się to uspokoiło, ale teraz wydaje się znowu wracać (maść stosuję od ~2 tygodni, największa poprawa było po pierwszym tygodniu używania).

Bólu jako takiego nie odczuwam, raczej uczucie dyskomfortu i napięcia mięśni na wysokości łopatek (same trzaski lokalizują się w górnym odcinku kręgosłupa szyjnego; nawet mam wrażenie, że wręcz wchodzą do czaszki w części potylicznej). Nie zauważyłam też ograniczonej ruchliwości.

Mam 27 lat, prowadzę bardzo siedzący tryb życia, większość dnia przed komputerem.

Co to może być? Jak temu zaradzić? Jakieś ćwiczenia, leki? Wizyta u kręgarza?
dimedicus

Re: Bóle kręgosłupa szyjnego,bóle szyi

Post autor: dimedicus »

Przyczyna jest bardzo prozaiczna siedzenie przed komputerem w nieprawidłowej pozycji.
Co skutkuje napięciami mięśni,podejrzewam też zmiany zwyrodnieniowe i osteofity co może się objawiać takimi "trzaskami"
alamakota pisze:Jak temu zaradzić? Jakieś ćwiczenia, leki?
Oczywiście pozycja powinna być prawidłowa aby nie występowały napięcia(trudno o tym pamiętać) robić przerwy i ćwiczenia.Wskazana fizjoterapia.Ogrzewania(borowina czy lampą Sollux, szalik sobie odpuścić,nie pomoże) oczywiście żele/maści(w aptece bez Rp)rozgrzewające i pzapalne też plastry do kinesiotapingu
W dziale rehabilitacji są ćwiczenia,można też poprosić koleżankę fizjoterpeutę o takie ćwiczenia
akotmaale
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2016, o 10:36

Re: Bóle kręgosłupa szyjnego,bóle szyi

Post autor: akotmaale »

Również mam pracę siedzącą i zauważyłem, że podczas użytkowania komputera głowa ucieka mi do przodu. Zastanawiam się, czy ma sens wymuszenie prawidłowej postawy przez... przywiązanie głowy do oparcia?
Oparcie mam wysokie i tak sobie testuję od kilku dni rozwiązanie z szalikiem przywiązanym do oparcia, założonym na czoło; ciągnie ta moja konstrukcja głowę do tyłu aż do oparcia. Co prawda większych różnic w funkcjonowaniu szyi póki co nie zauważyłem, tyle że nagle taki wysoki się czuję. :mrgreen:

Moje pytanie jest takie czy sobie jeszcze bardziej nie zaszkodzę?
dimedicus

Re: Bóle kręgosłupa szyjnego,bóle szyi

Post autor: dimedicus »

akotmaale pisze: przywiązanie głowy do oparcia?
traktuję to jako ""żart""
Jeśli są takie objawy to wskazane są ćwiczenia wzmacniające mięśnie oraz masaże,też maści/żele
Ja proponuje zakupić prostotrzymacz albo pajączek z sygnałem dźwiękowym,każde skrzywienie nieprawidłowe kręgosłupa będzie sygnalizowane
Jak to wygląda? prostotrzymacz
prostotrzymacz akustyczny

Są różne ceny w gr 30-60 zł
Załączniki
stanley_prostotrzymacz-1.jpg
stanley_prostotrzymacz-2.jpg
stanley_prostotrzymacz-pajaczek.jpg
stanley_prostotrzymacz-pajaczek.jpg (18.66 KiB) Przejrzano 2014 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post