sposób na prostą postawę ciała

Rehabilitacja: osób z uszkodzonym słuchem, pulmonologiczna, psychiatryczna, wirtualna rehabilitacja – innowacyjna metoda rehabilitacji z wykorzystaniem technologii komputerowych, fizjoterapia, zabiegi usprawniające
Awatar użytkownika
Halszka
VIP
VIP
Posty: 726
Rejestracja: 21 lis 2015, o 18:48

sposób na prostą postawę ciała

Post autor: Halszka »

Opiekuję się 55 letnią kobietą z DPM .Chodzi przy chodziku.Ma ogromne lęki dotyczące samodzielnego stania i poruszania się.Ma też duże napięcia mięśniowe chyba samoistne albo spowodowane lękiem,strach blokuje ją przed jakimkolwiek ruchem.Wykonuje wszystko podpierając się ręką.Przez to chodzi coraz bardziej pochylona do przodu?wychyla sie szukając podparcia/.Kiedyś odjechał jej chodzikprzez to i upadła na kolana.Przepraszam za porównanie,ale obrazowo jej sposób poruszania przypomina mi goryla,jeszcze bardziej pochyły,ociężały.Każda nowa okoliczność powoduje ,że jakby przestawała myśleć i słuchać rad, podpowiedzi.
Wciąż obiecuje ,że będęchodzić prosto,ale to tylko po zwróceniu uwagi prostuje się na moment,najczęściej zadzierając głowę a ramiona pozostają w przodzie.Ruszając z miejsca równocześnie wraca do pochyłu.Dodatkowo chodzi na ugiętych nogach w kolanach i prawą piętą lekko uniesioną.
Czy jest jakiś sprzęt rehabilitacyjny,żeby wspomagał w utrzymaniu bardziej prostej postawy,bowiem to pochylenie pogłębia się.Może jeszcze parę ćwiczeń które pomogłyby w prostowaniu.
Proszę bardzo o podpowiedź co można zrobić,aby dopomóc jej w poruszaniu.
irenist
Ekspert fizjoterpeuta
Ekspert fizjoterpeuta
Posty: 67
Rejestracja: 5 mar 2016, o 20:10

Re: sposób na prostą postawę ciała

Post autor: irenist »

Są w sklepach ortopedycznych dostępne tzw. Prostotrzymacze można porozmawiać ze sprzedawca odnośnie ich skuteczności. Ja osobiście się z nimi nie spotkałam, tylko słyszałam o nich. Nauczenie czegokolwiek osoby z MPD w takim wieku która już ma swoje przyzwyczajenia i lęki będzie strasznie trudne, i tu jest konieczna nie tylko praca fizjoterapeuty ale całego zespołu... psycholog, psychoatra, neurolog, rodzina
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post