Nawracająca biegunka...

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
malina1985
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 9 gru 2015, o 18:33

Nawracająca biegunka...

Post autor: malina1985 »

Witam,
Od lat lekarze podejrzewają u mnie IBS.
Mam reumatoidalne zapalenie stawów oraz autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Biorę Methotrexat od 3ech lat, stąd lekarze przebadali mnie pod kątem innych chorób np celiakii (p-ciałą p endomysium i transglutaminazie ujemne, 2x gastroskopia, w tym jedna z wycinkami pod kątem celiakii- wyszła ok, kolonoskopia ogólna ok). Jestem pod opieką alergologa- z pokarmów uczulenie jedynie na ziemniaki i to w małym stopniu. Zazwyczaj moim problemem był wzdęcia, zaparcia, gazy, kłucie w okolicach pępka. A od wrzesnia pojawiają się lekkie biegunki- trwają jeden, dwa dni. Nasilają się przy stresie i podróżach- stąd zaczełam pić dziurawiec, brać ziółka na uspokojenie, z doskoku biorę laremid. Lekarz zalecił mi badania- na lamblie, pasożyty, krew utajoną, Clostridium difficile, posiew ogólny- wszystko wyszło ujemnie/ok. Tribux/Duspatalin itp pomagały tylko na chwilę. Probiotyki itp- nie widzę rezultatu. Kiedyś Xifaxan- bez rezultatu również. Nie chudnę. Ostatnie wyniki morfologiczne idealne.
Wcześniej miałam tak, że jak udało mi sie raz dziennie wypróżnic to samopoczucie było w miarę ok. Potem zmieniło się to w dwa razy. A teraz przynajmniej jeden dzień w tyg wyjęty bo meczy mnie piekący ból podbrzusza, z 3-4 razy biegam do łazienki. Czasami ten ból trwa od rana i muszę iść do toalety. A teraz od niedzieli chodzę do łazienki w 1-1,5 godz po posiłku 3-4 razy dziennie. I towarzyszy mi to delikatne pieczenie w podbrzuszu. Węgiel nie pomaga, Duspatalin również. Nie chciałabym się zapychać LAremidem. I sama nie wiem- czy to moze byc bardziej jakieś zatrucie czy IBS i przejdzie samo. Żaden ryż, marchewka itp nie pomagają. Nie mam temperatury i innych objawów, ale ciągle jestem senna.
Z resztą przez te lata próbowałam wykluczyć pewne rzeczy w swojej diecie, pomagało na chwilę, albo w ogóle nie pomagalo- gluten, bialko mleka krowiego itd. Od wrzesnia o kawie mogę zapomnieć- bo to też podrażnia mi jelita.
Piję sporo ziół- szałwię, koper włoski oraz zieloną herbatę.
Nie wiem co robić:( Co jeszcze przebadać, żeby znależć przyczynę tego.
dimedicus

Re: Nawracająca biegunka...

Post autor: dimedicus »

Przede wszystkim nie przesadzać z tymi ziółkami i herbatą, w nadmiarze powodują odwrotny skutek.
Kiedy ostatnio wykonano usg j.brzusznej. Czy wykonano badania w kierunku bakterii Hp, CRP? Czy rozważano badanie jelita grubego, gastroskopie?
Wiele wskazuje na ZJD ale tu mamy problem z tarczycą a ona ma niestety też wpływ na objawy gastryczne.
Proszę podać wszystkie leki jakie są stosowane.
Czy jest stosowany reżim żywieniowy i jaka dieta?
malina1985
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 9 gru 2015, o 18:33

Re: Nawracająca biegunka...

Post autor: malina1985 »

Witam,
dziękuję za odp.

dimedicus pisze: Kiedy ostatnio wykonano usg j.brzusznej. Czy wykonano badania w kierunku bakterii Hp, CRP? Czy rozważano badanie jelita grubego, gastroskopie?
Proszę podać wszystkie leki jakie są stosowane.
Czy jest stosowany reżim żywieniowy i jaka dieta?
USG z 1,5 roku temu.
Gastroskopia, tak jak pisałam, była robiona dwa razy przez ten czas, ostatnia ok 1 rok temu, z wycinkami pod kątem celiakii.Podobnie kolonoskopia- raz, jelito w porządku. Helicobacter ujemny. Morfologię, CRP itp mam badaną kilka razy w roku przez to, iż mam RZS. Nie ma żadnych nieprawidłowości. Podobnie z próbami wątrobowymi, enzymami trzustkowym itp.
Dieta od paru dni żadna, bo cokolwiek bym nie zjadła jest źle, więc jem mało, szkodzi mi nawet ryż.
Wykluczanie glutenu, białka mleka krowiego nic nie daje. Staram się trzymać Fodmap od jakiegoś czasu, ale za wiele nie pomaga.

Biorę Metotrexat 20 mg tygodniowo.
Tarczyca- badania w normie,sprawdzane co jakiś czas, więc nie biorę leków.
dimedicus

Re: Nawracająca biegunka...

Post autor: dimedicus »

W dziale diet jest reżim żywieniowy oraz dieta żołądkowa. Proszę zastosować, lekarz powinien zlecić inne leki,do tego leki przeciwzapalne,probiotyki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post