Kręgosłup.Przepuklina L4/L5, L5/S1

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
asik972
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 18 maja 2016, o 12:17

Kręgosłup.Przepuklina L4/L5, L5/S1

Post autor: asik972 »

Witam. Mam prośbę o interpretację wyniku rezonansu. Od kilku miesięcy boli mnie w okolicy lędźwiowej. Mam dwie przepukliny. L4/L5 i L5/S1. Środki przeciwbólowe nie działają, po zastrzykach na chwilkę spokój i ból powraca. Czy konieczna będzie operacja? Bo nie wiem co robić.

Badanie wykonano w sekwencjach T1 SE, T2 TSE, T1 TSE i T2 TIRM przeglądowe w płaszczyznach czołowych, strzałkowych i poprzecznych, w warstwach o grubości co 4 mm.
Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej z nieznacznym wygięciem w stronę prawą.
Wysokości i budowa trzonów kręgów lędźwiowych prawidłowe.
Obniżenie i cechy dehydratacji krążków międzykręgowych: L4/L5 do L5/S1 - zmiany dyskopatyczne.
Przekroje kanału kręgowego w płaszczyźnie strzałowej centralnej prawidłowe, ok. 16 mm. Na poziomie przepuklin zwężone do 7 mm.
Na poziomie L4/L5 widoczna jest szerokołukowa tylno-prawoboczna przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego-protrusio na głębokość ok 4,5 mm zwężająca prawy zachyłek korzeniowy i przemieszczająca się ku dołowi pod więzadło podłużne tylne.

Na poziomie zwężonego dysku L5/S1 widoczna jest tylna przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego-protruzja grubości 6,5 mm.
Oderwane fragmenty przepukliny o średnicy 8 i 10 mm przemieszczone są ku dołowi pod więzadło podłużne tylne.
Widoczny jest brzeżny obrzęk sąsiadujących trzonów./Modic I/.
Stożek końcowy na poziomie Th12/L1 o prawidłowym sygnale.

Dgn: Spondyloarthrosis def col v lumbalis.

Z góry dziękuję za poradę.
dimedicus

Re: Kręgosłup.Przepuklina L4/L5, L5/S1

Post autor: dimedicus »

Diagnoza: Zwyrodnienie stawów lędźwiowych kręgosłupa, deformujące

Dyskopatia w odcinku kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego z przepuklinami jw, z ekstruzją(wypadnięciem dysku - jądro miażdżyste wychodzi poza dysk ale jest jeszcze w kontakcie)
Wszystko to razem na pewno daje znaczne objawy bólowe ale nie kwalifikuje się do zabiegu.
Leczenie na obecnym etapie(jeśli występują tylko bóle bez innych objawów) leczenie zachowawcze(farmakologiczne oraz fizjoterapia)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post