Ból brzucha w ciąży

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Ból brzucha w ciąży

Post autor: admin. med. »

Kiedy ból brzucha w ciąży jest niebezpieczny?

Ciąża - ból brzucha jako normalny objaw

Ciąża wymaga zmian w organizmie kobiety. Malutki zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej jamy macicy i zaczyna rosnąć. Ciało kobiety musi się do tego stanu dostosować. Ten okres nie przebiega zupełnie bezboleśnie. Poziom hormonów w organizmie kobiety gwałtownie wzrasta. Przez to do narządów rodnych dopływa więcej krwi. Staja się one nabrzmiałe i bardziej tkliwe. Kobieta w ciąży może odczuwać ból w dole brzucha i pełność w jamie brzusznej. Macica zaczyna zwiększać swoją objętość i uciskać inne narządy. Wówczas kobieta odczuwa „ciągnięcie” w pachwinach oraz ból w dole brzucha. W ciąży, w pierwszym trymestrze istnieje największe zagrożenie poronienia. Dlatego ból brzucha w czasie ciąży, choćby zupełnie nie przeszkadzający, powinien zwrócić twoją uwagę. Jak najszybciej należy wybrać się do ginekologa. Dopiero lekarz będzie mógł stwierdzić, czy ów ból jest normalny.
Drugi trymestr

W drugim trymestrze ciąży dziecko rośnie bardzo szybko. Jednocześnie powiększa się macica. W tym okresie ciąży przyszła mama może pomylić ból brzucha ze zwykłymi kopnięciami dziecka. Około 20. tygodnia ciąży dziecko zaczyna się ruszać, wiercić i kopać, czemu może towarzyszyć ból brzucha. Objawy ciąży, przypominające bóle brzucha to skurcze Braxtona-Hicksa. Pojawiają się po 20. tygodniu ciąży. Ich zadaniem jest przygotować organizm do porodu. Mogą potrwać kilka godzin i niespodziewanie zniknąć. W ostatnim trymestrze macica nadal ulega rozszerzeniu i uciska inne narządy. Dziecko jest jeszcze bardziej ruchliwe, a przyszła mama mocniej odczuwa jego obecność. Silne, trwające kilka godzin skurcze oznaczają początek porodu.
Ból brzucha a ciąża – kiedy do lekarza?

Ból brzucha w czasie ciąży połączony z krwawieniem z dróg rodnych – być może doszło do odklejania łożyska. Często jest to pierwszy objaw rozpoczynającego się poronienia albo wcześniejszego porodu. Dziesięć razy na dzień pojawiają się skurczowe bóle brzucha w ciąży, przy tym brzuch jest twardy – prawdopodobnie jest to objaw rozpoczynającego się porodu. Ból brzucha w ciąży, wymioty, biegunka lub gorączka - są to objawy zatrucia pokarmowego, zapalenia wyrostka robaczkowego lub pęcherza moczowego.
źródło:abczdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post