Operacja usunięcia gruczolaka stercza

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Operacja usunięcia gruczolaka stercza

Post autor: admin. med. »

Adenomectomia - operacja usunięcia gruczolaka stercza
Adenomectomia - operacja wyłuszczenia gruczolaka stercza z powodu łagodnego przerostu gruczołu krokowego - BPH

Operacja polega na usunięciu gruczolaka stercza w przebiegu łagodnego przerostu gruczołu krokowego - inaczej prostaty. Zabieg wykonywany jest na sali operacyjnej. Najczęściej operacja wykonywana jest w znieczuleniu regionalnym lub ogólnym. Urolog nacina skórę brzucha w podbrzuszu tuż powyżej spojenia łonowego. Najczęściej celem dotarcia do pęcherza moczowego wykonuje się cięcie Pfannestiela, które jest identyczne z tym wykonywanym u kobiet podczas cięcia cesarskiego.

Po dotarciu do pęcherza moczowego urolog nacina go i ogląda jego wnętrze pod kątem obecności złogów i lokalizacji ujść moczowodów względem gruczolaka stercza. Kolejnym etapem jest wyłuszczenie na tępo gruczolaka stercza i kontrola krwawienia z loży po nim. Wyłuszczenie gruczolaka stercza jest krwawym etapem operacji i czasami w przypadku bardzo dużych rozmiarów gruczolaka zdarza się konieczność przetaczania krwi. W czasie zaopatrywania loży po wyłuszczonym gruczolaku zakładany jest specjalny szew, który ma działanie hemostatyczne. Istnieje kilka metod zaopatrzenia loży po usuniętym gruczolaku, najczęściej stosowanymi są sposoby Juvara, Chryntschaka lub Millina. Po zaopatrzeniu loży po gruczolaku zakładany jest cewnik Foley'a przez cewkę moczową i cewnik cystostomijny - cystostomia czasowa w szczycie pęcherza moczowego. Pęcherz moczowy zamykany jest dwuwarstwowo - pierwsza warstwa szwów na śluzówkę, druga na mięśniówkę pęcherza moczowego. Po skontrolowaniu szczelności zeszytego pęcherza moczowego zakładany jest dren do przestrzenie przedpęcherzowej, który przez kilka dni będzie odprowadzał przeciekający moczu, surowicę lub krew. Gojenie rany pooperacyjnej trwa około 10 dni i może być przedłużone u pacjentów obciążonych (starość, cukrzyca, schorzenia kardiologiczne, niewydolność nerek, zły stan ogólny).

Wyłuszczony gruczolak stercza umieszczany jest w pojemniku z formaliną i wysyłany do badania histopatologicznego. Patomorfolog po przygotowaniu preparatu ocenia jego budowę pod mikroskopem. Wynik badania histopatologicznego odsyłany jest do oddziału, w którym była wykonywana operacja po około 2 - 3 tygodniach.

Po operacji przez kilka miesięcy mogą być odczuwane objawy dyzuryczne. Usunięta przeszkoda podpęcherzowa w postaci gruczolaka stercza powoduje, że pęcherz musi "nauczyć" się funkcjonować w nowych warunkach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post