Hurtownia sprzedawała leki za granicę, ale bez winy

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Hurtownia sprzedawała leki za granicę, ale bez winy

Post autor: admin. med. »

Hurtownia sprzedawała leki za granicę, ale sąd tego nie uwzględnił
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie GIF na decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie wstrzymania decyzji inspekcji w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie hurtowni.

Decyzja dotyczy sprawy, w której GIF wydał decyzję w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej.

Hurtownia zwróciła się do WSA o wstrzymanie wykonania decyzji GIF. W uzasadnieniu wskazała, że jej nieobecność na rynku farmaceutycznym przez kilka miesięcy w wyniku cofnięcia zezwolenia uniemożliwi spółce powrót do branży.

"Długotrwałe "zniknięcie" hurtowni z rynku nie pozwoli spółce na odbudowanie kontaktów biznesowych oraz odzyskanie zaufania kontrahentów. W związku z wykonaniem decyzji organu poniesie ona znaczną szkodę, polegającą na naruszeniu dobrego imienia oraz utracie tzw. marki" - wskazywano.

W ocenie spółki, w przypadku braku wstrzymania wykonania decyzji strona zmuszona będzie zakończyć działalność oraz zwolnić pozostałych pracowników.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego, stwierdzając, że wykonanie decyzji GIF spowoduje skutek prawno-materialny w postaci wstrzymania działalności hurtowni farmaceutycznej (cofnięcie zezwolenia na jej prowadzenie).

"To z kolei oznaczałoby faktyczną niemożność prowadzenia działalności gospodarczej, a więc zwolnienie zatrudnionych pracowników, utratę korzyści majątkowych związanych ze sprzedażą leków i w efekcie zachwianie płynności finansowej. Ponadto, wykonanie zaskarżonej decyzji spowodowałoby niewątpliwie odpływ przedsiębiorców prowadzących apteki do innych hurtowni, co może spowodować trudne do odwrócenia skutki" - argumentował WSA.

W zażaleniu na powyższe postanowienie Główny Inspektor Farmaceutyczny wniósł o jego uchylenie. Jak kontrargumentował GIF, zebrany materiał dowodowy potwierdza, iż spółka nie zaopatrywała aptek ogólnodostępnych w produkty lecznicze, gdyż wszystkie sprzedawała do podmiotu zagranicznego.

Jednak NSA podzielił opinię sądu wojewódzkiego i oddalił zażalenie GIF.

II GZ 488/16 - Postanowienie NSA
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post