Kanaglifozyna a kwasica ketonowa

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Kanaglifozyna a kwasica ketonowa

Post autor: admin. med. »

diabetes.co.uk

Jak wynika ze wstępnych wyników badań terapia skojarzona na bazie kanagliflozyny zwiększa ryzyko kwasicy ketonowej u pacjentów z cukrzycą typu 1.

Naukowcy z Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego opublikowali wstępne wyniki 4-miesięcznych badań oceniających bezpieczeństwo kanagliflozyny (SGLT2, transportera glukozy zależnego od sodu) w połączeniu z insuliną w leczeniu dorosłych z cukrzycą typu 1. Głównym celem badań była ocena wystąpienia silnych działań niepożądanych w postaci kwasicy ketonowej, którą wywołuje ten obniżający glikemię lek.

Terapia skojarzona na bazie kanagliflozyny w leczeniu cukrzycy typu 2 jest dobrze udokumentowana, jednakże ze względu na występowanie kwasicy ketonowej u osób z cukrzycą typu 1 budzi zastrzeżenia. Kanaglifozyna występująca pod postacią leków Invokana lub Invokamet (w podwójnym leczeniu metforminą) optymalizuje glikemię obniżając wchłanianie glukozy i zwiększając wydalanie glukozy w moczu.

Randomizowane badanie zależne od dawki, z podwójnie ślepą próbą opublikowano na łamach Diabetes Care Journals. W eksperymencie wzięło udział 351 osób z cukrzycą typu 1, które były na terapii insulinowej w postaci zastrzyków lub pacjentów korzystających z podskórnego podawania insuliny (za pomocą pompy insulinowej) z hemoglobiną glikowaną HbA1c na poziomie 7–9%. Uczestników losowo podzielono na dwie grupy: pierwsza otrzymała 100 lub 300 mg kanagliflozyny raz dziennie, a drugiej podano placebo.

Dane pokazały, że w grupie, której podawano kanagliflozynę po 4 miesiącach pojawiły się przypadki poważnej kwasicy ketonowej. Badacze odnotowali wzrost liczby działań niepożądanych związanych z ciałami ketonowymi – 5,1% w grupie, której zaaplikowano dawki 100-miligramowe kanagliflozyny i 9,4% u osób, którym podano najwyższą, 300-miligramową dawkę leku.

Trwają kolejne badania, których celem ma być potwierdzenie lub obalenie tezy na temat wpływu kanagliflozyny na pojawienie się kwasicy ketonowej u pacjentów z cukrzycą typu 1.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post