O co pytać w wywiadzie u chorego na cukrzycę

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

O co pytać w wywiadzie u chorego na cukrzycę

Post autor: admin. med. »

Lek. med. Karolina Błońska
Klinika Chorób Metabolicznych
Szpital Uniwersytecki

Przeprowadzając wywiad z chorym na cukrzycę, należy zwrócić uwagę na:

1. Czas trwania cukrzycy i okoliczności rozpoznania choroby - należy spytać, w jakim wieku rozpoznano u chorego cukrzycę oraz czy towarzyszyły temu typowe objawy niewyrównania metabolicznego, takie jak polidypsja, poliuria, osłabienie, zmniejszenie masy ciała czy nawracające infekcje skóry, stóp, zębów i układu moczowo-płciowego. W przypadku świeżo rozpoznanej cukrzycy warto dowiedzieć się, czy chory kiedykolwiek wcześniej kontrolował poziom glikemii oraz czy w przeszłości wykryto u niego obecność glukozy bądź ciał ketonowych w moczu. Należy poznać historię zmian masy ciała pacjenta – czy w przeszłości był otyły (mimo że schudł w ostatnim czasie i obecnie jest szczupły).

2. Typ cukrzycy – należy spytać, czy pacjent choruje na cukrzycę typu 1 (w tym cukrzyca LADA) czy 2, czy też na cukrzycę o znanej przyczynie (np. cukrzyca MODY, cukrzyca wtórna do przewlekłego zapalenia trzustki bądź do steroidoterapii).

3. Czy w przeszłości oznaczono u chorego stężenie peptydu C i przeciwciał anty-GAD – należy zapytać, czy pacjent zna te pojęcia i czy pamięta, jakie były wyniki tych badań.

4. Zbieramy wywiad rodzinny w kierunku cukrzycy – jeśli wywiad jest bogaty (i może nasuwać podejrzenie cukrzycy MODY), należy zebrać informacje o tym, w jakim wieku zachorowali członkowie rodziny i jaki rodzaj terapii u nich stosowano.

5. Leczenie cukrzycy – należy zapytać o historię leczenia od postawienia rozpoznania – czy pacjent stosował leki doustne (jeśli tak, to jakie i jak długo), od jak dawna pacjent stosuje insulinoterapię – nazwy i dawki insulin – gdy chory nie pamięta nazwy insuliny, należy porosić o pokazanie pena.

6. Nawyki żywieniowe pacjenta – należy zapytać o ilość i regularność posiłków, rodzaj stosowanej diety oraz czy chory dojada między głównymi posiłkami.

7. Czy chory wykonuje iniekcje insuliny między głównymi posiłkami – czy jest świadomy, że w przypadku stosowania analogów insulin, konieczne jest wstrzyknięcie insuliny po każdej przekąsce.

8. W jakie miejsca chory podaje insulinę – należy zapytać, gdzie pacjent podaje insulinę doposiłkową, a gdzie długo działającą i czy zmienia miejsca iniekcji, jakiej długości igieł używa, czy wymienia igłę po każdym wstrzyknięciu. Oglądamy miejsca wstrzyknięć oraz prosimy chorego o zaprezentowanie nam sposobu, w jaki podaje insulinę.

9. Sprawdzamy książeczkę samokontroli cukrzycy, a jeśli chory jej nie prowadzi możemy sprawdzić historię wyników pomiarów wartości glikemii w pamięci glukometru.

10. Wcześniejsze wyniki oznaczeń HbA1c – należy spytać, czy chory zna pojęcie hemoglobiny glikowanej i o czym świadczy wartość tego wskaźnika, należy również poznać historię wcześniejszych oznaczeń, termin i wynik ostatniej kontroli.

11. Hipoglikemia – należy spytać, czy pacjentowi zdarzają się niedocukrzenia, jeśli tak – to jakiego stopnia i jak często. Czy w związku z hipoglikemią doszło do utraty przytomności oraz czy chory odczuwa objawy niedocukrzenia.

12. Przewlekłe powikłania cukrzycy – należy spytać o:
– objawy neuropatii obwodowej: drętwienia, parestezje, ból (czy występuje w spoczynku, czy w czasie ruchu oraz kiedy w ciągu doby), kurcze łydek w spoczynku, przeczulicę skóry, upośledzenie czucia położenia
– objawy neuropatii przewodu pokarmowego: nudności lub wymioty po posiłku, wzdęcia, zgagę, ból w nadbrzuszu, zaburzenia rytmu wypróżnień
– objawy neuropatii autonomicznej: zaburzenia funkcji seksualnych, suchość skóry lub nadmierną potliwość, nietrzymanie moczu, spadki ciśnienia tętniczego (zwłaszcza w wyniku pionizacji), uczucie nierównego, szybkiego bicia serca
– zaburzenia widzenia, częstość kontroli okulistycznej, rozpoznane zmiany w dnie oka, stosowanie laserokoagulacji w przeszłości
– zaburzenia funkcji nerek, stwierdzoną w przeszłości obecność białka w moczu.

13. Częstość, nasilenie oraz przyczyny ostrych powikłań cukrzycy – należy zapytać, z jakich powodów i jak często u pacjenta dochodziło do kwasicy metabolicznej w przeszłości oraz ile razy z powodu niewyrównania metabolicznego był hospitalizowany.

14. Zawód chorego – należy zapytać, czy pacjent pracuje na wysokościach, przy maszynach w ruchu, w służbach państwowych i ratowniczych, w lotnictwie, czy ma pozwolenie na broń palną, czy zawodowo kieruje pojazdami.

15. Wywiad dotyczący wysiłku fizycznego – należy zapytać, czy chory uprawia sport, czy podejmuje aktywność na co dzień, nie tylko w formie ćwiczeń, ale także pracy fizycznej.

Piśmiennictwo/źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post