Zastosowanie NLPZ przy różnych choroba współistniejących

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Zastosowanie NLPZ przy różnych choroba współistniejących

Post autor: admin. med. »

Terapia aceklofenakiem – bezpieczeństwo i tolerancja

W codziennej praktyce lekarskiej wciąż stajemy przed problemem rozważenia korzyści terapii nad jej potencjalnym ryzykiem dla pacjenta. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów starszych, z licznymi chorobami współistniejącymi, wymagających polipragmazji. Zastosowanie NLPZ u pacjentów z zespołami bólowymi poprawia ich jakość życia, wiąże się jednak z możliwością wystąpienia działań niepożądanych. Dlatego wśród dostępnych na rynku preparatów należy wybrać lek o najlepszym profilu bezpieczeństwa dla danego chorego.

Aceklofenak należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych preferencyjnie hamujących cyklooksygenazę – 2 biorącą udział w powstawaniu stanu zapalnego. Lek ten ma natomiast niewielki wpływ na cyklooksygenazę – 1 co zmniejsza jego niekorzystny wpływ na przewód pokarmowy [13]. Dotychczas został dopuszczony do obrotu w ponad 60 krajach, gdzie stosowany jest od ponad 10 lat. W Polsce wprowadzony został do sprzedaży w styczniu 2012 r.

Skuteczność aceklofenaku udowodniono u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową [2,3,4,12], reumatoidalnym zapaleniem stawów [5,6], ZZSK [7]. W przeprowadzonych badaniach aceklofenak w dawce 200mg/dobę wykazywał się podobną skutecznością co inne często stosowane leki z grupy NLPZ (m.in. diklofenak 150mg/d, naproksen 1000mg/d, ketoprofen 150mg/d, indometacyna 100mg/d) przy korzystnym profilu bezpieczeństwa [3,4,6].

Najczęstsze działania niepożądane po zastosowaniu aceklofenaku dotyczą przewodu pokarmowego. Wykazano jednak, że występują one rzadziej w porównaniu do innych leków z grupy NLPZ. W wieloośrodkowym prospektywnym badaniu SAMM oceniającym bezpieczeństwo leków wprowadzanych na rynek [8] ogólna częstość występowania działań niepożądanych w przewodzie pokarmowym w grupie 10 142 badanych była istotnie niższa po aceklofenaku niż po diklofenaku (10,6% w porównaniu z 15,2%; p < 0,001); najczęściej obserwowano niestrawność, ból brzucha, biegunkę i nudności. Podobne wyniki przyniosła metaanaliza trzynastu radomizowanych badań obejmujących ogółem 3574 pacjentów [2] w której aceklofenak wykazywał się taką samą skutecznością co diklofenak, naproxen i piroksykam, przy mniejszej ilości powikłań ze strony przewodu pokarmowego oraz rzadszym wycofywaniu się z leczenia na skutek działań niepożądanych. Aceklofenak został uznany za efektywny, dobrze tolerowany lek w leczeniu bólu i stanów zapalnych w chorobach zwyrodnieniowych stawów [9].

Niezwykle istotnym problem związanym z zastosowaniem NLPZ jest ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego, które różni się dla poszczególnych preparatów i dla aceklofenaku jest stosunkowo niskie [10,11,14]. W badaniu populacyjnym obejmującym [10] częstość krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego spośród kilkunastu objętych obserwacją leków z grupy NLPZ była najniższa dla aceklofenaku i wynosiła 1,7/1000 osobolat; dla porównania dla indometacyny wynosiła (23,2/1000 osobolat).

Występowanie podwyższonej aktywności enzymów wątrobowych jest zbliżone do częstości odnotowywanej w przypadku stosowania innych leków z grupy NLPZ. Zalecana jest ostrożność w stosowaniu leku u osób z chorobą wątroby i ewentualne zmniejszenie dawki lub zaprzestanie leczenia [1].

Innymi obserwowanymi działaniami niepożądanymi po aceklofenaku są zawroty głowy, świąd, wysypka i zapalenie skóry, występują one jednak u niewielkiej liczby pacjentów [8]. Pozostałe działania niepożądane oraz interakcje z innymi lekami są zbliżone do innych leków z grupy NLPZ [1].

Po podaniu doustnym aceklofenac jest szybko wchłaniany, a jego dostępność biologiczna wynosi prawie 100%. Przyjmowanie posiłku nie wpływa na wchłanianie leku. U pacjentów w podeszłym wieku nie stwierdzono zmian w farmakokinetyce aceklofenacu.

Podsumowując, w porównaniu do innych NLPZ aceklofenak wykazuje się podobną skutecznością przy mniejszym niekorzystnym działaniu na przewód pokarmowy oraz satysfakcjonującą ogólną tolerancją leczenia. Lek ten wydaje się być dobrą alternatywą w przypadku konieczności przewlekłego stosowania NLPZ.

>Lek. med. Zofia Guła, lek. med. Aneta Bielińska
źródło: mp.pl.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post