Depresja zmniejsza szansę na zajście w ciążę

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Depresja zmniejsza szansę na zajście w ciążę

Post autor: admin. med. »

Depresja zmniejsza szansę na zajście w ciążę


Kobiety chore na ciężką depresję doświadczają trudności z poczęciem dziecka bez względu na to, czy przyjmują leki psychotropowe, czy też obywają się bez medykamentów – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „American Journal of Obstetrics and Gynecology”.

Według naukowców z Uniwersytetu Bostońskiego (USA) silne objawy depresji o 38% zmniejszają szanse na zajście w ciążę. Większego wpływu na prawdopodobieństwo poczęcia nie mają za to leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne i normotymiczne (stabilizujące nastrój), choć ta kwestia wymaga jeszcze dalszych badań.

– Wygląda na to, że stosowanie leków psychotropowych nie przeszkadza w zajściu w ciążę. Zapłodnieniu nie sprzyjają jednak umiarkowane i silne objawy depresji – przyznaje koordynatorka przedsięwzięcia Yael Nillni.

W badaniu uczestniczyło ponad 2 tys. kobiet w wieku od 21 do 45 lat. Około 20% z nich cierpiało na depresję; ponad 17% stosowało w przeszłości środki psychotropowe, a 10% używało leków w trakcie przeprowadzania badania. Wszystkie planowały zajść w ciążę.

Kobiety z poważnymi zaburzeniami nastroju miały zdecydowanie większe trudności z poczęciem dziecka niż osoby zdrowe lub mające lekką depresję. Nie wiadomo jednak, co wywoływało u nich te trudności. Możliwe, że depresja prowadziła w ich przypadku do rozregulowania cyklu miesiączkowego i właśnie to stanowiło przeszkodę w staraniach o dziecko.

Dodatkowe analizy pokazały, że istniały delikatne, ale niespójne zależności pomiędzy zażywaniem leków a prawdopodobieństwem poczęcia. Na płodność niekorzystnie wpływało stosowanie pochodnych benzodiazepiny. Tymczasem kobiety, które w przeszłości przyjmowały leki przeciwdepresyjne z grupy wybiórczych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), miały nieco większą szansę na zajście w ciążę bez względu na natężenie objawów depresji.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post