Komórki macierzyste szansą w leczeniu cukrzycy?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Komórki macierzyste szansą w leczeniu cukrzycy?

Post autor: admin. med. »

06.06.2016
diabetes.co.uk

Amerykańscy badacze odkryli sposób przywracania prawidłowej funkcji wątroby i innych organów u cukrzyków.

Naukowcy z Instytutu Salka w Kalifornii w pracy opublikowanej na łamach Genes and Development opisują w jaki sposób nasz „komórkowy wskaźnik paliwa”, czyli kinaza aktywowana 5’AMP (AMPK, 5’AMP-activated protein kinase) odpowiada za zróżnicowanie komórek w embrionie. Zespół naukowców odkrył związek pomiędzy wewnątrzkomórkowymi procesami metabolicznymi sterowanymi AMPK i rozwojem poszczególnych listków zarodkowych.

Na wczesnych etapach rozwoju zarodkowego listki zarodkowe mają zdolność tworzenia trzech typów komórek: endodermy, ektodermy i mezodermy, które dają początek różnym rodzajom komórek w organizmie. Komórki powstałe z endodermy tworzą warstwy wewnętrzne niektórych organów, jak np. wątroby i trzustki. Ektoderma zaś odpowiada za wierzchnią warstwę naskórka.

Naukowcy z Instytutu Salka wykorzystali CRISPR (Clustered Regularly-Interspaced Short Palindromic Repeats) technologię inżynierii genetycznej, która posłużyła im do przyspieszenia różnicowania się komórek macierzystych zarodka. Zauważyli oni, że w przypadku braku działającego białka AMPK, które bierze udział w regulacji metabolizmu tłuszczów i glukozy, komórkom nie udaje się efektywnie wytworzyć wewnętrznej warstwy (endodermy) co w efekcie powoduje powstanie nadmiaru ektodermy, która przekształca się w naskórek.

Autor badań, prof. Reuben Shaw z Instytutu Salka sugeruje, że szlak metaboliczny AMPK „podpowiada” komórkom w jakiego rodzaju tkanki mają się przekształcić. W komórkach, w których istnieją niedobory AMPK naukowcy znaleźli liczne lizosomy. Działające komórki endodermy charakteryzują się wysokim poziomem lizosomów. Z kolei ich niedobór można przywrócić wprowadzając czynnik transkrypcyjny zwany Tfeb, który włącza ekspresję genów kodujących enzymy lizosomalne w komórkach dysfunkcyjnych.

Ten związek pomiędzy lizosomami a AMPK umożliwia naukowcom „wyprodukowanie” określonych typów komórek z zarodkowych komórek macierzystych, a także z genetycznie przeprogramowanych dojrzałych komórek. Taki zabieg pozwala na regenerację uszkodzonych tkanek za pośrednictwem rozwoju nowych terapii przeciwko rakowi czy cukrzycy.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post