Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

Post autor: admin. med. »

W aptekach oraz sklepach ze sprzętem medycznym dostępnych jest wiele modeli ciśnieniomierzy, które różnią się między sobą dokładnością pomiarów oraz łatwością obsługi. Powszechnie używane w gabinetach lekarskich ciśnieniomierze rtęciowe uważane są za najbardziej dokładne, jednak nieporęczne wymiary oraz stopniowe wycofywanie z rynku ograniczają ich stosowanie przez pacjentów.

Aparaty sprężynowe, jako najtańsze, cieszą się sporą popularnością. Technika pomiaru (konieczność posługiwania się słuchawkami lekarskimi do osłuchiwania pojawiających się i zanikających tonów serca) może jednak w znacznym stopniu ograniczać ich użytkowanie wśród większości starszych osób, które ze względu na częste problemy ze słuchem lub trudności w posługiwaniu się stetoskopem nie są w stanie prawidłowo z nich korzystać. Alternatywą dla tych chorych jest stosowanie ciśnieniomierzy elektronicznych, które wraz z wartością ciśnienia tętniczego pokazują również aktualny puls (częstość akcji serca).


Aby prawidłowo zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi musimy kierować się kilkoma niezbędnymi wskazówkami:

1. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi wykonujemy zawsze w spokojnym i cichym pomieszczeniu, po przynajmniej 5 minutach odpoczynku w pozycji siedzącej lub leżącej,
2. Za pierwszym razem ciśnienie mierzymy na obydwu ramionach, natomiast kolejnych pomiarów dokonujemy na ramieniu, na którym aparat wskazywał wyższe wartości (ramię nie może być skrępowane odzieżą),
3. Mankiet aparatu zakładamy na ramię, ok. 3 cm powyżej zgięcia łokciowego nad tętnicą tak, aby znajdował się on na wysokości serca; ważne jest aby ręka była stabilnie podparta!
4. Szybko napełniamy mankiet powietrzem przy pomocy drugiej wolnej ręki (lub w przypadku aparatów elektronicznych używamy odpowiedniego przycisku do rozpoczęcia pomiaru),
5. Przykładamy słuchawkę lekarską nad tętnicę w dole łokciowym i powoli wypuszczamy powietrze z mankietu,
6. Pierwszy usłyszany ton oznacza ciśnienie skurczowe, zniknięcie wszystkich tonów - ciśnienie rozkurczowe,
7. Każdą zmierzoną wartość ciśnienia zapisujemy w dzienniczku, aby lekarz przy kolejnej wizycie kontrolnej mógł zweryfikować skuteczność dotychczasowego leczenia.
źródło: carint.com.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post