[Film] ZNAMIONA i PIEPRZYKI. Usuwać czy zostawiać?

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

[Film] ZNAMIONA i PIEPRZYKI. Usuwać czy zostawiać?

Post autor: admin. med. »

Znamiona skórne barwnikowe („pieprzyki”) to najczęściej łagodne zmiany skórne, jednak nie wszystkie zmiany skórne barwnikowe są jednocześnie znamionami. Znamiona skórne powstają w miejscach nagromadzenia melanocytów lub ich nadmiernego obładowania melaniną – barwnikiem, który odpowiada za widoczne zabarwienie znamion. Przynajmniej część znamion u większości ludzi jest nowotworem łagodnym – to znaczy w ich obrębie dochodzi do nieprawidłowego różnicowania i dojrzewania komórek (nadmierne rogowacenie, parakeratoza) lub ich hiperplazji (podziałów), albo proliferacji (powiększenia rozmiarów).

Barwa znamion skórnych może być czarna, brązowa, szara, w kolorze skóry, czerwona, błękitna, niebieska, żółtawa z różnymi odcieniami.

Znamiona mogą występować nie tylko na skórze, ale także na błonach śluzowych narządów płciowych, oraz w jamie ustnej i na spojówce oka.

Większość znamiona nie wymaga kontroli, kontrolować należy te znamiona, które są atypowe – o średnicy powyżej 6 mm, z nierówną, rozmytą granicą, różnobarwne, asymetryczne. Ponadto należy zwracać uwagę na każdą zmianę wielkości znamienia, barwy, kształtu, oraz wystąpienie dodatkowych objawów, takich jak zaczerwienienie wokół znamienia, swędzenie, pieczenie, pękanie, lub sączenie się wydzieliny ze znamion.

Tak zwana metoda ABCD (asymetry, border, color, diameter) rozpoznawania czerniaka nie jest ani badaniem przesiewowym, ani nie charakteryzuje się dużą czułością diagnostyczną. Większość, bo ponad 50% czerniaków, nie spełnia kryteriów metody ABCD. Większość ludzi, którzy nie posiadają wiedzy medycznej, wskazuje na podstawie metody ABCD zmiany łagodne jako podejrzane, co przemawia za niską swoistością diagnostyczną tej metody. Chociaż metoda ABCD nie jest badaniem przesiewowym, to jednak możną ją zaliczyć do badań profilaktycznych.
Usuwać należy znamiona podejrzane, dysplastyczne, oraz te, które budzą wątpliwości diagnostyczne. Ponadto na szczególną uwagę zasługują znamiona na błonach śluzowych i spojówce oka. Ze względów psychologicznych i w związku z obawami pacjenta, można usuwać znamiona łagodne, które budzą niepokój pacjenta lub są przyczyną kompleksów, albo stanowią defekt kosmetyczny.

Moim zdaniem, usuwanie znamion barwnikowych, w tym włókniaków, metodą laserową, wymrażaniem lub inną, bez badania histopatologicznego, jest błędem w sztuce.

Czerniak jest nowotworem złośliwym, którego charakteryzuje największa, spośród wszystkich nowotworów, „nieprzewidywalność” dalszego rozwoju zmiany, niepewność co do życia i przebiegu choroby, oraz wyleczenia, a także największa liczba przypadków o niewyjaśnionej, samoistnej, spontanicznej regresji. Wiele przypadków czerniaka ulega wyleczeniu pod wpływem odpowiedzi komórkowej swoistej i nieswoistej, związanej z blokowaniem antygenu CTLA-4, oraz wytwarzaniem przeciwciał. Czerniak jest nowotworem złośliwym immunogennym, w walce z którym układ odpornościowy odgrywa szczególnie istotną rolę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post