Czy grypa jest poważną chorobą?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Czy grypa jest poważną chorobą?

Post autor: admin. med. »

Bo grypa to nie jest „zwykłe” przeziębienie
PZH, ECDC, mp.pl

Sezon epidemiczny grypy 2015/2016 w Polsce nie należał do najlżejszych. Od 1 października 2015 roku do 31 marca 2016 roku odnotowano łącznie 2 420 632 zachorowania na grypę i chorobę grypopodobną. Średnia dzienna zapadalność wyniosła ponad 44/100 000 mieszkańców. I chociaż w porównaniu z poprzednim sezonem (2014/2015) zwiększenie zapadalności nie było istotne (o ok. 3/100 000 mieszkańców), to zachorowania miały cięższy przebieg.

Co o tym świadczy? Z powodu grypy potwierdzonej laboratoryjnie zmarło w Polsce w tym sezonie epidemicznym 111 osób, większość (58%) w grupie wiekowej 15–64 lat. Do leczenia szpitalnego z powodu grypy lub podejrzenia grypy skierowano 11 554 osoby – głównie z powodu objawów ze strony układu oddechowego. To ponad 10-krotnie więcej przypadków śmiertelnych i ponad 36% więcej hospitalizacji niż w sezonie poprzednim.

Jakie były tego przyczyny? Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez European Centre for Disease Prevention and Control w większości krajów europejskich, również w Polsce, w większości próbek jakie pobrano do badania od pacjentów z objawami choroby grypopodobnej potwierdzono obecność wirusa grypy typu A(H1N1)pdm09, czyli wirusa tzw. grypy świń. Grypa wywołana przez wirus A(H1N1)pdm09 u osób nieuodpornionych może mieć cięższy przebieg, ponieważ wirus ten ma zdolność bezpośredniego zakażania dolnych dróg oddechowych.

Informacja o pierwszych śmiertelnych przypadkach zachorowań na grypę wywołaną przez wirus A(H1N1)pdm09 w minionym w sezonie dotarła do Polski początkiem stycznia br. z Ukrainy (p. Grypa na Ukrainie – nie ma powodów do niepokoju). Niedługo potem tamtejszy resort zdrowia poinformował o panującej epidemii (p. Epidemia grypy na Ukrainie). W Polsce pierwszy przypadek grypy wywołanej przez wirus A(H1N1)pdm09 potwierdzono końcem stycznia u mieszkanki Olsztyna (p. Wirus grypy AH1N1 w Polsce).

O tym jak groźna jest to choroba i jak ostry może mieć przebieg świadczy m.in. przypadek 28-letniego mężczyzny, który z powodu grypy zmarł w tym roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. W przebiegu grypy doszło u niego do zapalenia płuc z niewydolnością oddechową (p. „Grypa świń” we Wrocławiu – zmarł 28-letni mężczyzna).

Należy pamiętać, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom na grypę oraz powikłaniom tej choroby jest coroczne szczepienie. Szczepienie przeciwko grypie można wykonywać przez cały okres trwania sezonu epidemicznego, czyli tak długo jak wirus grypy krąży w populacji (p. Zapobieganie zachorowaniom na grypę za pomocą szczepień. Aktualne (2012) zalecenia ACIP).

Wykonane do tej pory analizy wykazały, że wirusy krążące w populacji europejskiej były w większości przypadków podobne do wirusów uwzględnionych w szczepionce przeciwko grypie sezonowej aktualnej w sezonie 2015/2016. Stąd wstępną skuteczność szczepionki w zapobieganiu zachorowaniom na grypę wymagającą porady lekarskiej lub wymagającą hospitalizacji (w analizach przeprowadzonych, odpowiednio w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii) oszacowano na ok. 50% (p. Wstępne dane wskazują na umiarkowaną skuteczność tegorocznej szczepionki przeciwko grypie, CDC: większa skuteczność tegorocznej szczepionki przeciwko grypie).

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Centers for Disease Control and Prevention szczepionki przeciwko grypie sezonowej przygotowane na nadchodzący sezon epidemiczny, 2016/2017, powinny zawierać antygeny szczepów spokrewnionych ze szczepami:

A/California/7/2009 (H1N1)pdm09
A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2)
B/Brisbane/60/2008

Szczepionka 4-walentna ma zawierać w składzie dodatkowo szczep B/Phuket/3073/2013 (p. Jaki będzie skład szczepionki przeciwko grypie w sezonie epidemicznym 2016/2017?).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post