[Film] Nieświeży oddech - jak sobie z nim poradzić?

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

[Film] Nieświeży oddech - jak sobie z nim poradzić?

Post autor: admin. med. »

Nieświeży oddech często ma przyczynę w jamie ustnej – próchnica zębów, kamień nazębny, przerost brodawek językowych, biały i żółty nalot na języku, na którym gromadzą się bakterie, resztki pokarmowe, czarny nalot na języku – język włochaty, spowodowany chorobą systemową – AIDS, białaczka, chłoniak, przeszczep szpiku, GvHD, rogowacenie powierzchni języka, nieprawidłowe różnicowanie nabłonka – leukoplakia, erytroplakia – niektóre z tych zmian mogą być łatwo wykryte i usunięte przez lekarza dentystę. Inną przyczyną nieświeżego oddechu są choroby laryngologiczne – zapalenie przewlekłe migdałków podniebiennych, angina, zapalenie zatok przynosowych, skrzywienie przegrody nosowej z nieprawidłową wentylacja jamy nosowej, polipy nosa. Dosyć częstą przyczyną nieświeżego oddechu są problemy gastryczne – refluks żołądkowo-przełykowy, ale także zaburzenia czynnościowe w opróżnianiu żołądka, takie jak skurcz odźwiernika, zespół jelita drażliwego, achalazja przełyku, uchyłki przełyku, zmiany nowotworowe.
Czasami przyczyną nieświeżego oddechu są choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, wtedy oddech może mieć zapach acetonu.

Oddech jest często bardziej nieprzyjemny rano, zaraz po przebudzeniu, ponieważ wtedy jest największe stężenie bakterii w jamie ustnej i produktów ich metabolizmu, zwłaszcza jeżeli po ostatnim wieczornym posiłku nie umyliśmy zębów.

Leczenie nieświeżego oddechu sprowadza się do wykrycia i ustalenia jego przyczyny i leczenia choroby odpowiedzialnej za nieświeży oddech – w takich przypadkach leczenie jest przyczynowe. W przypadkach, w których nie udaje się ustalić przyczyny nieświeżego oddechu, pomocne może być płukanie jamy ustnej rozcieńczonym roztworem wody utlenionej – jedna łyżka stołowa na 100 ml przegotowanej wody, węgla aktywnego – 1000 mg na pół szklanki wody przegotowanej, olejku eterycznego (goździkowego lub miętowego) – 2 krople na kieliszek wody, lub nadmanganianu potasowego – roztworem różowym, o małym stężeniu, bardziej stężone roztwory mogą powodować silne podrażnienie, płynem Lugola – 3-5 kropli na kieliszek wody. Jeżeli przyczyną jest nalot na języku, trzeba zwrócić uwagę na przyjmowane leki, żelki, cukierki, suplementy zawierające żelazo, preparaty zawierające chlorheksydynę lub bizmut. Wyżej wymienione metody są skuteczniejsze niż szczotkowanie języka, które nie usuwa nalotu z tylnej, grzbietowej powierzchni języka. Gumy do żucia mogą przynieść krótkotrwałą poprawę, pod warunkiem, że nie zawierają cukru. Płukanie jamy ustnej płynami zawierającymi rumianek, miętę pieprzową, szałwię, kwiat nagietka, charakteryzuje się zmienną skutecznością, zależną od przyczyny cuchnięcia z ust. Podobnie szczotkowanie zębów pastami do zębów. Czasami pomocne może być płukanie jamy ustnej roztworem soli kuchennej, sody oczyszczonej i kwasu borowego. Natomiast cukierki miętowe mogą nasilić objawy cuchnięcia z ust, ponieważ dostarczają cukier, który jest pożywką dla bakterii żyjących w jamie ustnej, takich jak paciorkowce zieleniejące, i nie są zalecane. W diecie wskazane jest ograniczenie cukrów prostych na korzyść zamienników cukru, takich jak stevia i ksylitol, pod warunkiem, że są dobrze tolerowane.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post