Złamania kompresyjne kręgosłupa

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Złamania kompresyjne kręgosłupa

Post autor: admin. med. » 2 cze 2016, o 15:40

Złamania kompresyjne kręgosłupa należą do częstych problemów klinicznych. Według definicji są to złamania, które obejmują uszkodzeniem trzony kręgowe prowadząc do ich zapadnięcia oraz zmniejszenia wysokości. Najczęściej złamania takie powstają na tle urazów w przebiegu których kręgosłup podany zostaje działaniu dużych siły w wyniku, których ulega on kompresji i uszkodzeniu. Biorąc pod uwagę mechanizm urazu oraz rozliczne przypadki życiowe najniebezpieczniejsze są tu upadki w pozycji siedzącej (np. z krzesła) które prowadzą do nadmiernego przodozgięcia i kompresji kręgosłupa z wytworzeniem złamania kompresyjnego w którym trzon kręgu ulega deformacji przybierając kształt klinowaty.

Najczęściej uszkodzeniu ulega tylko przednia część trzonu kręgowego oraz znajdująca się w nim istota gąbczasta kości ulegająca zmiażdżeniu i rozkawałkowaniu. Z uwagi na bogate unerwienie trzonu kręgowego konsekwencją złamania kompresyjnego jest silny ból pojawiający się praktycznie od razu w chwili urazu. W przypadkach znacznego uszkodzenia trzonu kręgowego fragmentacji może ulec także jego tylna część, która przemieszczając się do światła kanału kręgowego może uciskać i uszkadzać struktury nerwowe znajdujące się w jego świetle. W przedstawione sytuacji w przebiegu klinicznym – oprócz silnego bólu kręgosłupa w miejscu złamania – mogą pojawić się zaburzenia neurologiczne pod postacią zaburzeń czucia czy niedowładów kończyn dolnych.
Złamania kompresyjne najczęściej występują w dolnym odcinku kręgosłupa piersiowego (Th10-Th12) oraz początkowym odcinku kręgosłupa lędźwiowego (L1-L2).

Częstość ich występowania wzrasta gwałtownie wraz z wiekiem. Złamania kompresyjne trzonów kręgowych stwierdzane są u ok. 6% kobiet w wieku 50 lat, natomiast w ciągu następnych 40 lat życia ryzyko ich występowania wzrasta 10-40 razy.

Czynniki prowadzące do powstania złamań kompresyjnych:
- Zaawansowany wiek
- Osteoporoza
- Silny uraz (upadek z wysokości, uraz komunikacyjny)
- Guzy przerzutowe do kręgosłupa

Diagnostyka:
Ostateczne rozpoznanie złamania kompresyjnego formułowane jest na podstawie całościowego postępowania diagnostycznego obejmującego szczegółowe zebranie wywiadu chorobowego, dokładne badanie fizykalne z badaniem neurologicznym oraz niezbędne badania neuroobrazowe.
Badanie RTG jest najczęściej stosowanym badaniem obrazowym. Pozwala ono na dokładną ocenę elementów kostnych kręgosłupa oraz ukazuje ewentualne złamanie kompresyjne.

Leczenie:
Vertebroplatyka, Kyphoplastyka
źródło: carolina.pl

roma71
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 18 cze 2016, o 22:25

Re: Złamania kompresyjne kręgosłupa

Post autor: roma71 » 18 cze 2016, o 22:33

Syn zrobił prześwietlenie,poniżej opis:
złamanie kompresyjne trzonu Th8
utkanie kostne piersiowego i lędźwiowego odcinka
nie wykazuje zmian
w obu przypadkach szczeliny m-k w normie
czy może normalnie pracować (dużo chodzi). W przychodni powiedzieli, że mogą go zapisać do specjalisty dopiero za tydzień. Nie wiem czy to może tak długo czekać. Boję się, czy nie pogorszy sobie stanu wykonując normalne czynności.
Co powinniśmy zrobić w tym wypadku, syn ma 23 lata.

dimedicus

Re: Złamania kompresyjne kręgosłupa

Post autor: dimedicus » 19 cze 2016, o 06:02

Wg opisu uraz należy ocenić jako postępowanie zachowawcze, nie ma wskazań do leczenia operacyjnego.
W takim stanie prowadzimy leczenie przez leżenie 1-3 tygodni.Gorset nie jest wskazany w miarę poprawy można rozpoczynać chodzenie.Leczenie farmakologiczne oraz rehabilitacja,następnie po 6 tygodniach ponowne zdjęcie kontrolne z ponowieniem za 3 miesiące itd

roma71
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 18 cze 2016, o 22:25

Re: Złamania kompresyjne kręgosłupa

Post autor: roma71 » 20 cze 2016, o 18:07

dziękuję za pomoc bardzo przydatne informacje.
Okazuje się, że dodatkowo musimy zrobić tk odcinka piersiowego aby wykluczyć inne przypadłości.

dimedicus

Re: Złamania kompresyjne kręgosłupa

Post autor: dimedicus » 20 cze 2016, o 19:16

jak będzie wynik proszę podać.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość