Ryzyko niepłodności z powodu endometriozy – mniejsze niż ...

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Ryzyko niepłodności z powodu endometriozy – mniejsze niż ...

Post autor: admin. med. »

Ryzyko niepłodności z powodu endometriozy – mniejsze niż sądzono?
opracowano na podstawie: A prospective cohort study of endometriosis and subsequent risk of infertility
Prescott J., Farland L.V., Tobias D.K. i wsp.
Human Reproduction, 2016; DOI:10.1093/humrep/dew085

W badaniu, w którym uwzględniono dane dotyczące niemal 58,5 tys. kobiet wykazano, że u większości chorych endometrioza nie powoduje ograniczenia płodności i mogą one zrealizować swoje plany macierzyńskie.

Endometrioza, występująca u 5–10% wszystkich kobiet, jest powszechnie uważana za czynnik ryzyka niepłodności, a chorobę stwierdza się znacznie częściej wśród kobiet niepłodnych. Nie wiadomo jednak, czy endometrioza jest przyczyną niepłodności, czy też przypadkowo stwierdzanym w trakcie procesu diagnostycznego nieprawidłowym stanem.

W badaniu opublikowanym on-line w „Human Reproduction”, przeprowadzonym przez naukowców z Brigham and Women's Hospital w Bostonie (USA), uwzględniono dane dotyczące 58 427 kobiet, uczestniczek Nurses’ Health Study-2. Kohortę stanowiły zamężne pielęgniarki w wieku poniżej 40 lat, a okres obserwacji obejmował lata 1989–2005. Rozpoznanie endometriozy ustalano w czasie zabiegu laparoskopowego.

W badanej grupie stwierdzono 4612 przypadków niepłodności (bez względu na jej przyczynę), a okres obserwacji wyniósł 362 219 osobo-lat. W porównaniu z kobietami, które nie miały endometriozy, u pacjentek z tą chorobą stwierdzono – zależne od wieku – dwukrotne zwiększenie ryzyka niepłodności (hazard względny [HR – hazard risk]: 2,12; 95% przedział ufności [confidence interval – CI]: 1,76–2,56). Zależność ta była tylko nieznacznie mniejsza po uwzględnieniu poprawki na rodność kobiet.

Związek między endometriozą a niepłodnością dotyczył tylko kobiet w wieku poniżej 35 lat (w analizie wieloczynnikowej HR <35. r.ż.: 1,77; 95% CI: 1,46–2,14; dla kobiet w wieku 35–39 lat HR: 1,20; 95% CI: 0,94–1,53; p = 0,008 dla interakcji). Ryzyko niepłodności pierwotnej i wtórnej było podobne w następstwie rozpoznania endometriozy. 50% kobiet z niepłodnością pierwotną zaszło w ciążę po zdiagnozowaniu endometriozy, a spośród wszystkich kobiet z tą chorobą u 83% doszło do poczęcia przed 40. rokiem życia.

Zdaniem badaczy, mimo że endometrioza stanowi czynnik ryzyka niepłodności, rokowanie dla chorych jest lepsze niż dotąd sądzono. Prospektywna analiza wykazała, że ryzyko niepłodności u kobiet z endometriozą jest o około połowę mniejsze niż oszacowane w poprzednich badaniach przekrojowych, co może świadczyć o zafałszowaniu danych dotyczących wykrywania choroby. Kluczowym problemem pozostaje jak najszybsza identyfikacja kobiet z endometriozą, będących w grupie podwyższonego ryzyka niepłodności, by niezwłocznie wdrożyć niezbędne leczenie.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post