Antykoncepcja; plusy i minusy

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Antykoncepcja; plusy i minusy

Post autor: admin. med. »

Tabletki antykoncepcyjne od wielu lat stanowią jedną z najczęściej wybieranych metod przeciwdziałania ciąży. Tabletki te nazywane są również tabletkami dwuskładnikowymi, jako że zawierają estrogen i progesteron w dużych ilościach. Drugą grupą tabletek antykoncepcyjnych są tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie jeden hormon. Tabletki antykoncepcyjne to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji, jaka jest powszechnie dostępna. Kobiety, które korzystają z tabletek, wśród ich plusów wymieniają choćby łatwość stosowania oraz wspomnianą, bardzo wysoką skuteczność.
Różna zawartość hormonów
W jednym opakowaniu tabletek antykoncepcyjnych mogą znajdować się nawet trzy rodzaje tabletek o innej zawartości hormonów. Podział taki wprowadzono mając na celu naśladowanie wahań hormonów w czasie cyklu. W praktyce okazało się jednak, że dla znaczącej grupy kobiet zmienna zawartość hormonów w tabletach była problemem. Kobiety nader często myliły się i korzystały z danych tabletek nie wtedy, kiedy powinny. Najbardziej popularne tabletki antykoncepcyjne takie jak Yasmin, Jeanie, Cilest czy Harmonet, to tabletki monofazowe i zawierają taką samą zawartość hormonów w każdej tabletce. Po te tabletki kobiety sięgają najczęściej i jednocześnie to właśnie te ginekolodzy z reguły zapisują w ramach recept. Drugim rodzajem tabletek są tabletki dwufazowe. Tabletki te wykorzystuje się według zasady – najpierw tabletki pierwszej serii, następnie tabletki drugiej serii, a po zakończeniu drugiej serii następuje przerwa trwająca 7 dni. Istnieją jeszcze tabletki trójfazowe. W ich przypadku kobieta korzysta z trzech rodzajów tabletek o innej zawartości hormonów.

Plusy korzystania z tabletek
Nim wymienimy największe minusy korzystania z tabletek antykoncepcyjnych, wspomnieć należy również o ich plusach, a tych jest naprawdę dużo. Tabletki antykoncepcyjne służą nie tylko zabezpieczeniu przed zajściem w ciążę, ale są również przepisywane przez ginekologów jako sposób na uregulowanie długości miesiączki. Kobiety, których cykle trwają nawet po 50 dni, tym sposobem potrafią doprowadzić swój cykl do normalnej długości. Tabletki antykoncepcyjne są bardzo wygodną metodą antykoncepcji – nie wymają jakichkolwiek zabiegów, lecz jedynie regularności, bo przecież tabletkę należy łykać codziennie, poza przerwą miesiączkową oczywiście. Plusem, o którym już wspomnieliśmy, jest bardzo wysoka skuteczność. Wskaźnik Pearla przy idealnym stosowaniu to 0.1, czyli teoretycznie, przy właściwym korzystaniu, tabletki są pewną metodą antykoncepcji. Dzięki tabletkom antykoncepcyjnym dolegliwości pojawiające się podczas miesiączki są dużo mniej uciążliwe. Zmniejsza się poziom krwawienia miesiączkowego, a zdecydowana większość kobiet odczuwa znacznie mniejszą skalę bólu przedmiesiączkowego. Specjaliści twierdzą, że tabletki antykoncepcyjne zmniejszają możliwość wystąpienia ciąży pozamacicznej, jak również torbieli jajnika. U korzystających z tabletek antykoncepcyjnych rzadziej wykrywany jest też rak jajnika czy łagodne nowotwory piersi, podobnie jak zapalenia miednicy mniejszej. Generalnie, tabletki antykoncepcyjne posiadają mnóstwo plusów, a tym kluczowym jest oczywiście minimalizowanie ryzyka zajścia w niechcianą ciążę.

Tabletki nie dla każdego!
Tabletki antykoncepcyjne nie są metodą, z której korzystać mogą wszystkie pacjentki. Istnieje mnóstwo przeciwwskazań. Pierwszą grupą osób, które nie powinny korzystać z tabletek antykoncepcyjnych są kobiety w ciąży. Tabletki nie są również sugerowane osobom, które mają duży problem z nadciśnieniem tętniczym, palą papierosy, planują w najbliższym czasie jakiekolwiek zabiegi chirurgiczne. Niepolecane są także kobietom, które mają problemy z konkretnymi chorobami. Mowa tutaj o takich chorobach jak niedokrwienie serca, zaburzenia krzepliwości, choroby wątroby, bóle migrenowe, krwawienia z dróg rodnych, choroba zatorowo-zakrzepowa. Lista chorób, przy których korzystanie z tabletek antykoncepcyjnych nie jest zalecane, jest dosyć długa. Odrzucenie tabletek już na wstępnie, przy jednym z wymienionych problemów, może pozbawić pacjentkę późniejszych dolegliwości, które mogą wynikać m.in. z zażywania tabletek antykoncepcyjnych.
Minusy tabletek antykoncepcyjnych
Tabletki antykoncepcyjne poza wieloma, niewątpliwymi plusami, mają również dużo minusów. Zacznijmy od tego, że tabletki nie przez każdą kobietę będą przyswajane właściwie. Kobieta może narzekać na takie problemy, jak poranne mdłości, wymioty, brak ochoty na seks i wiele innych. Mnóstwo kobiet rezygnuje z tabletek już po kilku dniach ich stosowania. Część wiąże nawet opisane problemy z możliwością zajścia w ciążę. Poważnym minusem tabletek, jako metody antykoncepcji, jest brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Oznacza to w praktyce, że parter powinien jeszcze dodatkowo zakładać prezerwatywę, by stosunek był całkowicie bezpieczny, szczególnie, jeśli jest to stosunek z osobą, której nie znamy dokładnie. Tabletki antykoncepcyjne pomniejszą również skuteczność leków. Zatem leczenie i stosowane lekarstwa mogą okazać się zupełnie nieskuteczne. Dla wielu kobiet poważnym minusem tabletek antykoncepcyjnych jest konieczność ich systematycznego zażywania. Codzienne przyjmowanie tabletek bywa kłopotliwe, szczególnie, jeśli kobieta ma problemy z systematycznością. Najczęściej dla zapamiętania obowiązku wykorzystujemy funkcję przypomnienia w telefonach komórkowych, ale również i o tym możemy przecież zapomnieć.

Obserwuj swoje ciało
Jeśli rozpoczynasz korzystanie z tabletek antykoncepcyjnych to powinnaś obserwować swoje ciało i ewentualne zmiany w organizmie. Najczęściej występujące dolegliwości to wspominane mdłości i wymioty. Kobiety, które korzystają z tabletek szczególnie narzekają na tydzień, w którym ma nastąpić miesiączka. Wtedy pojawiają się m.in. bóle głowy. Jeśli stwierdzicie, że Wasz organizm nie zachowuje się tak jak zawsze, to jak najszybciej powinniście się udać do specjalisty. Skonsultujecie z ginekologiem czy na pewno powinniście korzystać z tych tabletek. Być może ginekolog powinien zapisać Ci inne tabletki. Jeśli mimo zmiany wciąż będziesz miała problemy, to oznacza, że powinnaś zrezygnować z tabletek i spróbować innych metod antykoncepcyjnych. Tabletki nie sprawdzają się w przypadku wszystkich korzystających.

Czy korzystać z tabletek antykoncepcyjnych?
Tabletki antykoncepcyjne warto przetestować. Przy właściwym korzystaniu jest to najskuteczniejsza metoda antykoncepcyjna, z której zresztą korzystają miliony kobiet na całym świecie. Tabletki antykoncepcyjne kupuje się na podstawie recepty lekarskiej, zatem to właśnie ze swoim ginekologiem musisz skonsultować to, na jakie tabletki się zdecydujesz. Jeśli się nie sprawdzą – warto przetestować kolejne. Mimo wielu wad, tabletki antykoncepcyjne są naprawdę jedną ze szczególnie polecanych metod antykoncepcji.
źródło:drogapozdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post