Alfa 1-antytrypsyna,pomiar białka we krwi

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Alfa 1-antytrypsyna,pomiar białka we krwi

Post autor: admin. med. »

Badanie alfa-1-antytrypsyny (AAT) polega na pomiarze aktywności tego białka we krwi. Stosowane jest w stanach podejrzenia niedoboru alfa-1-antytrypsyny, często wynikającego z dziedzicznej mutacji genowej. Zbyt niski poziom tego białka w organizmie może prowadzić do poważnych schorzeń płuc, wątroby i tkanki podskórnej.

Spis treści:

1. Charakterystyka alfa-1-antytrypsyny (AAT) oraz przyczyny i skutki niedoboru alfa-1-antytrypsyny (AAT)
2. Wskazania do wykonania badania alfa-1-antytrypsyny (AAT)
2.1. Symptomy niedobory alfa-1-antytrypsyny u niemowląt
2.2. Symptomy niedoboru alfa-1-antytrypsyny u dorosłych
3. Norma zawartości alfa-1-antytrypsyny we krwi

1. Charakterystyka alfa-1-antytrypsyny (AAT) oraz przyczyny i skutki niedoboru alfa-1-antytrypsyny (AAT)

Alfa-1-antytrypsyna to jeden z najsilniejszych inhibitorów proteaz osocza. Jest ona białkiem produkowanym przez wątrobę, z której uwalniana jest do krwiobiegu. Działanie alfa-1-antytrypsyny polega na blokowaniu aktywności enzymów proteolitycznych, m.in. elastazy neutrofilowej, wydzielanej przez komórki układu immunologicznego. Rola biologiczna alfa-1-antytrypsyny jest niezwykle istotna. W przypadku jej niedoboru elastaza uszkadza tkanki narządów.
Niedobór alfa-1-antytrypsyny w większości przypadków jest chorobą genetyczną, wywołaną mutacją genu znajdującego się na chromosomie 14. Gen ten odpowiada za regulację produkcji AAT. W wyniku mutacji cząsteczki alfa-1-antytrypsyny zatrzymywane są w wątrobie, przez co niekontrolowana elastaza neutrofilowa uszkadza płuca i prowadzi do choroby o nazwie rozedma płuc. Inne choroby wywołane niedoborem AAT to cirrhosis (choroba zwyrodnieniowa wątroby) i panniculitis (zapalenie tkanki podskórnej).
Poza tym do niedoboru alfa-1- antytrypsyny dochodzi u palaczy tytoniu. Substancje zawarte w dymie papierosowym powodują uwalnianie w płucach wolnych rodników, które unieczynniają alfa-1-antytrypsynę. Nasila to destrukcję kolagenu budującego tkankę płucną, a także prowadzi do wielu innych niekorzystnych reakcji, m.in. aktywacji układu krzepnięcia i fibrynolizy w mikrokrążeniu płuc oraz do miejscowej aktywacji układu odpornościowego.
2. Wskazania do wykonania badania alfa-1-antytrypsyny (AAT)

Wskazaniem do przeprowadzenia badania poziomu alfa-1-antytrypsyny jest pojawienie się objawów mogących świadczyć o niedoborze tego białka.
2.1. Symptomy niedobory alfa-1-antytrypsyny u niemowląt
Należą do nich:

trwająca ponad 2 tygodnie żółtaczka;
podwyższone poziomy enzymów wątrobowych;
powiększenie wątroby;
obfite krwawienie ze zranień i skaleczeń;
puchlina jamy brzusznej;
zaburzenia łaknienia;
zahamowanie rozwoju fizycznego;
mocz o ciemnej barwie;

2.2. Symptomy niedoboru alfa-1-antytrypsyny u dorosłych

Nie zawsze symptomy niedoboru alfa-1-antytrypsyny manifestowane są w okresie niemowlęcym. Mogą się także pojawić w późniejszym okresie, wówczas obserwuje się:

podwyższone poziomy enzymów wątrobowych;
żółtaczkę;
gorączkę;
powiększenie śledziony;
puchlinę brzuszną;
poważny świąd skóry;
panniculitis (zapalenie tkanki podskórnej powodujące uszkodzenie i utwardzenie skóry oraz formowanie się guzków i plam);
szybkie męczenie się;
utratę apetytu;
obrzęk nóg;
powiększenie lub zapalenie wątroby.

3. Norma zawartości alfa-1-antytrypsyny we krwi

Pierwszym etapem badania jest ustalenie ilości alfa-1-antytrypsyny w surowicy. Jeśli koncentracja AAT jest niższa niż 200 mg%, co stanowi około 75% normy, a w przypadku kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne poniżej 230 mg%, wskazane jest ustalenie typu genetycznego AAT (tzw. typ Pi). Typ Pi określa defekt genu regulującego produkcję AAT, będącego podłożem niedoboru alfa-1-antytrypsyny.
Dzięki badaniu alfa-1-antytrypsyny możliwe jest podjęcie odpowiednich działań diagnostycznych, ustalających rokowania dla osoby z defektem genetycznym chromosomu 14.
więcej:.abczdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post