Wirus HBV, jakie może wywołać choroby?

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Wirus HBV, jakie może wywołać choroby?

Post autor: admin. med. »

Co to jest HBV?
HBV to wirus zapalenia wątroby typu B, zakażający człowieka, znajdujący się w dużych ilościach we krwi, replikujący się w wątrobie i w związku z tym wywołujący różne postaci zapalenia wątroby.

Jakie choroby wywołuje HBV?
Wirus HBV wywołuje różne postaci zapalenia wątroby. Mogą to być: ostre zapalenia wątroby (zarówno postaci objawowe jak i bezobjawowe), przewlekłe zapalenia wątroby oraz nadostre (piorunujące) zapalenie wątroby (z dużą śmiertelnością).
Skutkiem przewlekłego zapalenia wątroby może być marskość tego narządu (ze wszelkimi medycznymi konsekwencjami, do śmierci włącznie).
HBV jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem rakotwórczym wśród ludzi, powodując pierwotnego raka wątroby.

Jakie są objawy zarażenia HBV?
Zazwyczaj żadne. Zdecydowana większość chorych nie wie, że przeszła zakażenie HBV.
W większości przypadków zakażenie kończy sie samoistnym wyleczeniem, pozostawia odporność i nie wiąże się z istotnymi problemami zdrowotnymi.
W części przypadków dochodzi do objawowego ostrego zapalenia wątroby. Objawami są: złe samopoczucie, pobolewanie pod żebrami, żółtaczka (do 20% przypadków, większość chorych nie ma żółtaczki), ciemne zabarwienie moczu, jasne zabarwienie stolca, osłabienie, zła tolerancja wysiłku, alkoholu i wybranych pokarmów, bóle stawów i mięśni. Taki przebieg zazwyczaj kończy się całkowitym, samoistnym wyleczeniem (wiąże się z hospitalizacją, oznacza kilkumiesięczną przerwę w życiu zawodowym czy szkolnym).
Kilka % zapaleń ostrych przechodzi w stadium przewlekłego nosicielstwa (im młodszy wiek pacjenta, tym odsetek zapaleń przewlekłych jest większy), zazwyczaj bezobjawowego latami. Symptomami przewlekłego WZW B mogą być: zmiana masy ciała, osłabienie, pobolewanie pod żebrami lub w klatce piersiowej, bóle stawów, zmniejszenie tolerancji wysiłku i alkoholu, nietolerancja wybranych potraw, częste rozwolnienia, wzdęcia. Istotną rolę w zapaleniach przewlekłych mają zmiany psychiczne, wyrażające się: zmniejszeniem motywacji, stanami depresyjnymi, zmniejszeniem wytrzymałości na stres czy wysiłek, obniżeniem nastroju, problemami ze snem i z porannym wstawaniem.
W przypadku zapalenia nadostrego stan pacjenta pogarsza się na tyle szybko, że trafia on na oddział intensywnej opieki medycznej. Leczenie zapalenia nadostrego wymaga intensywnego leczenia specjalistycznego i dużego doświadczenia lekarzy. Prowadzą je ośrodki referencyjne w miastach wojewódzkich, często przy akademiach medycznych.

Czy zakażenie HBV jest niebezpieczne?
Tak. Po pierwsze może wywołać piorunujące zapalenie wątroby wiążące się z 30% śmiertelnością.
Ostre zapalenie wątroby powoduje wyłączenie pacjenta na kilka miesięcy z aktywnego życia zawodowego czy szkolnego. Jest uciążliwe.
Największy problem stanowią zapalenia przewlekłe, które po latach przechodzą w bardzo groźne stany marskości czy raka wątroby. Osłabienie i demotywacja chorych (często nie znających przyczyny) jest także poważnym czynnikiem wpływającym na ich życie codzienne, a w skali kraju znacząco na PKB (szacuje się, że nosicielem HBV jest co 25 osoba w kraju). Większość nieleczonych nosicieli może się spodziewać problemów związanych z wątrobą po latach oraz istotnego skrócenia przewidywanego czasu życia.
Nosiciele HBV są także rezerwuarem wirusa, zarażając (zazwyczaj nieświadomie) innych ludzi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post