Odbijanie, objawy i leczenie

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Odbijanie, objawy i leczenie

Post autor: admin. med. »

Co to jest odbijanie?

Odbijanie to wydalanie przez usta połkniętego powietrza znajdującego się w żołądku lub przełyku. Jest to odruch fizjologiczny: dolny zwieracz przełyku po posiłku ma obniżone napięcie, zaś napięcie ścian żołądka i jego motoryka są wzmożone i to powoduje, że większość połkniętego powietrza jest wydalana na zewnątrz.
Skąd pochodzi powietrze w żołądku?

Podczas każdego aktu połykania kęsa pokarmowego do żołądka dostaje się 1 do 4 ml powietrza. Po posiłku średniej wielkości w żołądku jest co najmniej 100 do 200 ml powietrza. Będzie go tym więcej, im obfitszy posiłek i im szybciej jest on spożywany.

Dodatkowo, jeśli spożywane są napoje gazowane lub substancje, które w zetknięciu z kwasem solnym uwalniają gaz, objętość gazu w żołądku po posiłku będzie większa.
Czy odbijanie może być objawem choroby?

Najczęściej nadmierne odbijanie nie jest wyrazem choroby organicznej przewodu pokarmowego. Zwiększone odbijanie niezwiązane z posiłkami występuje niekiedy u osób z zaburzeniami nerwicowymi i jest następstwem aerofagii – połykania powietrza. Niemniej pacjenci zgłaszający ten objaw są przekonani o poważnej chorobie, prowadzącej do nadmiernego wytwarzania gazów w górnym odcinku przewodu pokarmowego.

Odbijany gaz to powietrze, które dostało się do przełyku na skutek obniżenia napięcia jego zwieracza górnego podczas wdechu, z równoczesnym obniżeniem ciśnienia w klatce piersiowej i „zassaniem” powietrza do dolnej części przełyku.

Część powietrza ulega odbiciu, część dostaje się do żołądka, powiększając znajdującą się w nim bańkę gazu. W tym mechanizmie „błędnego koła” dochodzi do znacznego rozdęcia żołądka, nasilającego dyskomfort pacjenta i powodującego jego niepokój oraz przeświadczenie o ciężkiej chorobie. Postępowanie lekarza polega w tym wypadku na edukacji pacjenta i wykazaniu, przy pomocy lustra lub podczas samodzielnej palpacji szyi, że każdy akt odbijania jest poprzedzony aspiracją powietrza z uniesieniem krtani i zassaniem powietrza, które za chwilę jest odbijane.

Czasem już samo wyjaśnienie natury zjawiska, nie prowadzące co prawda do jego ustąpienia, powoduje uspokojenie pacjenta.

U małego odsetka pacjentów nadmierne odbijanie może być wyrazem chorób organicznych. W przypadku upośledzenia motoryki w „leniwym” żołądku, treść pokarmowa długo zalega, zaczynają się procesy fermentacji i powstaje dodatkowa ilość gazów. Zwykle mają one nieprzyjemną, gnilną woń. Podobna sytuacja ma miejsce u osób z przetoką okrężniczo-żołądkową, gdy gaz z jelita grubego dostaje się do żołądka lub w przypadku upośledzenia drożności przewodu pokarmowego.
Jak lekarz ustala diagnozę?

W przypadku podejrzenia choroby organicznej przewodu pokarmowego, jako źródła odbijania, wykonuje się następujące badania:

kontrastowe badania radiologiczne przewodu pokarmowego z oceną motoryki żołądka i przełyku lub pasaż jelitowy dla wykluczenia upośledzenia drożności dalszych odcinków jelita cienkiego
gastroskopię - dla wykluczenia organicznych zmian aktywujących odruch odbijania
w rzadkich przypadkach wykonuje się także badanie ciśnienia w przełyku, czyli tzw. manometrię lub badanie czynności elektrycznej żołądka - elektrogastrografię.
dr n. med. Włodzimierz Zych
Załączniki
odbijanie.jpg
odbijanie.jpg (8.18 KiB) Przejrzano 952 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post