Czy metformina działa korzystnie w zaostrzeniach POChP?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Czy metformina działa korzystnie w zaostrzeniach POChP?

Post autor: admin. med. »

Opracował: dr n. med. Filip Mejza
Omówienie badania: Hitchings AW, Lai D, Jones PW, Baker EH i Metformin in COPD Trial Team. Metformin in severe exacerbations of chronic obstructive pulmonary disease: a randomised controlled trial. Thorax. 2016; 71: 587-93
Czy metformina działa korzystnie w zaostrzeniach POChP?

Autorzy omawianego badania postanowili sprawdzić, czy metformina działa korzystnie w zaostrzeniach POChP, u chorych, którzy nie chorują na cukrzycę. Z jednej strony u tych pacjentów często po raz pierwszy stwierdza się hiperglikemię, a z drugiej potencjalnie korzystne działanie metforminy może wynikać z jej działania przeciwzapalnego.

Do badania kwalifikowano pacjentów w wieku ≥35. rż., przyjętych do szpitala z powodu zaostrzenia POChP, u których przewidywany czas hospitalizacji był dłuższy niż 48 godzin. Wykluczono chorych z rozpoznaną wcześniej cukrzycą, pacjentów z kwasicą (oddechową albo metaboliczną) i zaburzeniami świadomości.

Badanych losowo (w stosunku 2:1) przydzielano do grup, w których stosowano metforminę (w dawce stopniowo zwiększanej od 500 mg 1 x dz., do 1000 mg 2 x dz., począwszy od 4. dnia badania) albo placebo. Głównym punktem końcowym badania było średnie stężenie glukozy w czasie hospitalizacji. Dodatkowe punkty końcowe to stężenie CRP i fruktozaminy oraz stan kliniczny chorego (oceniany za pomocą kwestionariuszy COPD Assessment Test i Exacerbations of Chronic Pulmonary Disease Tool).

Do badania zakwalifikowano 52 chorych, z których wszyscy ukończyli badanie. Pomiędzy grupami nie było wyjściowo istotnych różnic w parametrach klinicznych i laboratoryjnych. Pomiędzy grupami NIE stwierdzono istotnych statystycznie różnic w ocenianych punktach końcowych. Należy podkreślić, że moc badania była wystarczająca jedynie do oceny ewentualnego wpływu metforminy na laboratoryjne, a nie kliniczne punkty końcowe, sami autorzy stwierdzają w dyskusji, że korzystny doraźny wpływ kliniczny metforminy w zaostrzeniach POChP jest mało prawdopodobny (pomimo że w badaniu obserwowano nieznamienny trend w kierunku lepszych wyników u chorych leczonych aktywnie). Skutki uboczne leczenia występowały znamiennie częściej w grupie leczonej aktywnie, były to głównie objawy ze strony przewodu pokarmowego. Częstość hipoglikemii była w obu grupach podobna.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post