Ochrona przed rakiem szyjki macicy.Szczepionka przeciwko wir

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Ochrona przed rakiem szyjki macicy.Szczepionka przeciwko wir

Post autor: admin. med. »

Ochrona przed rakiem szyjki macicy.Szczepionka przeciwko wirusowi HPV
Szczepionka przeciwko wirusowi HPV chroni przed rakiem szyjki macicy
Szczepionka przeciwko wirusowi HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) chroni przed na rakiem szyjki macicy, a także przed kłykcinami kończystymi. Z badań klinicznych wynika, że jest ona w 100 procentach skuteczna. Szczepionkę należy przyjąć w odpowiednim czasie.
Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego skutecznie zapobiega zakażeniom wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18. Te właśnie onkogenne typy tego wirusa (16 i 18) są odpowiedzialne za 70 procent przypadków raka szyjki macicy na świecie. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej szczepionka jest wskazana dla dzieci w wieku od 9 do 15 lat oraz kobiet w wieku od 16 do 26 lat w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, zmianom przedrakowym szyjki macicy, stanom przedrakowym sromu oraz powstawaniu brodawek płciowych (kłykcin kończystych), powodowanych zakażeniem HPV 6, 11, 16, 18. W przypadku chłopców szczepienie ma zapobiegać zakażeniom wirusem HPV i powstawaniu brodawek płciowych. Badania kliniczne wykazały 100 proc. skuteczność szczepionki oraz to, że może ona chronić kobiety zakażone jednym typem wirusa przed zakażeniem pozostałymi jego typami. Szczepienie nie zmienia jednak przebiegu infekcji już nabytej. Z tego powodu nie można tą szczepionką leczyć już istniejących brodawek płciowych albo rozwijającego się raka szyjki macicy.

Szczepionka na HPV tylko na receptę

Jak wszystkie szczepionki, jest wydawana tylko na receptę i to lekarz decyduje kogo można zaszczepić. W celu osiągnięcia pełnej ochrony, konieczne jest podanie trzech jej dawek. Drugą dawkę należy podać dwa miesiące po pierwszej, a trzecią po kolejnych czterech miesiącach. Dotychczasowe badania pokazują, że szczepionka chroni przed zakażeniem wirusem HPV co najmniej przez pięć lat. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy po tym okresie potrzebna będzie tak zwana dawka przypominająca. Pierwsze analizy pokazują, że poziom przeciwciał u kobiet szczepionych pięć lat temu utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Niestety, za szczepienie trzeba zapłacić z własnej kieszeni.
Wirus HPV – bardzo zakaźny i bardzo niebezpieczny

Wirus HPV jest odpowiedzialny nie tylko za raka szyjki macicy ale także za powstawanie brodawek płciowych. Przyjmuje się, że zakażenie wirusem HPV występuje przejściowo u około połowy aktywnych seksualnie osób. Według danych Polskiego Towarzystwa Zakażeń HPV w Polsce w 2004 roku brodawki płciowe były przyczyną 1/3 wizyt w przychodniach zajmujących się chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Szczepionka zapobiegająca zakażeniom czterema typami wirusa HPV chroni osoby zaszczepione nie tylko przed onkogennymi typami HPV 16 i 18, ale także przed HPV 6 i 11 odpowiedzialnymi za 90 procent przypadków kłykcin kończystych. Niezmiernie ważną rolę w profilaktyce HPV odegra nie tylko szczepienie dziewcząt i kobiet, ale także chłopców.
źródło: poradnikzdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post