Przewlekła niewydolność żylna to utrwalone zaburzenie odpływ

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Przewlekła niewydolność żylna to utrwalone zaburzenie odpływ

Post autor: admin. med. »

Przewlekła niewydolność żylna to utrwalone zaburzenie odpływu krwi z żył kończyn dolnych, które prowadzi do powstania patologicznych zmian skórnych i tkanki podskórnej. Według innych źródeł PNŻ to wrodzone lub nabyte nieprawidłowe funkcjonowanie układu żylnego powstałego na skutek niewydolności zastawek żylnych, któremu towarzyszy zaburzenie prawidłowego odpływu krwi żylnej z żył powierzchownych lub głębokich.

Statystki

PNŻ stanowi istotny problem zdrowotny szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Obecnie choroba ta występuje często w populacji europejskiej, w tym także w Polsce. Szacuje się, że na świecie na przewlekłą niewydolność żylną choruje około 20-25% kobiet i 10-15% mężczyzn.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 1999 r w Polsce na chorobę tę cierpi 47% kobiet i 38% mężczyzn.

Według szacunków, PNŻ występuje u około 50% populacji powyżej 50 roku życia oraz u 15-20% osób młodszych. W około 20% jest ona wynikiem ciąży. Szacuje się, że w Polsce ponad połowa pacjentów z PNŻ nie jest leczona.

Powikłania PNŻ takie jak np. owrzodzenia podudzi występują u około 1-2% populacji europejskiej. Średnia zachorowalność wynosi 1-4% na tysiąc osób.

Budowa żył i zastawek

Występujące w naszym organizmie zastawki żylne są cienkimi fałdami błony wewnętrznej uwypuklonymi do światła naczynia. Wolne końce płatków zastawek są skierowane w stronę serca, co pozwala krwi płynąć w stronę serca i zapobiega jej cofaniu.

Między zastawkami tworzą się przedziały, zwane potocznie "pakietami krwi".
Obrazek
Dzięki kurczliwości naszych mięśni, każdy z przedziałów zostaje wyciśnięty, przesuwając się systematycznie w kierunku serca.
Obrazek
W prawidłowo działającym układzie krwionośnym, ruch ten jest jednostronny - ruchom wrotnym zapobiegają zastawki działające jak swego rodzaju wentyle.
Obrazek


Obecnie dominują trzy teorie opisujące mechanizm choroby:

Teoria pułapki leukocytarnej - zwolnienie przepływu krwi żylnej powoduje agregację jej elementów morfotycznych przy ścianach naczyń. Nagromadzenie leukocytów zwiększa lepkość krwi i opór przepływu. Dochodzi także do uwolnienia wolnych rodników i mediatorów zapalenia co powoduje uszkodzenie śródbłonka naczyń.

Teoria mankietu fibrynowego - zastój żylny powoduje gromadzenie się przy ścianach naczyń - fibrynogenu (białko osocza krwi współtworzące skrzep), który przechodząc poza naczynie uszkadza otaczające tkanki. Z czasem dochodzi do tworzenia się "mankietu" składającego się z fibrynogenu, a także z kolagenu (białko tkanki łącznej), makrofagów oraz leukocytów (komórki krwi zawierające enzymy). Naturalny przepływ krwi jest utrudniony.

Teoria nadmiernej lepkości krwi - zaburzenia mikrokrążenia oraz nadmierne przenikanie wody z naczyń do tkanek powodują zaburzenia drenażu limfatycznego, co prowadzi do obrzęków.
Czynniki ryzyka
Do czynników ryzyka wystąpienia PNŻ można zaliczyć:
dodatni wywiad rodzinny, czynniki dziedziczne
płeć żeńska
mnogie ciąże
wiek
otyłość
ograniczenie ruchu, praca w pozycji siedzącej lub stojącej, doprowadzająca do zastoju krwi w żyłach kończyn dolnych
zaparcia
przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
objawy
Żylaki kończyn dolnych
obrzęki kończyn dolnych
przebarwienia, rumień, sinica
uczucie ciężkości nóg, dolegliwości bólowe
świąd, pieczenie nóg
kurcze mięśni nóg (zwłaszcza w nocy)
zmiany troficzne kończyn dolnych

Leczenie:
Celem leczenia jest obniżenie nadciśnienia żylnego i zmniejszenie zastoju krwi. Zasadniczo można je podzielić na operacyjne i zachowawcze, przy czym uważa się, że około 80% przypadków PNŻ kwalifikuje się do leczenia zachowawczego. Bardzo istotnym elementem w przebiegu PNŻ jest profilaktyka, która może wydatnie zmniejszyć dolegliwości i opóźnić postęp choroby.

źródło:lekkienogi.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post