Powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych

Post autor: admin. med. »

Powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych może mieć różne przyczyny i zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą.
Węzły chłonne to malutkie struktury (mają zaledwie kilka milimetrów długości), zbudowane z tkanki chłonnej, którą tworzą komórki zwane limfocytami, które pełnią funkcje immunologiczne (odpornościowe). Ich zadaniem jest rozpoznawanie obcych komórek i infekcji w organizmie. Limfocyty, wytwarzając przeciwciała, chronią nasz organizm przed antygenem (bakterie, grzyby, wirusy, czy komórki nowotworowe). Podczas przebiegu różnych schorzeń i infekcji węzły chłonne znacznie powiększają się i mogą stać się wrażliwe na ucisk. Są one rozmieszczone symetrycznie w całym organizmie. Znajdują się pod żuchwą, na szyi i karku, pod pachami, w zgięciach łokciowych, pod kolanami i w pachwinach (węzły chłonne pachwinowe).


Przyczyny powiększenia węzłów pachwinowych
• Węzły chłonne ulegają powiększeniu w okolicach pachwinowych z różnych przyczyn. Jedną z nich może być wcześniej przebyte zakażenie wirusowe wywołane na przykład mononukleozą (chorobą pocałunków), wirusem HIV, zakażeniem prątkami gruźlicy lub wirusem opryszczki typu drugiego. Bardzo często powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych jest spowodowane stanami zapalnymi krocza, odbytnicy czy narządów płciowych.
• Również częstą przyczyna powiększenia węzła chłonnego jest zapalenie pęcherza moczowego, ale może być to skutkiem choroby tarczycy lub towarzyszyć reakcji polekowej. W niektórych przypadkach powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych może sygnalizować rozwój komórek nowotworowych w organizmie - na przykład chłoniaka (nowotwór układu limfatycznego) czy białaczki.
• Podczas diagnozy należy wziąć pod uwagę często występujące w tej okolicy inne nieprawidłowości i schorzenia - przepuklinę udową, przepuklinę pachwinową, uwięźnięty jajnik, które nie są powiększonymi węzłami chłonnymi.
• Pamiętajmy jednak, iż zwłaszcza u dzieci powiększenie węzłów chłonnych jest sytuacją częstą, gdyż jest to naturalna odpowiedź organizmu na infekcję - powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych, które towarzyszy infekcji zazwyczaj zmniejsza się podczas ustępowania stanu zapalnego.
• akie zastosować leczenie?
Powiększonego węzła chłonnego pachwinowego - ani żadnego innego - w żadnym przypadku nie należy bagatelizować. Zalecane jest udanie się do lekarza specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozą, a jeśli zajdzie taka potrzeba skieruje on nas na dalsze, szczegółowe badania takie jak na przykład morfologia krwi. W niektórych przypadkach konieczne jest wycięcie węzła i poddanie go badaniu histopatologicznemu. Musimy pamiętać o tym, że niemożliwe jest wyleczenie powiększonego węzła chłonnego w domu, możemy jednak sami sprawdzać stan naszych węzłów; wykonując samobadanie możemy stwierdzić, czy są one powiększone. Starajmy się prowadzić aktywny i zdrowy tryb życia, dzięki któremu nasz organizm będzie funkcjonował prawidłowo oraz będzie bronił się przed infekcjami, a w razie potrzeby skutecznie z nimi walczył.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post