Złamana ręka

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Złamana ręka

Post autor: admin. med. »

Do złamania ręki może dojść u każdego. Wyróżniamy różnego rodzaju złamania ręki, dzieląc je na złamania kości śródręcza i palców oraz złamania kości nadgarstka. Mogą to być złamania otwarte i złamania zamknięte. Niekiedy towarzyszą im przemieszczenia kości lub oderwanie kawałków kości. Takie urazy kości, jak inne tego typu złamania, charakteryzuje ból kończyny, obrzęk oraz trudności w wykonywaniu nawet najprostszych czynności ruchowych.
Rodzaje i objawy złamań ręki
Wyróżniamy 3 typy złamania ręki:

złamania śródręcza,
złamania palców,
złamania nadgarstka.

Złamania śródręcza nie są to bardzo częste złamania. Śródręcze składa się z pięciu kości długich, które stykają się z paliczkami mniejszymi palców. W kościach śródręcza można wyróżnić podstawę i trzon. Najczęściej dochodzi do złamania podstawy kości piątej śródręcza – najkrótszej i najgrubszej kości śródręcza. Jest to tzw. złamanie bokserskie. Nazwa pochodzi od dyscypliny – boksu, której bardzo często towarzyszy ten uraz kości. Do złamania bokserskiego dochodzi w wyniku silnego przyciśnięcia, przygniecenia czy uderzenia. Złamaniom kości śródręcza towarzyszą: ból, zasinienie, obrzęk oraz deformacja ręki.

Złamania palców to jedne z najczęstszych złamań ręki. Palce składają się z paliczków – kciuk z dwóch paliczków, a reszta palców po trzy paliczki. Paliczki to kości bardzo kruche i podatne na wszelkie urazy, dlatego też nieciężko o ich złamanie. Złamanie palców często towarzyszy sportowcom, np. siatkarzom czy koszykarzom. Pojawia się obrzęk palca, ból, zasinienie. Niekiedy może powstać krwiak i deformacja palców. Występują trudności w poruszaniu złamanym palcem, a także może towarzyszyć sztywność stawów palców.

Nadgarstek składa się z ośmiu kości. Do najczęstszych złamań kości nadgarstka zalicza się złamanie kości księżycowatej i złamanie kości łódeczkowatej. Dochodzi do nich w wyniku upadku bezpośrednio na rękę. Złamanie kości nadgarstka, tak jak inne urazy ręki, objawia się obrzękiem oraz bólem ręki. Obrzęk występuje szczególnie przy podstawie kciuka, natomiast ból pojawia się w szczególności przy chęci wyprostowania nadgarstka.
Diagnostyka i leczenie złamania ręki
Najważniejsze przy złamaniach jest odpowiednie postępowanie przy urazach ręki. Diagnostyka złamania ręki opiera się na wykonaniu badania radiologicznego. Na zdjęciu RTG zobrazowane jest dokładnie miejsce złamania oraz umiejscowienie ewentualnych odłamków kości. Niekiedy ciężko zauważyć złamanie podstawy kości kciuka na zdjęciu RTG, dlatego też przy unieruchamianiu ręki należy uwzględnić także kciuk.

Złamania bez przemieszczenia leczy się zachowawczo, stosując unieruchomienie ręki w postaci nałożenia opatrunku z gipsu. W większości przypadków jednak, w szczególności gdy występują złamania z przemieszczeniem, stosowane jest leczenie operacyjne. Nieleczone lub źle leczone złamanie kości ręki może doprowadzić do ujawnienia się powikłań, m.in. stawu rzekomego, stanów zapalnych czy zwyrodnienia kości. W takich sytuacjach konieczne jest leczenie chirurgiczne. W leczeniu złamań ważna jest także odpowiednia rehabilitacja. Zabiegi rehabilitacyjne wykonywane są już po leczeniu. Ich celem jest polepszenie działania układu krążenia w chorej kończynie oraz złagodzenie bólu. Najczęściej stosowana jest kinezyterapia. Leczenie i rehabilitacja po złamaniu ręki są długotrwałe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post